Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Önéletrajznál fontos, hogy...

Önéletrajznál fontos, hogy legyen magadról kint kép?

Figyelt kérdés

aug. 7. 09:27
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
71%

10

Nem kinézet alapján választják, hanem kinézet alapján IS.

aug. 7. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
75%
#9 te direkt játszod a hülyét? Egy ipari alpinistánál a túlsúly rohadtul nem esztétikai szempontból számít, hanem munkabiztonsági szempontból, a csigáknak, köteleknek, hevedereknek van egy max teherbíróképessége. Vannak olyan munkakörök, ahol külsőre/magasságra/testsúlyra vonatkozó kritériumok IS vannak a szakképzettség, tapasztalati elvárások mellett. Kismillió olyan kritérium, tulajdonság van, amelyek egyéb jelöltekkel szemben jobban, vagy kevésbé alkalmassá tesznek valakit egy állás betöltésére.
aug. 8. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
56%
Két önéletrajzot kell készíteni, az egyiket fotóval.
aug. 8. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
61%

A képpel ugyanaz a helyzet, mint az életrajzokkal és az állás jelentkezésekkel kapcsolatban minden mással is: Nem tudhatod, hogy milyen kultúrájú cégnél, milyen gondolkodású, mentalitású, mennyire hozzáértő, milyen személyes tapasztalatokkal és előítéletekkel rendelkező személy milyen szempontok, szakmai és megfontolások alapján válogat a jelentkezők között.

Trendek létezhetnek. Főleg ahol erre kiképzett, vagy legalább a HR szakmát tanult döntéshozó végzi a feladatot. Viszont ez még a nagy vállalatoknál sem garantált, nemhogy a kisebb cégeknél.


Sőt még az is nagyon változó módon képes befolyásolni a döntéshozó reakcióját, hogy mennyire jó/rossz technikai minőségű képet küld valaki magáról, ha már küld. Egy jobb minőségű kép sugallhatja valakinek az igényességet, minőség előtérbe helyezését, ha már csinálunk valamit, akkor csináljuk jól megközelítést. Ugyanakkor tűnhet valakinek túlzott és akár téves kaparásnak. Gondolhatja úgy, hogy ezzel akarsz előnybe kerülni és ellensúlyozni a szakmai hiányosságaidat. Ha pedig ezen a szemüvegen keresztül kezdi olvasni az életrajzod, akkor könnyebben fog olyasmit belelátni, ami negatívan fogja befolyásolni.

Ugyanígy egy rosszabb technikai minőségű képbe is bele lehet látni az igénytelenséget, gagyiságot, a cég és a jelentkezés komolyan nem vételét. De akár azt is láthatja benne valaki, hogy "na végre valaki, aki hitelesen felvállalja magát" és a "valóságot" mutatja be egy vacak fürdőszoba szelfivel ahelyett, hogy profi fotósra, sminkesre, fodrászra költene, hogy meggyőzőbb képet küldjön.


Hivatalosan nem kötelező a kép, de a magyar szokások, gondolkodás szerint sok helyen elvárják akkor is, ha nem indokolt, vagy akár, ha bele sem írják a hirdetésbe. Itt a GYK-n is láttam egy hasonló kérdést, ahol valaki maga írta, hogy ő munkaadóként elvárja a képet és élből kukában landol a jelentkezés, ha valaki kihagyja.

Más meg pont ugyanígy kiszórhatja a jelentkezésed akkor, ha van benne kép, mert ő meg nem tartja fontosnak és jogosulatlan előnyszerzési kísérletnek tartja. Nyugaton egyre inkább divat, hogy nem lehet képet küldeni.


Az egyértelmű, hogy számít a külső, viszont egyáltalán nem biztos, hogy abban a formában, mint azt sokan gondolják (csak a képen szebb jelentkezőt veszik fel).


Magyarországon azért elég komoly hagyományai vannak a szexizmusnak, vannak akik jobban felvállalják, vannak akik kevésbé nyíltan, de azért akár tudatosan, akár öntudattalanul, de mégis csak a külső alapján vesznek fel alkalmazottat.

Vannak viszont Magyarországon is, akik pont szembemenni próbálnak ezzel a "hagyománnyal", ami viszont szintén képes lehet túlkompenzálást eredményezni, ami az ellenkező előjellel, de ugyanolyan előítélet is lehet. Pl. Már nőt se akarnak felvenni valahova, hogy ne érje őket a szexizmus vádja, kimondottan el sem gondolkodnak a csinosabb jelentkező felvételén akkor sem, ha alkalmas lenne, csak hogy ne verődhessen fel, hogy a külsejük miatt vették fel őket, stb.


Kis kereséssel szerintem ti is megtaláljátok azt a tanulmányt, meg a róla szóló cikkeket, amiben pont ezt vizsgálták a kutatók.

Azt tapasztalták, hogy a dekoratívabb fotóval beküldött jelentkezések nőknél éppen hogy kisebb arányban értek el jó eredményt, mint a fénykép nélküliek. (Valószínűleg azért, mert sok cégnél nők a HR-esek és vagy a saját konkurenciájukat kontraszelektálják, vagy csak túlkompenzálják a sztereotípia szerinti szépség alapú pozitív diszkriminációt.) A kutatás szerint egyedül a férfiaknál tapasztalták azt, hogy aki jobban néz ki a képen, annak előnyt jelentett a kép, de általánosan inkább azt vonták le következtetésként, hogy jobban járt, aki nem képes jelentkezést küldött. Arra viszont már nem emlékszem, hogy melyik országban és milyen méretű cégeknél végezték a kutatást.


Hogy mit érdemes tenni, azt leginkább az alapján érdemes eldönteni, hogy átgondoltad, milyen céghez jelentkezel, mit gondolsz a cégről és a döntéshozóiktól, milyen mérlegelési szempontokra számítasz tőlük és ezek alapján próbálod meg összeállítani a jelentkezésedet.


Érdemes lehet az állást hirdető céget felhívni, hogy rákérdezz például arra is, hogy képet várnak-e, de egyúttal fel tudsz tenni más fontos kérdéseket is, amik segítenek testre szabni a jelentkezésed és magad jobban bemutatni, így ha látják az életrajzod, beugorhat, hogy te telefonáltál máris ismerősebben kezelnek.

Pl. Ha külföldön diplomáztál, vagy XY cégnél témába vágó tapasztalatot szereztél és ezeket megemlíted valamilyen értelmes és indokolt kérdésbe csomagolva, az sokat segíthet, hogy jobban emlékezzenek rád.

aug. 9. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!