Gazdaságinformatika bsc után milyen infós msc-ét van értelme csinálni? Vagy jobban járok inkább, ha 1-2 évet dolgozok főállásban? Melyikkel járok jobban hosszabb távon?
Az a kérdés, hogy mi a cél.
Ha sok pénzt akarsz keresni, akkor informatikára menj át fejlesztőnek…
Ha valami más, akkor aszerint mozogj.
#1: A stabil és kényelmes megélhetés a cél, anélkül, hogy a belemet kihajtanák, illetve fontos, hogy szeressem, amit csinálok.
Egyébként melyik keres jobban, melyekkel jobbak az elhelyezkedési lehetőségek hosszabb távon? A BI/Data Analysists/BI developer kaliberű részterüler, vagy maga a szoftverfejlesztés (C#, Java, Python és hasonló területek).
Ezen két terület valamelyikén vacilálok.
Viszonylag kevés hely van ami MSc re megy rá konkrétan. Ahhol fontosnak látom az főleg a data science/ml engineer területek. Hacsak nincs valami specifikus terület a fejedben akkor a legegyszerűbb ha programtervezői msc re mész.
,,A stabil és kényelmes megélhetés a cél, anélkül, hogy a belemet kihajtanák, illetve fontos, hogy szeressem, amit csinálok.
"
Az első rész inkább cég függő mint irányzat, a másodikra meg csak te tudsz választ találni.
Pénzben jelenleg minden terület jó pénzt hoz a házhoz, a jövő azokban a területekben van amit nehéz automatizálni. Példaként weboldalakat építeni (főleg sablonosakat) egyre könnyebb és könnyebb ugyanakkor business logikákat és algoritmusokat még mindig időigényes fejleszteni és nehezen automatizálhatóak mert a fejlesztőnek értenie kell a logikáját ezeknek ahhoz hogy hozzá tudjon nyúlni.
Jelenleg a szoftverfejlesztés többet fizet, mint a data analysis vagy a BI. Úgy pár százezer forinttal ha àtlagos munkákról beszélünk.
Pl. Sima senior data analyst a medior programozó bére körül van. #3 Ő gazdinfós, neki számíthat is akár egy msc az informatikában, ha fejlesztő pozit akar megpályázni. Főleg, ha munka mellett be tudja vállalni.
#5: Jelenleg VBA-ban készítek automatizálásokat Excelhez (adattisztítás, automatizált kimutatások, számítások, fájlfeldolgozás...stb) a munkahelyemen.
Emellett magántanàrkodok, emelt szintű informatika érettségire készítek fel diákokat C#-ból, SQL-ből és Excelből (C#-ból néha SQL-ből egyetemi szinten is) és egyetemi szinten korrepetálok Pythonból. C#-ból ismerem a WinFormsot is. Excelből szoktam munkahelyi szinten is segíteni.
Illetve az egyetemen demonstrátorkodtam is 2 évet, ahol az egyetemünkön lévő Java 1-2-ből tárgyból tartottam korrepetálást. (Gyakorlatilag plain Java, Spring meg társai nélkül, kicsivel az emelt infó érettségi szintje felett tudásanyagban.)
Illetve egyetemen csak úgy just for fun dolgoztam picit a Google Clouddal, sikerült benne készítenem egy Wordpresses weboldalt, amit bárki el tudott érni, illetve be tudott regisztrálni, be tudott jelentkezni...stb.
Most szerintetek ennek fényében minek van töb értelme? Rámenni a BI-ra (jelenlegi munkahelyemen lehet lesz rá lehetőség), vagy pályázzak meg egy junior Java/C#/Python developer vagy valamilyen Data/System/Business Analysts pozit, vagy menjek el mesterre, ami mellett az első évben nem tudnék munkát vállalni? Mik a realitások a fentebbeik fényében?
Excelből a tudásom eléggé expert szinten van, jóval meghaladja azt, ami elvben a mostani szintemtől elvárható lenne.
Hát VBA-Excel kombó nem a legjobban megfizetett terület, plusz én hosszútávon nem igazán látom benne a lehetőséget. Ráadásul nem fogja senki se programozási tapasztalatnak bevenni. Őszintén én a falat kaparom amikor pénzügyesek exellel csinálnak business kritikus dolgokat 0 verziókezeléssel. Ha jövőben használható képességeket akarsz hasonló területen akkor Python és inkább mennék Data Science/Modellezés irányba, ehhez viszont MSc és jó gyakornoki tapasztalat kéne.
Demonstrátorkodás oké, de ez elég limitált.
Wordpress nem programozás, bizonyos területeken jó képesség de nem fog közel sem olyan jól fizetni mint egy fullstack állás.
Én 2 főbb opciót látok.
Vagy ezen a területen maradsz, de elvégzel MSct és releváns gyakornoki helyre kerülsz ahol rendes Data science eszközökkel dolgozol. Ez egy relative új terület, nagy potenciál van benne és jól lehet vele keresni.
Másik hogy backend/fullstack pozikat keresel (az alapján amilyen képességeket felsoroltál), ahhoz nem kell MSc, egyértelműen kisebb a potenciál benne de fizetésben továbbra is jól fizet.
Persze ezer más terület is van, amit választhatsz de azt neked kell tudnod hogy mi más érdekel
Ennek alapján nekem úgy tűnik, hogy kb. egy ügyesebb gimis szintjén vagy programozásból, ezzel szerintem esélytelen jó fejlesztő pozit pályázni.
De lehet rosszul ítélem meg, nézz meg néhány junior C# állásinterjús kérdést, ha legalább egy 80%-nál tudod, hogy kb. mi a válasz, akkor azzal talán tudsz haladni előre.
Amúgy a data analyst pozi lehet jó, bár ott is én eddig inkàbb sql és python programozós pozira gondoltam, az excel eléggé az alja. Ott a C# nem sokat segít.
Esetleg ha elkezdesz egy könnyebb msc-t, akkor gyakornoknak tudsz elmenni valahova.
Vagy amúgy menj vezetőnek. Az én korábbi főnököm pl. kijelentette nagy határozottan, hogy egy 10 hónapos CEU-s valami data képzés során mindent meg lehet tanulni a programozásról, nem is érti, hogy minek van egyetem erről. Akkor még csak kollégák voltunk és együtt kezdtünk, őt 2 hónap után kinevezték vezetőnek, és azt ügyesen csinálja, mert egyedül ő látja úgy, hogy mi valami csúcs dolgot fejlesztünk, ha nekem kellene a megrendelővel beszélnem, tuti bevallanám, hogy figy semmit nem tud a szoftver, amit használtok. Lefuttatjuk az ML algoritmusokat, aztán kézzel újracsinálják az egészet, sőt ha nem jön ki az eredmény, akkor teljesen random dolgokat kozmetikázunk àt benne. De ő meg van róla győződve, hogy mi valami jó terméket adunk el és ezért működik a dolog.
Szerintem kérdező a te mentalitásod hasonló. Fogj meg valami vezetői állást vagy szedj össze pár év tapasztalatot és indíts vállalkozást.
Szerintem programtervező informatikára lenne értelme menned, hogy valami értékelhető tudást is összeszedj. Közben szakosodj rá valami normális tech stackre, például Java vagy C#/.NET, és tanulj meg normálisan programozni.
Másik lehetőség egy üzleti adatelemző vagy hasonló mesterszak, de ehhez eléggé kell kapaszkodnod.
A harmadik lehetőség például egy pénzügy mesterszak vagy egy MBA valami normális egyetemről (min. Corvinus, de inkább CEU vagy még normálisabb).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!