Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Kádár rendszerben az egyetem...

A Kádár rendszerben az egyetemistáknak nem kellett albérletben lakni, mert volt kollégium?

Figyelt kérdés

Én szegény családból származok, anyám egyedül nevel és mégsem kaptam kollégiumot, mehetek a méregdrága pesti albérletbe

Meg is bántam mar, hogy jelentkeztem



2021. aug. 12. 10:03
 1/8 anonim ***** válasza:
91%
Elég durva. A rokonságomba volt olyan aki megkapta a szociális alapú kedvezményes kollégiumba való elhelyezést, miközben tele vannak pénzel mint az állat, csak apuka fizetése papíron minimálbér.
2021. aug. 12. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
95%
Igen, volt elég kollégium. Mármint nem kollégium volt több, hanem lényegesen kevesebb volt az egyetemista.
2021. aug. 12. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
95%
Ja, én is így voltam. Gólyaként még kaptam kollégiumot. De olyan szobatársaim voltak, hogy hihetetlen.. Az egyik egy gazdag gyerek volt, aki minden nap étterembe járt enni, én meg kuporgattam a pénzt, azt ettem egy hétig amit otthonról hoztam. A másik szobatársam meg pesti volt, aki bent sem lakott a kollégiumban, csak néha feljött lyukasórában..
2021. aug. 12. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
89%

Sajnos tényleg tele vannak a kollégiumok kelet Magyarországi egyéni vállalkozó apukák gyerekeivel, akinek a szülei tehetősek, de persze magát minimálbérre jelenti be, az asszony meg háztartásbeli.

De a Kádár korban sem jutott mindenkinek kollégiumi hely. Anyám 2 félév után kapott a kiváló tanulmányi eredményei miatt. De utána is csak kollégium igazgató közben járására maradhatott, mert már akkor is hasonló volt a helyzet. Szülei tanárok voltak papíron jónak számító keresettel, de ha a maszekoló kőműveshez vagy autószerelőhöz viszonyítjuk, máris csak papíron kerestek jól, valóságba az átlag alatt.

2021. aug. 12. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
76%
Az átkosban a felsőoktatási intézményekben felvettenek megfelelő arányban voltak kollégiumi férőhelyek. Akkor is volt aki albérletbe ment, mert nem viselte a kollégiumi kötöttségeket, de ezt nagyon kevés ember engedte meg magánal, mivel igazából albérletek sem voltak.
2021. aug. 12. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
84%
Igényelj szociális ösztöndíjat. Aztán tanulj olyan jól, hogy tanulmányi alapon kerülj be.
2021. aug. 12. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
88%

Nagyon egyetemfüggő volt.


Pl. a Műegyetemnek nagyon jó volt a kollégiumi ellátottsága. Minden karnak külön, hatalmas kollégiumi épülete volt. Sőt, az 1990-es évek elejétől, amikor divat lett egyre több diákot felvenni és menet közben kirúgni őket, a kollégium bérelt albérleteket, ahol kollégiumi díjért lakhattak az egyetemisták. Természetesen ezek is a Műegyetem közelében voltak, kiváló helyeken.


Ezzel szemben pl. az ELTE-n nagyon rossz volt a helyzet. A Budaörsi úti koleszbe befért, aki befért, de ez is elég messze volt az egyetemi épületektől (BTK és ÁJK: Ferenciek tere közelében, TTK: Astoriánál). Akinek ott nem jutott hely, volt esélye a Nagytétényi úti koleszbe bekerülni. Ez a mostani Campona bev.központnál van Budatétényen. És akkor még alig volt a Petőfi hídnál ELTE egyetemi épület, a legtöbb ott volt, ahol az előbb említettem. És sokan oda sem jutottak be.

Arról ne is beszéljünk, hogy a kollégiumok állapota, felszereltsége, a szobában egy lakóra jutó négyzetméter - ezek alapján koleszosnak is sokkal jobb volt lenni a Műegyetemen, mint az ELTE-n. Jelzésértékű, hogy az ELTE nagy kollégiumai eredetileg munkásszállónak épültek, míg a Műegyetem kollégiumai kollégiumnak.

2021. aug. 12. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
65%
A kommunizmusban mindent is megterveztek, szigorú kvóták szerint ment (sajnos a gazdaságot is, ezért volt versenyképtelen, de ez egy másik történet). Kevesebben tanultak felsőoktatásban, a kollégiumi férőhelyeket az intézmény létszám kvótáihoz igazították így mindenki kapott kollégiumot. Utána elszálltak a létszámkeretek, de új kollégiumokat meg nem nagyon építettek. Az intézménynek a létszámkeret bővítése volt az igazi bolt - olcsón, gyorsan kis befektetéssel meg tudta oldani, egy villámakkreditációval, némi előszobázással az akkor aktuális minisztériumnál +50-100 főnyifej kvóta kisírását és máris lehetett tolni a fizukba, pályázati önrészekbe. Míg egy kollégiumi bővítés, új épület felhúzása 2-3 év, drága mulatság és nem hoz önmagában "jövedelmet" csak viszi a pénzt (igaz az építés során némi "okosságot" le lehetett akasztani a kivitelezőktől).
2021. aug. 12. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!