Ki lehet menni félmillió alatti pénzzel, egyedül, nem diplomás fiatalként külföldre, ha minimalista vagyok?
A fél millió forint még Magyarországon is elég szűkös tartalék. Ebből legfeljebb 2-3 hónapig élsz meg, vagy még annyi sem. (Nyilván nagyban függ attól, hogy mire mennyit költesz és mennyire tudod lefaragni a költségeket.)
Az általános pénzügyi tanács az szokott lenni, hogy számold össze minden szükségleted költségeit (szállás, élelem, tisztálkodás, telefon, bankszámla, stb) és legyen legalább annyi vésztartalékod, hogy fél évig elég legyen akkor is, ha semmilyen bevételed nincsen.
Ha külföldön próbálsz megélni belőle, akkor nyilván ne az itthoni, hanem kinti költségekkel számolj és add hozzá a visszaútra szóló jegy (replülő, busz, vonat, akármi) árával, amit a többi pénztől elkülönítve tartasz, hogy ne tudd elkölteni, mielőtt hazajönnél vele.
Külföld esetén érdemes a helyi sajátosságokkal is számolni, pl. hogyan működik a helyi egészségbiztosítási rendszer, kell-e vízum, munkavállalási engedély. Mennyire boldogulsz nélkülük, vagy szükséges-e helyi biztosítás, helyi telefonszám, helyi bankszámla, helyi lakcím bejelentés és ezeknek milyen költségei vannak.
Az EU-n belül mindenképp jóval egyszerűbb, ezért legalább kezdeni érdemesebb lehet itt. Magyarként EU polgár vagy, szabadon költözhetsz és vállalhatsz munkát az EU bármelyik országában, a hivatalos ügyeidet legalább elvben intézheted mindenhol magyarul is. Az EU törvények legalább nagyjából egységesek mindenhol, így olyan komoly meglepetések nem sok helyen érhetnek.
Az EU-n kívül sok minden lényegesen körülményesebbé tud válni, az USA és más kontinensek pedig akár totál máshogyan is működhetnek. Pl. Sok helyen jelentősen korlátozzák a bevándorlást és munkavállalást.
Külföldre költözésnél azt is érdemes figyelembe venni, hogy a telefonod, laptopod bármikor elromolhat, ellophatják és pótolnod kell, mert nélküle még nehezebben tudsz boldogulni. Ráadásul az online belépések kettős azonosító kódjai is a telefonodra érkeznek, így ha ellopják/elromlik, még komolyabb szívás lehet, ha nem vagy csak nehézkesen tudod pótolni. Szóval erre is érdemes egy vésztervvel készülni, hogy a megélhetési költségeken felül legyen kiegészítő tartalék pénzed a technika működésének biztosítására (meg magára a költöztetésre is, mert oké, hogy lesz új kártyád, ha a régit ellopják/elhagyod, de ha minden szolgáltatónál még a magyar számod van megadva, akkor az új számodra nem fognak jönni belépési kódok, a magyar számodhoz tartozó SIM kártyát meg külföldön nem tudsz beszerezni).
Ahogy talán a korábbi válaszokból már elkezdett kirajzolódni, nem az az igazán fontos, hogy mennyi pénzed van, vagy hova mész vele, hanem hogy milyen hozzáállással vágsz neki. A rugalmasság, alkalmazkodóképesség nagyon sokat segíthet. Ahogy az is, ha meglátod a lehetőségeket és sikerül a legjobbat kihoznod minden helyzetből.
Ismerek olyat, aki kiment külföldre valamekkora anyagi tartalékkal, amit teljes egészében felélt egy idő alatt, miközben neki megfelelő munkát nem talált, végül hazakullogott a régi munkahelyére és kudarcként élte meg az egész próbálkozást.
Viszont ismerek olyat is, aki egy hátizsákkal járja világot és mindig ott keres valami alkalmi munkát, ahova épp utazik. Nem válogat, nincsenek elvárásai, csak annyi pénzre van szüksége, amiből ott épp eléldegél, kaja, szállás kijöjjön. Minden, ami ezen felül bejön neki, az már plussz bevétel és mehet a megtakarítások közé - ahelyett, hogy elköltené kényelmesebb szállásra, meg lakberendezési és egyéb luxusra. Ha a szállást és kaját adják a munka mellé, az még jobb. Aztán, ha megun egy helyet, akkor tovább áll máshova és ott keres valami más munkát.
A kérdés, ami fejben dől el, hogy mennyire válogatsz a lehetőségek között, csak fintorogsz, hogy ez se felel meg, az se jó, vagy megtalálod a lehetőségeket, amik képesek biztosítani a megélhetésed.
Több olyat is ismerek, aki kiment kapcsolatok nélkül alja munkákat végezni (kocsma takarítás, kórházi ágytálazás, telefonközpont, kávéfőzés, stb), de közben képezte, fejlesztette magát és szépen egyre feljebb került. Már mindegyikük egy-két diplomát tett le kint és most középvezető szinten dolgoznak teljesen más területen, mint ahol korábban kezdtek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!