Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Melyik országban lehet a...

Melyik országban lehet a legtöbbet félretenni?

Figyelt kérdés

Most nyilván nem úgy értem mint ahogyan itt a gyakorin írják egyesek, hogy pl:

"A haverom szoftverfejlesztő Budapesten és másfél milliót keres, míg Lakatos Emílió Ausztriában mosogat havi ezer euróért feketén, így nyilvánvaló, hogy külföldön sokkal rosszabb mint Magyarországon"


Szóval mondjuk relatíve hasonló szakmával vagy munkaköröket összehasonlítva.


Melyik országokban lehet a legtöbbet félretenni?


Nekem kettő országról van személyes tapasztalatom, ahol ténylegesen is dolgoztam: Magyarország, Hollandia és Svájc.

Nyilván Magyarország a legrosszabb. Viszont Hollandiát és Svájcot összehasonlítva már kicsit árnyaltabb a kép. Ugyanis pontosan ugyanabban a pozícióban Svájc a jobb, csak az a bibi, hogy Svájcban min. 10 éves munkatapasztalatokat várnak el, plusz kizárólag svájci papírokat ismernek el, és ha a cv csak 99%-ban egyezik a betölteni kívánt munkakörrel akkor automatikusan elutasítanak. Kötelező pontosan 100%-ban egyeznie. Illetve ha fel is vesznek akkor a magas fizetés egyáltalán nincs garantálva, cserébe viszont a világ legdrágább országa, ahol szószerint mindenért kell fizetni, és nem egy két frankot. Még a munkahelyed konyhájában a teához való csészényi forró vízért is fizetned kell vagy 1-2 frankot. Szóval Svájcnak csak a füstje a nagy, de igazából tömegével hagyják el, ahány százezren beköltöznek, nagyrészük kapásból pár hónap múlva húz is el innen.


Igazából olyan, mint az USA: fizetős egészségügy, magasak a fizetések ugyan viszont mindenért egy rakás pénzt kell fizess. Vannak a nagyon-nagyon gazdagok, akik gazdagabbak mint bárhol Európában és vannak a szegények, akik rosszabbul élnek mint pl Spanyolországban vagy Angliában (ezek konkrét példák, volt lakótársaim onnan jöttek, de pár hónap múlva vissza is költöztek, mivel mondták, hogy sokkal rosszabb Svájcban mint ott). Vannak akik konkrétan még egy kávét sem engedhetnek meg maguknak, egyszer olyan is volt, hogy egyszer egy menzán ettem kb 15 frankért és elneveztek engem "a gazdag"-nak. Egyedek düledező omló hazakban laknak, mállik a festék és vagy ötvenéves cserepek vannak. Míg van a másik véglet, akik Bugattikat vezetnek, nettó hét-nyolv ezreket keresnek, nem okoz gondot nekik nagylábon élve is 2-3 ezret félretenni és trópusi nyaralásokra járnak.

Szóval Svájc az kb mint az USA, egy lutri. Vagy nyersz és akkor tényleg hülyére keresed magad, vagy vesztesz és akkor kb magyarországi szintre süllyedsz (bár sokakkal találkoztam, akik meg inkább visszamentek Magyarországra annyira rossz volt nekik).


Hollandia viszont más. Ott noha akkora hatalmas pénzeket nem tudsz keresni, mint nettó hét-nyolcezer euró. Viszont még ha ha kulimunkát csinálsz is, még akkor is sokkal jobban jössz ki mintha Svájcban a "vesztes" oldalra kerülnél.

Tehát Hollandia sokkal jobban ki van egyenlítve Svájchoz képest, nincsenek nagyon-nagyon nyertesek, de nagyon vesztesek sincsenek. Ott egy rakás minden ingyen van, és nincsenek olyan elképesztő irracionális elvárások mint Svájcban, ott elég ha csak dolgozol és megcsinálod a munkát. Sokan még a cv-t sem olvassák el, csak azt nézik meg tudod-e csinálni a munkát vagy sem. Tulajdonképpen Hollandiában csak az az egy feladatod van, hogy dolgozz. Ha dolgozol, akkor ezért fizetést kapsz és csókolom. Nincsenek "váratlan" hatalmas költségek, mint pl Svájcban, és mindig mindenki időben fizet. Szemben Svájcban, ahol akár nem is fizetnek ki, ha épp a "vesztes" oldalon vagy és úgy tűnsz mint akitől következmények nélkül el lehetne lopni a pénzét. Nekem pont most van éppen egy bírósági ügyem is, mert vádat emeltem a volt főnököm ellen, amiért vagy hatezer frank fizetést nem akart kifizetni, ugyanis ezt csinálta a többi 30-40 kelet-európaival is, csak azokat terrorban tartotta és még novemberben sem mert senki szólni, hogy hol van már az augusztusi fizetés és inkább éheztek a családjaikkal, amikor meg én kértem a fizut, mert nem volt már pénzem akkor ő elkezdett nyomdafestéket nem tűrő hangnemben anyázni. Amire én elmentem a bíróságra és vádat emeltem ellene. Amire ő kiakadt és mérhetetlen magyargyűlölő szövegeket irkált nekem, olyasmiket, hogy "örüljek neki, hogy egyáltalán szóba áll velem, mert ha visszahúznék Magyarországra ott még ennyit sem keresnék", meg, hogy "mekkore egy szemét népség a magyar, mert hogyhogy a többi kelet-európai csendben dokgozni tud 3-4 hónapos fizetési csúszásokkal is" na meg ellopott munkaórákkal is stb.

Szóval Svájcban az ilyesmik normálisak, itt olyan szinten el vannak szállva maguktól és olyan szinten soviniszták, hogy igazából még ők nem értik, hogy mi büdös migránsok miért kérjük a ledolgozott fizetésünket? Hisz el kellene olvadjunk csak magától a ténytől, hogy ők magasztos svájciak egyáltalán megengedték, hogy az országukban élhetünk.


Na ilyesmik Hollandiával el sem képzelhetők. Ott ha nem fizetnek ki, annak a valakinek annyi. Ott nagyon komoly jogaid vannak neked mint munkavállaló, és sokkal komolyabban működik az igazságszolgáltatás ha az áldozat külföldi, szemben Svájcban ahol kb letudják annyival "nem kötelező itt lenned, haza is húzhatsz".


Így Hollandiában ha dolgozol, akkor számíthatsz a fizetésre és sokkal biztonságosabb minden téren.


Tehát lényegében összefoglalva a dolgot:

Ha szerencséd van akkor Svájcban nagyon sokat tudsz félretenni, de ha peched van akkor sokkal kevesebbet mintha Hollandiában lennél.

Tehát Hollandia a megbízható biztos középszer, míg Svájc a kockáztatás, ahol vagy meggazdagodsz vagy nagyon pórul jársz.


Számokban kifejezve:

Hollandia - Kb 900-1000 euró havi félretett pénz

Svájc - 0 és 2500 között akármi. Ha szerencséd van akkor havi 2'500 frank félretett pénz, ha peched van akkor konkrétan 0.


=================


Viszont kíváncsian várom mások más országokkal való tapasztalatait!

Hol mennyit tudtatok félretenni, meg alapvetően hol mennyit lehet félretenni?



2023. dec. 9. 17:21
1 2 3 4
 31/39 anonim ***** válasza:
És milyen szakmunkára? Mert nem mindegy!
febr. 29. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/39 A kérdező kommentje:

#31


Építőipari és technikai területen elsősorban.


Miért, mi a különbség köztük? Szerinted melyikkel jár jobban az ember és melyikkel kevésbé?

febr. 29. 17:14
 33/39 anonim ***** válasza:
Van föiskolai végzettséged? Mert ha nincs, sehol sem fogsz tudni félretenni. A másik dolog meg a nemzetiséged. Peches vagy, hogy ide születtél. Te mindenhol külföldi olcsó munkás maradsz. Kivéve, ha anyanyelvi szinten beszélsz legalább egy világnyelvet.
febr. 29. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/39 A kérdező kommentje:

#33


Látom te még életedben nem dolgoztál külföldön.

Az egyetemi meg főiskolai diploma csak hátrány. Ugyanis a főnök (pláne ha svájci) ezt fenyegetésnek fogja fel, fél attól, hogy veszélyeztetni fogod a munkahelyét. Ezért mindig csak az a munkás élvez prioritást, aki kizárólag csakis ahhoz a munkához ért amire jelentkezik és semmi máshoz nem. Tehát a konkrét munkához nagyon-nagyon nagyon n kell érts, de fontos hogy semmi máshoz egyáltalán ne érts.


A saját szememmel láttam egy munkahelyen Svájcban, hogy az összes európai munkást elküldték és a cég szinte kivétel nélkül csak az afrikai menekülteket tartotta meg. Egyrészt mert azoknak kevesebbet kell fizetni, másrészt mert közülük voltak olyanok, akik tényleg csak nehezen tudtak-írni olvasni, tehát félig-meddig analfabéták voltak. Na egy fél-analfabéta esetében nincs az az ég, hogy bármelyik irodai főnök munkáját is veszélyeztesse. Szemben az egyetemi diplomával rendelkező olasz, koszovói vagy más munkások mind el lettek küldve.


De ez nem az egyetlen ilyen eset. Egy rakás hasonlóval találkoztam.


A főiskolai/egyetemi diploma csak abban az esetben ér valamit ha konkrétan olyan szakból van, ami nagyon hiányszakma és nagyon keresett és neked meg több éves, vagy inkább évtizedes magas szintű tapasztalatod van belőle. Tehát ha pl Java senior developer vagy 15+ év tapasztalattal, abban az esetben valóban ér valamit egy IT diploma. De ha nem ez vagy hasonló esetről beszélünk, akkor csak ÁRT, mintsem segítene.


Lásd pl ezt a cikket:

[link]


Amikor meghallottam, hogy "Több száz helyre jelentkezett, de mindenhonnan elutasították" akkor már gondoltam magamban, hogy 'fogadjunk, hogy van egyetemi diplomája'. Megnyitottam a cikket, és nocsak lám.


De erről mint mondtam nekem is voltak személyes tapasztalataim. Pl amikor egy eritreai menekült segíteni próbált nekem, és elmagyarázta részletesen, hogy hova menjek melyik irodába, kik fognak segíteni stb, akkor azt vettem észre, hogy ugyanazok akik a képzetlen végzettség nélkül eritreaiaknak egyből adják a munkahelyet munkahely után, azok más képzettebb emberek esetében mégcsak semmilyen válasz emailt vagy akármilyen visszajelzést sem küldenek.


Ide képzetlen, nem gondolkodó, parancs teljesítő rabszolgák kellenek, akik termelik a profitot. Nem kellenek képzett gondolkodó emberek, azok túl veszélyesek, csak a baj van velük.


Ez Svájc.

febr. 29. 19:55
 35/39 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdezö, a 33-as vagyok. És svájcban dolgozom már 24 éve a HR-ben. És nagyon jól tudom, hogy miért vagy frusztrált Svájccal szemben. A 20min-ben ami áll az igaz. De pl. a 3. generációs Szerbek sem találnak munkát. Törvénybe hozták, hogy a svájcit elönybe kell részesiteni=Inländervorrang. Ebbe beletartoznak azok is akinek C Niederlassungja Van, de nem a B Bewilligungosokat. Na most a 3. Generációs szerb az nem Müller vagy Meyer, hanem valamilyen -ic (a név végén, pl Michaljevic). A név svájcban sokat számit!

Az afrikai azyllal jött be. Ötöle nem tudnak soha megszabadulni. Azzért talál az afrikai még munkát, mert 40%-kal kevesebbért dolgozik. Az europai önszántából jön. Én olyan Branche-ban dolgozom, ahol az Ukránt nem tudjuk felvenni. De más cégeknél halottam, hogy dobálják ki az európaiakat, mert van ukrán aki 2-3000-ért megcsinálja azt, amit a Magyar 4500-ért, a német 5300-ért a svájci meg 6000-ért. Nem Minden

Branche-ban Van megszabott minimál ér. El se tudod képzelni, hogy mennyit lehetösége Van egy cégnek itt, egy egyetemi diplomásból egy betanitott munkást varázsolni. Vagy forditva, egy svájci szakmunkásból egy igazgatót csinálni.

márc. 1. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/39 A kérdező kommentje:

#35


Svájc egy iszonyú meritokrácia ellenes ország

márc. 1. 12:53
 37/39 anonim ***** válasza:

35,33-as vagyok

Svájci törvények úgy vannak megirva, hogy a hasznot (pénzt, céget) védik. Egy alkalmazottnak alig vannak lehetöségei törvényekkel vagy elöirásokkal megvédenie magát, vagy kiharcolnia az igazát. De ez direkt van igy. A legtöbb külföldi még az alapjogaival sincs tisztában. Ha egy külföldi Eu-s elmegy netán nönapkor svájcban tüntetni, hogy egyforma (ugyanannyi, mint a férfiaknak) fizetés a nöknek, ha elkapja a rendör, kitoloncolják az országból, mert egy külföldinek

nincs joga tüntetni.

márc. 1. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/39 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, amit írsz, az óriási tévedés, minden szempontból, ami Svajcot illeti. Az USA hoz meg végképp nem hasonlít, főleg az egészségügyi biztosítás. És nem innen menekülnek az emberek, hanem mindenki ide akar jönni. Svajcra pont a jó közeposztaly jellemző, nem pedig a nagy különbségek. És a közeposztaly is megteheti, hogy évente többször ül repülőre, vagy hogy Hawaiira,vagy Bora Boráros is elutazhasson.
júl. 7. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/39 A kérdező kommentje:

#38


Ez pontosan melyik részén Svájcban?


Ez a "mindenki ide menekül" egy svp-s szlogen. Valójában csak az eritreai, afgán stb menekültek jönnek tízezrével ide, mert itt könnyebben kapnak menekültstátuszt mint sok másik országban. Ezt még a hivatalos svájci propaganda is elismeri. Pár hónapja mondták, hogy hány tízezerrel több afgán menekült érkezett az országba.

Egyik volt munkahelyemen is szinte mindenkit kirúgtak, és csak az afrikai menekültek maradtak. Nekik amúgy teljesen más tartózkodásijuk is van, teljesen máshogy is néz ki. Rájuk sokszor még totál más törvények is vonatkoznak (azaz nem kötelesek még minimálbért sem fizetni, már ha egyáltalán van olyan abban a kantonban).


Viszont érdekes módon ha megnézed, akkor azt látod, hogy a lengyelek, szlovákok, németek, románok stb közül már senki sem marad végleg Svájcban. Tehát ha annyira jó Svájc akkor miért nem maradnak azok az emberek akiknek lenne lehetőség máshová is menni? Miért mindig csak azok maradnak Svájcban, akik ha akarnának sem mehetnének másik országban? A menekültek egyrészt, meg a nem EU-s bevándorlók, tehát koszovóiak, szerbek, makedónok stb, nekik nincs EU-s útlevelük tehát ők nem bírnak csak kedvük szerint elmenni pl Németországba dolgozni, nekem az összes pár éve Svájcba költözött albán ismerősöm mondta, hogy ők eredetileg Németországba szerettek volna menni, de ott nem kaptak vízumot, míg Svájcban sokkal könnyebb volt. És láthatod te is, hogy a bevándorlók többsége nem EU-s, tehát ők nem is bírnának máshova menni ha akarnának sem. De hogyhogy az EU-s állampolgárok nem maradnak szinte soha Svájcban? Elismerem vannak mások generációs olaszok sokan, de én most az elmúlt 10-20 évről beszélek. Miért költözik ki az összes EU-s Svájcból pár hónap vagy év múlva ha az annyira jó? Ha megnézel egy magyar Facebook csoportot is, ott is azt látod, hogy senki sem akar hosszútávon Svájcban maradni.


Ellenben pl Norvégia vagy mondjuk Izland lakosságának nem kis százaléka pl lengyel, akik hosszútávon élnek ott.


Tehát nem kell mindent elhinni az svp-s szlogenekből. Amikor azzal riogatnak, hogy "tízmilliós Svájc" meg, hogy "mindenki Svájcba akar költözni" akkor azt javítsuk ki és pontosítsuk arra, hogy "az eritreai, afgán stb menekültek közül mindenki Svájcba akar menni"

júl. 7. 09:44
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!