Van itt multitól HR-es?
Hogy működnek a fizetések nagy cégeknél? Gondolom nem automatikusan a legolcsóbb ember lesz felvéve. Van egy bizonyos keret az állásra és azon belül a legjobb ember kapja a munkát, ha belefér a sávba?
Az el nem használt keretet megkapja a főnök bónuszként, vagy miért akarják annyira lenyomni a béreket? Hova megy a megspórolt pénz?
Sávos rendszer van. Felső vezetői kör eldönti, hogy mennyi az annyi, annyiért kell felvenni az embert. Pl nálunk 390e Bruttóval veszik fel az embereket. Felettesként ettől eltérni nem tudunk. Nálunk pl az új divat, hogy 30% a saját állomány, 70% a bérelt állomány. Mivel a béreltek után máshogy adózik a cég. Kevesebb a bérszámfejtés.
A pénz mindig a részvényesek és tulajdonosokhoz vándorol. Hisz a kapitalizmusban a profit az a tőke tulajdonosához kerül.
Igen, általában a legjobb ember kapja a munkát, ha belefér a sávba (ami esetenként rugalmas is lehet).
A cég működésének elsődleges célja a nyereség, tehát teljesen érthető hogy nem adnak többet mint muszáj. De azért azt nem mondanám hogy le akarnák nyomni a béreket (most itt nem gyárakról beszélünk ugye), általában jobban fizetnek mint a magyar cégek, és sokkal jobban mint az állami szféra.
A főnök bónusza általában összefügg a nyereséggel, de ebben minimális szerepe van ezeknek az összegeknek.
Ha Budapestben gondolkodunk, ahol sok cég van és jobban érvényesül az alku, akkor el lehet mondani, hogy akkor próbálják lealkudni a bérigényt, ha nekik nem érsz annyit.
Akkor ha jól értem van egy max erre fordítható összeg. És nem a tapasztalt ember lesz felvéve, ha az elképzelés fölé lő pénzben, hanem a kezdő, akit be kell tanítani, de belefér a keretbe.
Mi van olyankor ha a jobb, tapasztalt a keret tetején van, de még belefér. A kezdő, viszont alámegy jelentősen. Ilyenkor a legolcsóbbat választják, vagy kihasználják a keretet?
Elfelejtettem, hogy komolyabb irodai pozíciókról beszélek, ahol van bértárgyalás, nem melósokról, akik ugyan azt kapják.
3: ennyire összevissza nincs jelentkezés. El van előre döntve hogy kezdőt akarnak vagy olyat akit nem kell betanítani.
Meg hát egyéb szempontok is vannak, nem csak ez a kettő.
1. Na meg az sem mindegy, hogy ha netán komolyabb leépítés van, akkor elég "odatelefonálni" a kölcsönző cégnek és nem kell a munkaügyi hivatalnál magyarázkodni.
Tudtommal az iparűzési adó kedvezmény (ahol van) is ahhoz kötött, hogy meddig és mekkora állományt kell folyamatosan megtartani.
A főnök nem kap plusz bért azért, mert kevesebbet keres a dolgozó.
De a főnöknek az is a célja, hogy a cég eredményes legyen. Aminek része hogy minél kisebb költséggel működjön, aminek része a munkabér is...
Érted?
A sávos rendszer értelme pont az, hogy senki ne menjen sáv alá vagy fölé a bérfeszültség elkerülése miatt, így ha valaki sáv alatt kér, akkor a sáv alját kapja meg, ha valaki afelett akkor megy a tárgyalás vagy ha rugalmasabb a cég és van annyi tapija az embernek megpróbàlják upgradelni a pozit.
Én megfordultam jó pár cégnél és volt, ahol a vezető bónusza a cost savingből jött, de ez nagyon ritka. Ott sem a fizukon fukarkodtak, de mondjuk a tréning és fejlesztés budgeten már inkább a kapzsibb vezetők. De erre a bónusz sémára 6 cégből csak egynél volt példa
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!