Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Az 1990-es évek második...

Az 1990-es évek második felében, ill. a 2000-es évek elején miért nem volt az akkori magyarországi egyetemistáknak (főleg a nem budapesti egyetemeken tanulóknak) kialakítva olyan gyakornoki rendszer, ami jelenleg van?

Figyelt kérdés

aug. 18. 14:29
 1/9 anonim ***** válasza:
85%
Mert később jutott eszükbe kialakítani.
aug. 18. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
A mai magyar egyetemisták eléggé el vannak kényeztetve a 20-25-30 évvel ezelőttiekhez képest.
aug. 18. 14:35
 3/9 anonim ***** válasza:
97%
#2: és ez téged miért zavar?
aug. 18. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Nem zavar (miből gondoltad?), egyszerűen csak leírtam, hogy munkatapasztalat-szerzés szempontjából lényegesen jobb a mai egyetemisták helyzete.
aug. 18. 15:01
 5/9 anonim ***** válasza:
98%
Ez a fejlődés lényege, hogy a következő generációnak könnyebb legyen, nekik más nehézségek lesznek… Vagy nem?
aug. 18. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
96%
A harmincéves háború idején 1630-ban pedig még annál is nehezebb volt elhelyezkedni, mint amennyire 2008-ban volt.
aug. 18. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
95%
#4: Hát azért ez erősen relatív.
aug. 18. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
93%
#4: azt írtad, hogy "el vannak kényeztetve". Ennek egy elég negatív konnotációja van.
aug. 19. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A gyakornoki rendszer valójában csak egy formalitás, munkaügyi, adózási szempontból külön kezelendő kategória. A cégeknek kedvező elsősorban ez a foglalkoztatási forma, mert minimalizálhatják vele a kiadásaikat. Pl. gyakran Msc tanulmányokat folytatókat is gyakornokként foglalkoztatnak, a bérezésnek nem kell elérnie az alapdiplomának megfelelő szintet. Továbbá a gyakornokok nem számítanak bele az alkalmazotti létszámba, ez a munkáltatót terhelő adók szempontjából további kedvezmény lehet (ami részmunkaidő esetén éleződik ki).

"A mai magyar egyetemisták eléggé el vannak kényeztetve a 20-25-30 évvel ezelőttiekhez képest."

Ezt semmiképp nem gondolnám. Valójában évről-évre nő az egyetemi hallgatók száma, és persze a végzettek száma is. Jónéhány szakterületre leszűkítve is érvényes ez a tapasztalás, pl. a mérnöki területek tipikusan ilyenek. Ennek az lett az eredménye, hogy a cégek, vállalatok kimondottan megválogathatják a gyakornokaikat az óriási jelentkezés/létszám miatt (olykor esetleg "röghöz is kötik", vagyis a korábban jól kialakult kereslet-kínálat egyensúlya megbomlott. Még nem látjuk tisztán ennek a hosszabb távú hatását, azonban az első jelek már most is azt mutatják, hogy a diplomázottak egy jelentős hányada számára nem kínálkozik a végzettségének megfelelő álláslehetőség, így ugyan papíron mondjuk mérnöki posztot tölt be a munkavállaló, ugyanakkor a munkaköri leírás és a munkahelyi feladat inkább egy technikusi szintet tükröz, természetesen egy ennek megfelelő, lefojtott bérezéssel.

Érdemes megfigyelni egy hasonló "szinteltolódást" a középiskolai oktatási rendszer átalakításában is. Első ízben a Bolognai rendszer bevezetésével egyidejűleg a kétszintű érettségi rendszer került megalkotásra. Innentől kezdve átalakult az érettségi fogalma, a régi rendszerhez képest szinte mindenkinek lett, míg az emelt szintű változat -immár közel 20éve sem- váltotta be eredeti célját, miszerint ez helyettesíti majd az eltörölt korábbi egyetemi felvételi eljárást.

Második ízben, néhány éve, a szakiskolákat átnevezték szakközépiskolává, a szakközépiskolákat szakgimnáziummá, néhány, technikum keretében oktatott szakmai képzést pedig áthelyeztek az egyetemek "nulladik" évfolyamára (korábban 5-el kezdődő OKJ-s tanfolyamok).

Hát szóval így állunk, az élet nem egy habostorta, jól meggabalyították az egész rendszert (és nem feltétlen egy pozitív irányba) bár csak néhány főbb aspektusra világítottam rá, bizakodom, hogy a témában kevésbé járatos olvasó is belátja hogy nem minden olyan szép, amilyennek első blikkre tűnik.

aug. 23. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!