Érdemes elkezdenem interjúkra járni, vagy nem fogok ennél többet kapni máshol sem?
Autóipari multinál vagyok szoftverfejlesztő havi br. 1.530.000 Ft-ért (alap+mozgóbér, de mindig ennyi). 3 év tapasztalatom van, BME-VIK-en végeztem BSc-t.
Szerintetek máshol el tudnék érni magasabb bért jelenleg, vagy maradjak a helyemen? Szeretem a munkámat, a bejárás opcionális, tehát csak anyagi szempontból gondolkoztam el.
"Most már nem az van, mint 2 éve, amikor lasszóval fogták az embereket és a munkavállalók béralku szempontjából is jó alkupozícióban voltak."
De igen, pontosan ez van, ezert van jelen pillanatban is tobb ezer nyitott fejlesztoi pozicio. Csak persze nem a bootcampes kismamakat fogjak lasszoval, hanem a kepzett szakembereket. Visszaallt szerencsere a COVID elotti rend.
"De igen, pontosan ez van, ezert van jelen pillanatban is tobb ezer nyitott fejlesztoi pozicio."
De nem. Most lehet, hogy több ezer meghirdetett állás van, de 2-3 éve még 10x ennyi informatikust kerestek. A több ezer nyitott fejlesztői pozícióra van csak seniorokból 10x annyi jelentkező most. Még diplomás seniorokból is rengetegen jelentkeznek egy-egy állásra, junior és medior szinteket is megpályáznak még ha az kevesebb fizetéssel is jár.
Most inkább az a jellemző, hogy elküldenek embereket. A munkaerőpiac most a cégeké, ők diktálnak. 2 éve még a munkavállalóké volt a piac, ők diktáltak. Fordult a kocka. Ennyi.
+1 érv: Aki nincs tisztában az IT álláspiaccal: Sok IT cég (kb. 50%) akkor is folyamatosan keres munkaerőt, ha nincs rá aktuálisan szüksége és belátható időn belül nem is biztos, hogy lesz. Azaz, senkit nem vesznek fel, de azért hirdetnek. Értelmetlennek tűnik, de megvan ennek is az oka.
"Csak persze nem a bootcampes kismamakat fogjak lasszoval, hanem a kepzett szakembereket. Visszaallt szerencsere a COVID elotti rend."
A bootcampeseket előtte sem nagyon fogdosták lasszóval (a bootcampek sok évvel a COVID előtt is léteztek). A bootcamp sulik igyekeztek őket berakni valamilyen állásba. Voltak velük szerződött cégek, amelyek átvették tőlük az embereket. Már ezek a lehetőségek is elfogytak, felmondták velük a szerződést sorban a cégek. Tavaly nekünk (kis cég) is írt két bootcamp suli, hogy nem akarunk-e foglalkoztatni néhányat a végzetteik közül. Pár hónapra rá be is zártak. Mert már mások sem akarták felvenni a végzőseiket.
"Most lehet, hogy több ezer meghirdetett állás van, de 2-3 éve még 10x ennyi informatikust kerestek."
Igen, 5-8 eve meg ugyanaz volt, mint most. Mit nem ertesz azon, hogy visszaallt a COVID elotti allapot?
Volt egy hatalmas robbanas COVID alatt, ami 2022-ben tetozott, aztan amilyen gyorsan felvettek az atkepzett kismamakat es portasokat, olyan gyorsan le is epitettek oket, aztan mar vagy egy eve megint a megszokott lassu novekedes tapasztalhato.
Ahogy 13-as írja, volt egy átmeneti időszak, amikor minden kókler balfaszt felvettek, aztán rájöttek a cégek, hogy a minőséget nem lehet mennyiséggel pótolni.
Most kimondottan jó a helyzet álláskeresés szempontjából, mindenhol keresik a jó szakembereket, én épp egy váltás közepén vagyok.
Akkor újra, logikusan levezetve:
A COVID alatt megnőtt sok vállalat szakember igénye. Tehát valódi szakemberből (is) sokal többet vettek fel.
A bootcampekből kikerülő emberek száma elenyésző ahhoz képest, amennyi szakembert felvettek világszinten az IT cégek. Mert a felvettek túlnyomó többsége szakember volt.
Azért volt a kiugrás az IT munkaerő igényben, mert a lockdown miatt sokan maradtak otthon, ezért minden online rendszer aktív felhasználószámában jelentős ugrás következett be, ezért a cégek nekiálltak a fejlesztéseknek, rendszereik bővítésének.
A COVID után visszaállt az aktív online felhasználók száma a normál szintre. A fejlesztésekkel vagy végeztek, vagy a cégek törölték a tervezett, vagy folyamatban lévő fejlesztéseket. Visszaesett a szakemberek iránti kereslet.
Mindez látható a grafikonon. Ha legalább a híreket olvasnád. Rengeteg igazi szakembert elküldtek. Akik most állást keresnek tömegével. Rendes, tanult, hozzáértő szakemberek, sok év gyakorlattal.
A kóklereket és gyorstalpalósokat a COVID alatt sem nagyon vettek fel csak úgy mindenféle cégek. Komoly cégek tesztelik a jelentkezőket és megnézik a referenciáikat.
Mégegyszer: A bootcampek (amik amúgy a COVID előtt már 5-8 évvel javában működtek) végzősei csak úgy tudtak elhelyezkedni, hogy ezeknek az oktatócégeknek szerződéseik voltak konkrét cégekkel, amelyek átvették tőlük az embereket. Ezek a szerződések megszűntek, nem újították meg és ezzel lett vége a bootcampeknek.
Tehát nem azért volt kiugrás a 2020 és 2023 közötti években, mert a bootcampes "kókler balfasz"-okat vették volna fel tömegesen ebben az időszakban. Nem, mert ők a szerződéses cégekhez kerültek.
Aki ezután sem érti, az nem hiszem, hogy a logika embere lenne, vagy egyáltalán IT-s.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!