Mit tudnék kezdeni a nagybetűs életben a kiemelkedő matematika tudásommal bármilyen formájú tanításon kívül?
Egyelőre a BGE PSZK-ra járok és ott tanulok (illetve hallgatok, ha úgy tetszik), de egyre inkább gondolkoztat valamilyen "matematikusság".
Persze olyan helyre lenne szükségem, ami gazdasági vonalon van, mivel ezzel az egyetemmel egy alap közgazdász pénzügyi-számviteli diplomám lesz, de a gépész/villamos/építész/akármilyen mérnöki vonal is vonz (ugye a relatíve sok matek miatt).
Ja, és a tudáshoz illő pénzkereseti lehetőség sem lenne utolsó a szempontjaim között.
Angolból van egy B2 Komplex államilag elismert nyelvvizsgám (ami igazából egy ezzel egyenértékű, 60% feletti emelt érettségi), emellett nemrég kezdtem újra németül tanulni magántanárnál kisebb kihagyás után.
Végül, de nem utolsó sorban - mivel nagyon szeretek a matekról, mint tudományágról gondolkodni, mi miért van, miből mit és hogyan vezettek le régen az akkori matematikusok (Pitagorasz, Newton, Euler - csakhogy 1-2-t említsek a leghíresebbek közül) - a tudósi vonal is érdekel, ha szóba jöhet.
Az utadat neked kell megkeresned, megtalálnod, ami akár hosszú is lehet.
Egy alap közgazdász pénzügyi-számviteli diploma ne sokat ér, adja magát, hogy azzal hol lehet elhelyezkedni, az igazán kiemelkedő tudás, ami pl kutatómunkához kell, a matematika mellé még kiemelkedő fizika, kémia tudást is igényel. Matematikával lehet dolgozni a statisztikai hivataloknál, pénzügyi, számviteli vonalon, akár a politikában is, de a tudományos terület akkor szélesedik ki, ha a matematika egyéb tudással is kiegészül.
Kutató csillagász, mérnök, stb, stb... mondjuk a NASA-hoz bekerülni nem egyszerű :-)
Kér kérdésem volna:
1) Mit jelent a te olvasatodban a "kiemelkedő matematikai tudásod"?7
2) Miért nem matematikus szakra, vagy a Crovinus osztatlan GPM képzésére mentél? Túl késő váltani?
A programozástól mennyire idegenkedsz? Ha valamennyi belefér, akkor ajanlom a data science/adatbányász vonalat.
Pár éve volt egy projectem, ahol relatíve sok mérési adat volt, ezeket pont egy olyan srác elemezte, aki közgazdászból képezte át magát erre a területre. Ha egy cégnél sok üzleti adat van, elég jól megfizetik, ha mondasz az alapján valami hasznosat. Egy másik ismerősöm energiatőzsdére ír autotrading programot, neki is közgáz múltja van, csak pár éve elvégzett mellé egy java tanfolyamot. Elég jól keres vele.
A mesterséges intelligencia sem rossz, az is elég keresett terület.
Kutatóintézeteknek szintén jól jöhet ez a tudás, illetve lehetsz kutató matematikus is. Bar utóbbihoz tényleg kiemelkedő matematikai tudás kell.
Mérnöki területen is jó a matek, elég sok projectben van olyan részterület, ami igényli. Egyik csapattal fejlesztettem CNC gépet, a szabályozástechnikának elég durva matematikája van (ezt pont nem szerettem, de volt olyan kollégám, aki igen, úgyhogy ő kapta). Robotikához inverz kinematika is tud bonyolult lenni (ez volt a másik projectem velük). Bár ezeknél a közgazdasági háttér kevésbé előnyös.
1-es:
Köszönöm szépen.
Előfordul olyan, hogy valaki specializálódik egy adott szakterületre? Értem ez alatt, hogy pl. matekból a kalkulus, fizikából a kvantummechanika a szakterülete, a többiből csak a szakmához kellő tudással rendelkezik, vagy minden témakörből kell a kiemelkedő tudás és nincs specializáció ilyen téren? Hogy működik ez?
2-es: 1. kérdés: Úgy értem, hogy sokkal több, mint az átlagemberé és sok tanáré is (legalábbis a tapasztalataim alapján).
2. kérdés: Azért nem, mert nem mertem igazából, mert nem tudtam, hogy ha azt elvégzem, akkor azzal hol tudnék elhelyezkedni. Továbbá állami támogatáson vagyok jelenleg, így azt nem szeretném elveszteni egy váltás miatt (nem tudom, hogy elveszteném-e, még csak mostanság kezdtem utánanézni ezeknek a dolgoknak).
3-as: Az infóval mindig is elvoltam. Bár nem érdekelt olyan szinten, hogy magamtól, rendszeresen, néha-néha éjjel is autodidakta módon elsajátítsak különböző témaköröket, mint matekból (leginkább kalkulus), de a semlegesnél azért jobban kedvelem (ha a matek 5******..., akkor az infó egy erős 4-es nálam egy 5-ös skálán).
1) Beiratkozol biztosítási és pénzügymatematikai mesterszakra az elte/Corvinus közös képzésére. Nagyon nehéz lesz, de teljesül a vágyad!
2) ELTE Survey statisztika és adatanalitika mesterszak. Kevésbé nehéz talán, de szintén teljesül a vágyad.
3) Keresel külföldön egy rendes statisztika vagy ökonometria vagy adatelemzés mesterszakot. Hollandiában például remek 1 éves mesterszakok vannak olcsón, top 100 egyetemeken (!).
4) Magyarországon vannak mostanában új adattudomány mesterszakok, de még egy jót se láttam közülük (a fent említett 1-2 szakon kívül). Hiányoznak belőlük a statisztikai alapok, csak szemfényvesztés az összes. De a CV-ben jól mutat (ha a HR nem veszi a fáradságot és nem néz utána a tanterveknek).
Szóval van itt lehetőség bőven, én a 3. módszert választottam (külföldi adattudomány mesterszak) és nagyon jó döntés volt.
5-ös: nagyon szépen köszönöm, ezek jó ötletek, mindenképpen számításba fogom venni legalább az egyiket.
6-os: szamologepet tudok hazsnalni.
7-es: Igen, azon is gondolkoztam és érdekel is, majd körülnézek a lehetőségek közt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!