HR-esek, munkáltatók - ha szoftverfejlesztő pozíciónál a jelölt a vártnál alacsonyabb bérigényt közöl (legyen az junior, medior, senior), akkor az számotokra intő jel, hogy alibi munkát keres csak az illető - ergó amint tud, váltani fog?
1. a 300 nettó juniorként a piac leges-legalja, a legtöbben ennél többet keresnek az első munkahelyükön. Ismét csak elég megnézni a bérsávval posztolt álláshirdetéseket, nem örül ennyinek senki.
2. ha arra gondolsz, hogy az AI elveszi a programozók munkáját, hát, persze, sokmindent el lehet képzelni, de egyelőre nem létezik olyan AI, ami akár egyetlen junior fejlesztőt is kiváltana teljes egészében. Még csak a közelében sem vagyunk ennek. Jelen formájában azt mondani, hogy az AI elveszi a programozók munkáját olyan, mintha azt mondanád, hogy a tooling fejlődése a Borland Delphi óta mostanáig is elveszi a munkát, hiszen minimum 10x olyan hatékonyan tudunk dolgozni ma, mint 30 éve tudtunk.
Óva intenék bárkit, hogy az AI-ba vetett hitben anyagilag masszívan érdekelt emberek véleményére hallgasson a témában, mint az NVidia vagy az OpenAI fejesei, vagy az AI influenszerek. :) Linus Torvalds kb. összefoglalta a helyzetet: ‘90% marketing and 10% reality'
3. Aki szerint több, egymástól független szakmát lehet professzionális szinten elsajátítani egyszerre, arról instant lerí, hogy valószínűleg ő maga egyetlen szakmát sem ismer mélységében, mert tudná, hogy ez nem így működik.
4. Pont a programozó az a szakma, ahol nem kell erre a kis országra korlátozni magad, távmunkában nyitva áll az egész világ.
14: összekeversz valakivel! Hol láttad ebben a kérdésemben és bármelyik hozzászólásomban, hogy olyat írtam volna, nincs értelme programozónak lenni? Mint írtam, még jópár évig biztosan lehet ezzel (aránylag) jól boldogulni, de mivel én is még a fiatalok táborába tartozom, közel sem tartom valószínűnek (szinte biztos, hogy nem), hogy 15 év múlva is még jó lehetőség lesz a programozás, ha egyáltalán mint szakma, ez még létezni fog, és nem fog teljes mértékben kizárólag az AI tanítására, algoritmusainak fejlesztésére redukálódni...hangsúlyozom, "csak" a szoftverfejlesztésről beszélek az IT-n belül. De sosem írtam olyat (ismétlem), hogy ne lenne értelme programozónak tanulni, sem itt, sem sehol máshol!
15: egyik pontoddal sem értek egyet..a 4.-es esetleg működhet, de csakis akkor, ha minimum (!) társalgási szinten beszéled az angolt (és sokszor a német is kell), továbbá már nem junior szinten vagy..és még akkor is csak ott tartunk, hogy a Föld összes kontinensének összes hozzánk hasonló + jobb kvalitású fejlesztőivel versenyzünk potenciálisan..hangsúlyozom potenciálisan, de ugye általában egy németországi Dev-es pozira nem 50-100 jelentkező lesz, hanem minimum ennek a tízszerese..tudom, mert próbáltam már, és egyelőre nem sikerült kijutnom, pedig se junior nem vagyok, angolt társalgási szinten beszélem, németet is majdnem úgy..nyilván a társalgási még mindig nem felsőfok..szóval kb. látom, mely pontokon kell fejlődnöm mindenképp..nagyon ki kell tudni emelkedni az átlagból, ha külföldre akar az ember dolgozni..persze, ha már senior valaki 5-10+ év tapasztalattal, akkor megint nagyságrendekkel könnyebb, főleg ha relatív jó nyelvtudás is még megvan..úgyhogy ez inkább a senioroknak jó, a külföldi piac..és addig el kell tudni jutni..
" a 300 nettó juniorként a piac leges-legalja, a legtöbben ennél többet keresnek az első munkahelyükön."
Nem egészen. Ha nem Budapesti cégnél kap állást az ember pályakezdőként akkor kb ez reális fizu amit adnak a vidéki cégek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!