Készült-e már valaha átfogó és hiteles statisztika, hogy matematikában kiemelkedő emberek milyen politikai eszméket támogatnak milyen arányban?
Félig-meddig offtopic válasz jön, de amíg nincs más, talán ez is megteszi…
A Mensát – mármint a magas intelligenciával rendelkező emberek nemzetközi egyesületét – a II. világháború után alapították Nagy-Britanniában. A háború után volt egy gazdasági válság, és kezdődött a hidegháború. Akkoriban a tagok egy részének megvolt az a reménye, hogy talán ha összegyűlnek a kimagasló intelligenciával bíró emberek, akkor majd segíteni tudják a politikát megfelelő tanácsokkal. Csak mint kiderült, a Mensa tagok pont olyan megosztottak voltak politikai, gazdasági, ideológiai téren, mint úgy általában az emberek. Hiszen attól, hogy valaki intelligens, attól még nem biztos, hogy a politikához, pláne a gazdasághoz is ért. Illetve attól, hogy valaki intelligens, attól még lehet, hogy valamivel szemben a viszonyulása nem racionális, hanem érzelmi alapon nyugszik, vagy a neveltetéséből származik.
Más kulturális mintákkal kapcsolatban is ez derült ki. Van a Mensa tagok között baloldali és jobboldali, liberális és konzervatív, keresztény, buddhista és ateista, humán és reál beállítottságú, a klasszikus zenét és a popzenét/rockzenét/…zenét kedvelő, aktívan sportoló és mozgáshiányos, húsevő és vegetáriánus, introvertált és extrovertált, kedves és bunkó stb… Lehetnek, vagy inkább azt mondom, hogy vannak bizonyos korrelációk az IQ és bizonyos kulturális minták között, de ez eléggé gyenge korreláció, ahhoz nem elég erős, hogy azt lehessen mondani, hogy a Mensa tagok 95+n%-a ilyen vagy olyan. Emiatt aztán nem hogy nem segített a Mensa a politikai döntéshozóknak, hanem alapszabályba foglalta, hogy mint egyesület semmilyen politikai, közéleti, vagy bármilyen téren nem fogalmaz meg véleményt. Nyilván a tagoknak lehet külön-külön véleménye, de magának az egyesületnek nincs „hivatalos” véleménye semmiről.
~ ~ ~
Azt gyanítom, hogy hasonló a helyzet a kiemelkedő matematikai képességekkel, eredményekkel rendelkező emberek esetén is. Attól, hogy valaki jó a matematikában, nem feltétlenül jobban tájékozott az élet más területén, mint bárki más, így ugyanolyan vegyes a viszonyulásuk a politikához, mint általában az embereknek. Itt is lehet, hogy vannak bizonyos korrelációk, a korszellem és a matematikai gondolkodás kölcsönhatásából – pl. ma Magyarországon az értelmiség talán inkább hajlik a liberális/baloldali gondolkodásra, de ez más országban, vagy más korban nem biztos, hogy ez így függ össze –, de elég esélyes, hogy itt sincs akkora mértékű korreláció, hogy abból bármiféle releváns következtetés levonható lenne.
Én olyan helyen dolgozom, ahol a cég átlag IQ-ja 130 felett van. (kutatás) Nálunk a két leggyakrabb politikai hozzáállás: "fontosabb dolgom van" / "ha a szavazástól bármi megváltozna, betiltanák".
Ez ugyan nem tudom mennyire van máshol a világban és nálunk nem csak matematikusok vannak, hanem egyéb gondolkodók is. Inkább csak egy érdekesség, hogy azok, akik napi szinten problémákat oldanak meg és új dolgokat hoznak létre és építik a Föld jövőjét, nem foglalkoznak a politikával olyab szinten, hogy egy magyar választást komolyan tudjanak venni.
Köszi a 0%-ot :)
Igazán tökéletesen mutatja ,hogy mekkora gericned van, hiszen nem írtad le mi nem tetszik, csak osztod a pirosat, mintha anyád osztaná a kegyeit a szerb vendégmunkásoknak
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!