Melyik országban lehet a legtöbbet félretenni?
Most nyilván nem úgy értem mint ahogyan itt a gyakorin írják egyesek, hogy pl:
"A haverom szoftverfejlesztő Budapesten és másfél milliót keres, míg Lakatos Emílió Ausztriában mosogat havi ezer euróért feketén, így nyilvánvaló, hogy külföldön sokkal rosszabb mint Magyarországon"
Szóval mondjuk relatíve hasonló szakmával vagy munkaköröket összehasonlítva.
Melyik országokban lehet a legtöbbet félretenni?
Nekem kettő országról van személyes tapasztalatom, ahol ténylegesen is dolgoztam: Magyarország, Hollandia és Svájc.
Nyilván Magyarország a legrosszabb. Viszont Hollandiát és Svájcot összehasonlítva már kicsit árnyaltabb a kép. Ugyanis pontosan ugyanabban a pozícióban Svájc a jobb, csak az a bibi, hogy Svájcban min. 10 éves munkatapasztalatokat várnak el, plusz kizárólag svájci papírokat ismernek el, és ha a cv csak 99%-ban egyezik a betölteni kívánt munkakörrel akkor automatikusan elutasítanak. Kötelező pontosan 100%-ban egyeznie. Illetve ha fel is vesznek akkor a magas fizetés egyáltalán nincs garantálva, cserébe viszont a világ legdrágább országa, ahol szószerint mindenért kell fizetni, és nem egy két frankot. Még a munkahelyed konyhájában a teához való csészényi forró vízért is fizetned kell vagy 1-2 frankot. Szóval Svájcnak csak a füstje a nagy, de igazából tömegével hagyják el, ahány százezren beköltöznek, nagyrészük kapásból pár hónap múlva húz is el innen.
Igazából olyan, mint az USA: fizetős egészségügy, magasak a fizetések ugyan viszont mindenért egy rakás pénzt kell fizess. Vannak a nagyon-nagyon gazdagok, akik gazdagabbak mint bárhol Európában és vannak a szegények, akik rosszabbul élnek mint pl Spanyolországban vagy Angliában (ezek konkrét példák, volt lakótársaim onnan jöttek, de pár hónap múlva vissza is költöztek, mivel mondták, hogy sokkal rosszabb Svájcban mint ott). Vannak akik konkrétan még egy kávét sem engedhetnek meg maguknak, egyszer olyan is volt, hogy egyszer egy menzán ettem kb 15 frankért és elneveztek engem "a gazdag"-nak. Egyedek düledező omló hazakban laknak, mállik a festék és vagy ötvenéves cserepek vannak. Míg van a másik véglet, akik Bugattikat vezetnek, nettó hét-nyolv ezreket keresnek, nem okoz gondot nekik nagylábon élve is 2-3 ezret félretenni és trópusi nyaralásokra járnak.
Szóval Svájc az kb mint az USA, egy lutri. Vagy nyersz és akkor tényleg hülyére keresed magad, vagy vesztesz és akkor kb magyarországi szintre süllyedsz (bár sokakkal találkoztam, akik meg inkább visszamentek Magyarországra annyira rossz volt nekik).
Hollandia viszont más. Ott noha akkora hatalmas pénzeket nem tudsz keresni, mint nettó hét-nyolcezer euró. Viszont még ha ha kulimunkát csinálsz is, még akkor is sokkal jobban jössz ki mintha Svájcban a "vesztes" oldalra kerülnél.
Tehát Hollandia sokkal jobban ki van egyenlítve Svájchoz képest, nincsenek nagyon-nagyon nyertesek, de nagyon vesztesek sincsenek. Ott egy rakás minden ingyen van, és nincsenek olyan elképesztő irracionális elvárások mint Svájcban, ott elég ha csak dolgozol és megcsinálod a munkát. Sokan még a cv-t sem olvassák el, csak azt nézik meg tudod-e csinálni a munkát vagy sem. Tulajdonképpen Hollandiában csak az az egy feladatod van, hogy dolgozz. Ha dolgozol, akkor ezért fizetést kapsz és csókolom. Nincsenek "váratlan" hatalmas költségek, mint pl Svájcban, és mindig mindenki időben fizet. Szemben Svájcban, ahol akár nem is fizetnek ki, ha épp a "vesztes" oldalon vagy és úgy tűnsz mint akitől következmények nélkül el lehetne lopni a pénzét. Nekem pont most van éppen egy bírósági ügyem is, mert vádat emeltem a volt főnököm ellen, amiért vagy hatezer frank fizetést nem akart kifizetni, ugyanis ezt csinálta a többi 30-40 kelet-európaival is, csak azokat terrorban tartotta és még novemberben sem mert senki szólni, hogy hol van már az augusztusi fizetés és inkább éheztek a családjaikkal, amikor meg én kértem a fizut, mert nem volt már pénzem akkor ő elkezdett nyomdafestéket nem tűrő hangnemben anyázni. Amire én elmentem a bíróságra és vádat emeltem ellene. Amire ő kiakadt és mérhetetlen magyargyűlölő szövegeket irkált nekem, olyasmiket, hogy "örüljek neki, hogy egyáltalán szóba áll velem, mert ha visszahúznék Magyarországra ott még ennyit sem keresnék", meg, hogy "mekkore egy szemét népség a magyar, mert hogyhogy a többi kelet-európai csendben dokgozni tud 3-4 hónapos fizetési csúszásokkal is" na meg ellopott munkaórákkal is stb.
Szóval Svájcban az ilyesmik normálisak, itt olyan szinten el vannak szállva maguktól és olyan szinten soviniszták, hogy igazából még ők nem értik, hogy mi büdös migránsok miért kérjük a ledolgozott fizetésünket? Hisz el kellene olvadjunk csak magától a ténytől, hogy ők magasztos svájciak egyáltalán megengedték, hogy az országukban élhetünk.
Na ilyesmik Hollandiával el sem képzelhetők. Ott ha nem fizetnek ki, annak a valakinek annyi. Ott nagyon komoly jogaid vannak neked mint munkavállaló, és sokkal komolyabban működik az igazságszolgáltatás ha az áldozat külföldi, szemben Svájcban ahol kb letudják annyival "nem kötelező itt lenned, haza is húzhatsz".
Így Hollandiában ha dolgozol, akkor számíthatsz a fizetésre és sokkal biztonságosabb minden téren.
Tehát lényegében összefoglalva a dolgot:
Ha szerencséd van akkor Svájcban nagyon sokat tudsz félretenni, de ha peched van akkor sokkal kevesebbet mintha Hollandiában lennél.
Tehát Hollandia a megbízható biztos középszer, míg Svájc a kockáztatás, ahol vagy meggazdagodsz vagy nagyon pórul jársz.
Számokban kifejezve:
Hollandia - Kb 900-1000 euró havi félretett pénz
Svájc - 0 és 2500 között akármi. Ha szerencséd van akkor havi 2'500 frank félretett pénz, ha peched van akkor konkrétan 0.
=================
Viszont kíváncsian várom mások más országokkal való tapasztalatait!
Hol mennyit tudtatok félretenni, meg alapvetően hol mennyit lehet félretenni?
19-es vagyok.
Kiírtál egy kérdést, és szerintem egy teljesen értelmezhető és jó választ adtam, amit eddig mindenhol elfogadtak, a valóságban is.
Nem kritizáltak, hogy Kamu lenne a kérdésed, csak leírtam a válaszomat!
Kiállok a válaszom mellett bárkivel szemben, még akkor is ha itt 0%-os lett.
Ahogyan vissza olvastam a hozzászólásokat, nagyon kiállsz a sajátvéleményed mellett, ezzel nincs is semmi baj, csak így már a kérdésed értelmét veszti egy bizonyos szinten. Nem szeretnék vitatkozni veled, de ha minden igaz amiket leírtál, akkor alapjáraton nem írtad volna ki ezt a kérdést!
További szépestét!
@8 Valóban kevés az ennyit fizető meló, de rühellem Svájcot (egy egyik munkám miatt sokat kellett Zürichbe meg Genfbe járnom).
Szingapúrban meg máshol is IT, de nem fejlesztői területen dolgoztam, de amúgy sima call centeresként kezdtem a nagyjából zéró piaci értékű diplomáimmal, aki beszél a magyaron kívűl 1-2 nyelven, meg hajlandó pár évig nem túl jó munkát végezni, az simán utánam tudja csinálni. Szingapúr sem volt a kedvencem, nem szeretem az ilyen tisztaságmániás, agyonszabályozott helyeket, de onnan nagyjából bármikor át lehet menni a remek Malajziába vagy Délkelet-Ázsia millió helyére akár egy hétvégére is. Kijutni nehéz, én egy korábbi cégemen kersztül mentem összerakni egy csapatot, összesen egy évet voltam, annyi elég is volt. Cserébe eszetlen fizetések vannak.
#22
Szingapúrban kb milyen fizetésekre lehet számítani szakmunkák terén, illetve mennyibe kerül a megélhetés?
#21
Feltettem egy kérdést:
- Akkor is megéri Ausztriába ingázni ha nincs saját ingatlanom és albérletben laknék?
Illetve
- Hogyan lenne 10 éves munkatapasztalatom huszonévesen?
Mi a gobd ezekkel a kérdésekkel?
@23 Nincs szingapúri szakmunka. Ilyen melókra átjárnak helyiek Malajziából. Éttermet lehet üzemeltetni vagy boltot, de azokat is úgy éri meg, ha dolgozol napi 18 órát meg ingázol kettőt a határ mellől.
Havi minimum 5 ezer szingapúri dollár elmegy, ha nem egy patkánylyukban akarsz élni, én majdnem 17-et kerestem, de ebből egy csomót elutaztam. A munkakultúra rettenetes, a legtöbben heti minimum 65-70 órát dolgoznak, nagyjából pénzügyi, logisztikai meg IT területen érdemes csak melózni.
#25
Oda elég egy C1-es angol, vagy ajánlatos még más nyelveket is tudni, ha igen melyeket?
A helyiek mennyire nézik le a külföldieket?
24 évvel ezelött kimentem svájcba. A diszkrimináció ellenére (30%-kal kevesebb fizetéssel mit egy svájci), 5 éven belül vettem egy lakást és egy autót a szüleimnek. 2005 óta özönlöttek be az eu-s polgárok, és mégjobban nyomták le a fizetéseket. Kb.2008-tól (gazdasági krizis) már spórolni nem tudtam, ezért bejuttattam svájcba mindkét testvéremet, hogy
spórolni tudjunk. Igy tudták a bátyám és növérem 12 év után megvenni a családjaiknak a lakást. Reggeltöl estig húzták nap mint nap az igát. Hasonló tapasztalaik voltak, mint a kérdezönek.
Szóval: az igaz, hogy régebben jobb volt. De a tapasztalatom az,hogy egyedül már nem megy. Ismeröseim (4en)svájcban összefogtak és németországba mentek, saját kis festö mázoló céget alapitottak közösen 2015-ben. És azt mondták az volt a legjobb döntés.
Szerintem az országok egyre jobban hasonlitanak egymáshoz. Lassan mindegy lesz hogy hova mész.
#29
És szerinted én férfiként hogy menjek el erre?
Egyébként meg a prosti és mitől bem alja munka ha a takarító az?
Mellesleg én nem feltétlenül betanított munkákra gondolok. Hanem szakmunkákra is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!