Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Melyik országban lehet a...

Melyik országban lehet a legtöbbet félretenni?

Figyelt kérdés

Most nyilván nem úgy értem mint ahogyan itt a gyakorin írják egyesek, hogy pl:

"A haverom szoftverfejlesztő Budapesten és másfél milliót keres, míg Lakatos Emílió Ausztriában mosogat havi ezer euróért feketén, így nyilvánvaló, hogy külföldön sokkal rosszabb mint Magyarországon"


Szóval mondjuk relatíve hasonló szakmával vagy munkaköröket összehasonlítva.


Melyik országokban lehet a legtöbbet félretenni?


Nekem kettő országról van személyes tapasztalatom, ahol ténylegesen is dolgoztam: Magyarország, Hollandia és Svájc.

Nyilván Magyarország a legrosszabb. Viszont Hollandiát és Svájcot összehasonlítva már kicsit árnyaltabb a kép. Ugyanis pontosan ugyanabban a pozícióban Svájc a jobb, csak az a bibi, hogy Svájcban min. 10 éves munkatapasztalatokat várnak el, plusz kizárólag svájci papírokat ismernek el, és ha a cv csak 99%-ban egyezik a betölteni kívánt munkakörrel akkor automatikusan elutasítanak. Kötelező pontosan 100%-ban egyeznie. Illetve ha fel is vesznek akkor a magas fizetés egyáltalán nincs garantálva, cserébe viszont a világ legdrágább országa, ahol szószerint mindenért kell fizetni, és nem egy két frankot. Még a munkahelyed konyhájában a teához való csészényi forró vízért is fizetned kell vagy 1-2 frankot. Szóval Svájcnak csak a füstje a nagy, de igazából tömegével hagyják el, ahány százezren beköltöznek, nagyrészük kapásból pár hónap múlva húz is el innen.


Igazából olyan, mint az USA: fizetős egészségügy, magasak a fizetések ugyan viszont mindenért egy rakás pénzt kell fizess. Vannak a nagyon-nagyon gazdagok, akik gazdagabbak mint bárhol Európában és vannak a szegények, akik rosszabbul élnek mint pl Spanyolországban vagy Angliában (ezek konkrét példák, volt lakótársaim onnan jöttek, de pár hónap múlva vissza is költöztek, mivel mondták, hogy sokkal rosszabb Svájcban mint ott). Vannak akik konkrétan még egy kávét sem engedhetnek meg maguknak, egyszer olyan is volt, hogy egyszer egy menzán ettem kb 15 frankért és elneveztek engem "a gazdag"-nak. Egyedek düledező omló hazakban laknak, mállik a festék és vagy ötvenéves cserepek vannak. Míg van a másik véglet, akik Bugattikat vezetnek, nettó hét-nyolv ezreket keresnek, nem okoz gondot nekik nagylábon élve is 2-3 ezret félretenni és trópusi nyaralásokra járnak.

Szóval Svájc az kb mint az USA, egy lutri. Vagy nyersz és akkor tényleg hülyére keresed magad, vagy vesztesz és akkor kb magyarországi szintre süllyedsz (bár sokakkal találkoztam, akik meg inkább visszamentek Magyarországra annyira rossz volt nekik).


Hollandia viszont más. Ott noha akkora hatalmas pénzeket nem tudsz keresni, mint nettó hét-nyolcezer euró. Viszont még ha ha kulimunkát csinálsz is, még akkor is sokkal jobban jössz ki mintha Svájcban a "vesztes" oldalra kerülnél.

Tehát Hollandia sokkal jobban ki van egyenlítve Svájchoz képest, nincsenek nagyon-nagyon nyertesek, de nagyon vesztesek sincsenek. Ott egy rakás minden ingyen van, és nincsenek olyan elképesztő irracionális elvárások mint Svájcban, ott elég ha csak dolgozol és megcsinálod a munkát. Sokan még a cv-t sem olvassák el, csak azt nézik meg tudod-e csinálni a munkát vagy sem. Tulajdonképpen Hollandiában csak az az egy feladatod van, hogy dolgozz. Ha dolgozol, akkor ezért fizetést kapsz és csókolom. Nincsenek "váratlan" hatalmas költségek, mint pl Svájcban, és mindig mindenki időben fizet. Szemben Svájcban, ahol akár nem is fizetnek ki, ha épp a "vesztes" oldalon vagy és úgy tűnsz mint akitől következmények nélkül el lehetne lopni a pénzét. Nekem pont most van éppen egy bírósági ügyem is, mert vádat emeltem a volt főnököm ellen, amiért vagy hatezer frank fizetést nem akart kifizetni, ugyanis ezt csinálta a többi 30-40 kelet-európaival is, csak azokat terrorban tartotta és még novemberben sem mert senki szólni, hogy hol van már az augusztusi fizetés és inkább éheztek a családjaikkal, amikor meg én kértem a fizut, mert nem volt már pénzem akkor ő elkezdett nyomdafestéket nem tűrő hangnemben anyázni. Amire én elmentem a bíróságra és vádat emeltem ellene. Amire ő kiakadt és mérhetetlen magyargyűlölő szövegeket irkált nekem, olyasmiket, hogy "örüljek neki, hogy egyáltalán szóba áll velem, mert ha visszahúznék Magyarországra ott még ennyit sem keresnék", meg, hogy "mekkore egy szemét népség a magyar, mert hogyhogy a többi kelet-európai csendben dokgozni tud 3-4 hónapos fizetési csúszásokkal is" na meg ellopott munkaórákkal is stb.

Szóval Svájcban az ilyesmik normálisak, itt olyan szinten el vannak szállva maguktól és olyan szinten soviniszták, hogy igazából még ők nem értik, hogy mi büdös migránsok miért kérjük a ledolgozott fizetésünket? Hisz el kellene olvadjunk csak magától a ténytől, hogy ők magasztos svájciak egyáltalán megengedték, hogy az országukban élhetünk.


Na ilyesmik Hollandiával el sem képzelhetők. Ott ha nem fizetnek ki, annak a valakinek annyi. Ott nagyon komoly jogaid vannak neked mint munkavállaló, és sokkal komolyabban működik az igazságszolgáltatás ha az áldozat külföldi, szemben Svájcban ahol kb letudják annyival "nem kötelező itt lenned, haza is húzhatsz".


Így Hollandiában ha dolgozol, akkor számíthatsz a fizetésre és sokkal biztonságosabb minden téren.


Tehát lényegében összefoglalva a dolgot:

Ha szerencséd van akkor Svájcban nagyon sokat tudsz félretenni, de ha peched van akkor sokkal kevesebbet mintha Hollandiában lennél.

Tehát Hollandia a megbízható biztos középszer, míg Svájc a kockáztatás, ahol vagy meggazdagodsz vagy nagyon pórul jársz.


Számokban kifejezve:

Hollandia - Kb 900-1000 euró havi félretett pénz

Svájc - 0 és 2500 között akármi. Ha szerencséd van akkor havi 2'500 frank félretett pénz, ha peched van akkor konkrétan 0.


=================


Viszont kíváncsian várom mások más országokkal való tapasztalatait!

Hol mennyit tudtatok félretenni, meg alapvetően hol mennyit lehet félretenni?



2023. dec. 9. 17:21
1 2 3 4
 11/39 A kérdező kommentje:

#10


Szakmunkákról írtam. Pl festő, kőműves, gipszkartonos, hegesztő, villanyszerelő, ács, szakács stb ilyesmikre gondolok.


Az a baj, hogy itt a gyakorin képtelenek megérteni, hogy nem lehet mindenki szoftver fejlesztő, érsebész meg java programozó senior. Pl én sem engedhetném meg már, no meg pénzem sem igazán lenne már, hogy évekig beüljek az iskolapadba tanulni (meg az idő alatt fizetni az albérletet, étkezést stb) hogy kitanuljak valaminolyan munkát, hogy "very highly qualified immigrant" legyek.

És pont ezért írtam a legelső mondatot, hogy ne az ausztriai mosogatót hasonlítsd össze a pesti Java programozó seniorral.

Mert szerintem nem ugyanannyi pénzt bírsz keresni mosogatóként Magyarországon, mintha ugyanúgy mosogatnál mondjuk Baden-Württembergben.

2023. dec. 10. 01:01
 12/39 A kérdező kommentje:

#10


"Csicska munkával semelyik országban nem fogod megszedni magadat szal itt még a kérdést se értem."


- Ennek semmi köze ahhoz, hogy milyen munká végzel. Ennek ahhoz van köze, hogy mikor születtél. A nagyszüleim korosztálya egyszerű takarító munkákkal is annyira megszedte magát külföldön, hogy önerőből tudott több ingatlant is venni külföldön. Míg a szüleim korosztálya már "csak" egy ingatlant tudott volna venni külföldi kulimunkából. És amennyivel később született valaki annál rosszabb. Akik már 30 év alattiak, azok már semmiféleképpen nem bírják megszedni magukat. Ahhoz legalább a top 5-10%-hoz kell külföldön tartozniuk. Amit szeretnek itt a gyakorin normálisnak beállítani, de a valóságban lövésük sincs itt sokaknak a valóságról. Hacsak nem szeretné valaki élete végéig eladósítani magát, akkor ha 30 év alatti és nem örököl semmit akkor soha nem fog saját ingatlanhoz jutni. Csak ahogy már említettem ha a top 5-10%-hoz tartozik. Tehát még junior fejlesztőként se nagyon álmodozzon semmiről.

2023. dec. 10. 01:07
 13/39 A kérdező kommentje:

"akkor azzal megszedheted magad gyakorlatilag bármelyik országban a világon mert ezeket mindenhol megfizetik"


- Akkor menj el Kubába. Ott ha jól emlékszem egy orvos fizetése olyan nettó 200 euró körül van.

2023. dec. 10. 01:09
 14/39 anonim ***** válasza:
43%

Pontosan, ezek csicska munkák amikkel max akkor fogod megszedni magad ha kimégy irdatlan sokat dolgozni (értsd: túlóra hegyek nincs hétvége stb), miközben az abszolút minimumon nyomorogsz valami lukban. Kint leszenvedsz 10-20évet, akkor talán össze tudsz kuporgatni annyit, hogy vegyél belőle itthon egy kisebb házat/lakást.


Ezekből a munkákból te nem fogsz házat venni külföldön. Álom világban élsz ha azt hiszed a te előtted lévő generáció Londonban mosogatással vett egy házat Londonban. Talán valami putriban a világ végén vehettek, de azt Magyarországon is meg tudod csinálni.


Mondjuk már a tény hogy te hitel nélkül akarsz házat venni elég sokat elmond arról, hogy mennyire keveset tudsz a világról, kb. sehol, semelyik országban nem vásárolnak átlag halandók ingatlant hitel nélkül, még a szoftverfejlesztők sem. És ez nem volt máshogy régen sem. A lakás nem olcsó, főleg nem frekventált helyen.

Sőt külföldön még rosszabb is a helyzet, mert általában minél nyugatabbra mégy annál kevésbé rendelkeznek ingatlannal az emberek, és inkább bérlik azt mert annyira megfizethetetlen még nekik is...


Ha 30 alatti vagy tudod mit kelet vona tenned? Tanulnod. Akkor nem mosogatással akarnál meggazdagodni...

2023. dec. 10. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 A kérdező kommentje:

#14


Londont nem ismerem, de az az egyik legméltánytalanul felhype-olt hely. Viszont más országokban a nagyszüleim korosztálya a rokonságomban valóban bírt venni saját ingatlant kulimunkákból kint. A kulimunkák alatt nem a szakmunkákat értem sosem, hanem a betanított munkákat. Ez saját személyes tapasztalat. Az én korosztályom meg hitel nélkül sehol, még Magyarországon sem bír saját ingatlant venni. Tehát ez elsősorban életkortól függ, mint írtam. De nyilván nem arról van szó, hogy régen mindig mindenki vagy, hogy ma soha senki. Csak arról van szó, hogy a túlnyomó döntő többség.


Neked amúgy a szakmunkák mióta számítanak csicskamunkáknak? Csak mert ezek az általatok lenézett szakmunkások általában többet keresnek mint egy rakás diplomás.

Viszont azt képtelenek vagytok felfogni, hogy nem olyan egyszerű a világ mint a ti kis agyacskátokban, hogy "tanulj szoftver fejlesztőnek oszt csókolom". Szerinted ha ez ilyen egyszerű lenne akkor miért nem szoftver fejlesztő tízből kilenc ember?


Az a baj, hogy nem olvasod el amit írok. Nulla szövegértelmezéssel nem túl sokat tudok kezdeni.

Hol írtam, hogy saját házat akarok venni? Eleve szerinted hogy képes bárki is 30 alatt saját ingatlanhoz jutni? (és nem Etiópiában)

Na pont ezért mondjuk, hogy katasztrofális a magyar oktatás. Konkrétan funkcionális analfabétát jönnek ki a közoktatásból. Kérlek próbáld meg mégegyszer elolvasni amit írok. Ha nem megy egyszer, nem baj. Próbáld meg kétszer-háromszor vagy tízszer is. Csak ne irkáljál marhaságokat. Otthon mi ezért már nyaklevest kaptunk volna.

2023. dec. 10. 02:23
 16/39 A kérdező kommentje:

"Sőt külföldön még rosszabb is a helyzet, mert általában minél nyugatabbra mégy annál kevésbé rendelkeznek ingatlannal az emberek, és inkább bérlik azt mert annyira megfizethetetlen még nekik is..."


- Nem, nem és nem. De erről ezerszer beszéltünk már itt. Nekem nincs is már lelki erőm mindent elölről kifejteni, mert valahogy a végén mindig ugyanoda akarták vinni a beszélgetést, hogy kint minden milyen rossz áznak-fáznak az emberek meg szegénység van, vezzeg Magyarországon habzsi-dőzsi van, és ami a legfontosabb senki se felejtse el, hogy ez kinek köszönhető, és hova kell majd húzni az ikszet legközelebb.


De valaszolva a kérdésre. Kint nem azért él a döntő többség albérletben mert jajj szegénykéknek annyira nincs pénzük. Hanem két fő oka van:

- Az albérlőket sokkak jobban védi a törvény. Sokkal komolyabb jogok vannak. - Pl Berlinben volt egy nagyon érdekes eset, hogy egy panelben hónapokkal korábban küldtek mindenkinek figyelmeztetést, hogy felújítás lesz és az idő alatt ne tartózkodjon senki a lakásban. Ezt jó előre bejelentették. Viszont volt egy család, akik nem mentek máshova hanem ott voltak a figyelmezetés ellenére is. Hogy mi történt? Az égvilágon semmi. Zajlott a felújítás, miközben azok meg bent laktak. Ott kerülgették a munkások a lakókat. De senki semmit nem csinalhatott, mert törvényileg senki nem tehette csak úgy ki a bérlőket. Hollandiában hasonlóakat észleletem. Gyakorlatilag évekig lakhatnak albérletekben és gyakorlatilag lehetetlen kidobatni a bérlőket, ehhez csak nagyon-nagyon nyomós érv kell.

- A másik ok, hogy kint az albérlet:fizetés arány sokkal kedvezőbb - azaz kulimunkákból is ki tudod fizetni az albérletet. Szemben Magyarországgal, ahol a 180 ezres bérből nem tudod kifizetni a 200 ezres albérletet, azaz muszáj a szüleiddel lakj a "saját" ingatlanodban. Tudod hol a legmagasabb a saját ingatlannal rendelkezők aránya az EU-ban? Romániában. És hol a legalacsonyabb Európában? Svájcban. Akkor ez azt jelenti, hogy Romániában a legjobb, és Romániában sokkal jobb mint Svájcban? - valójában ez csak azt mutatja, hogy hol mennyien engednetik meg maguknak, hogy ki tudjanak fizetni egy albérletet és mennyien szorulnak rá, hogy otthon maradjanak.


Dióhéjban ez a két fő oka van. Viszont ha összevetjük a lakások négyzetméter árát a fizetésekkel, akkor egyértelmű, hogy sokkal jobb a helyzet kint. Tehát kinti fizetésből előbb lehet venni kint ingatlant, mint magyarból Magyarországon. És most nyilván nem az almát kell a körtéhez hasonlítani, ahogy ti csináljátok, hogy összehasonlítjátok, hogy a londoni ingatlanokat walesi mosogató bérből mennyi idő alatt lehet venni azzal, hogy a pesti szoftver fejlesztő mennyi idő alatt gyűjt össze egy mátészalkai kulipintyóra.

Hanem hasonló nagyságú városokat kell hasonló mukakörökkel.

2023. dec. 10. 02:39
 17/39 anonim ***** válasza:
Sopron mellett lakok. Aki itt ingázik ausztriába az elég szépen félre tesz sztem. Plane ha saját késő is összejött már neki. Szakmunkás meg keresett felsőfokú vegzettseggel (mérnök, ápoló stb) ilyen 2000 ezer euró vagy felette lévő béreket hazavisznek évi 14 x. Ilyen randon raktári meg benzinkutas meg hasonló melókkal meg 1500 euro korul szoktak ahogy hallom vagy felette kicsit. Szoval ez 600-800 ezer forint ha vissza osztom a 13-14 havi fizut akkor meg mondjuk egy 100assal több. Ebből már azért jól meg lehet lenni itthon. Sőt, 10 ev utan asszem már osztrák nyugdíjra is jogosult lesz az ember . Sokan többet ingáznak Budapest aglobol mint itt kifele szoval sztem megéri.
2023. dec. 10. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 A kérdező kommentje:

#17


De azoknak is megéri, akiknek nincs saját ingatlanjuk és albérletben laknának?

2023. dec. 10. 16:31
 19/39 anonim ***** válasza:
37%

Én nem fogok regényt írni! Máskor fogjad rövidebbre!


Ameddig nem tudsz rendesen bánni a pénzzel, spórolni és befektetni, addig teljesen mindegy hogy melyik országban élsz!

Ha van egy ütőképes szalmád, amiben van 5-10 év gyakorlatod, és mellette hiányszakma is, akkor bárhova mehetsz Európa szerte.

2023. dec. 10. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 A kérdező kommentje:

#19


Huszonévesen hogyan legyen tíz éves gyakorlatom?


Egyébként meg számokban kifejtettem a kérdésben hol mennyit tudtam félretenni. Ami érdekes mert máskor más kérdésekben ezekre az szamokra meg azt írták, hogy kamu és hogy ennyit senki nem tud félretenni. Más kérdések alatt meg Kanadában, de elsősorban Angliában élők irkálták, hogy havonta 100-200 fontot tudnak félretenni. Nekem ez az összeg a min. a négyszerese volt (vagy ötszöröse).


Szóval ahogy látom itt csak két opció van:

- "Á hazudsz! Ennyit nem lehet félretenni! Kamuzol! Senki nem tud ennyit megspórolni!"

- "Fúú mekkora egy életképtelen nyomorék vagy! Bezzeg ha tanultál volna és olyan okos zseni lennél mint én akkor most nem lennél egy lúzer senki!"


Igazából ahogy látom itt ez a két fő kategória van valaszok terén.

Viszont akik konstruktív valaszokat adtak azoknak köszönöm. És tovabbra is szívesen várok más konstruktív jellegű válaszokat.

2023. dec. 10. 19:18
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!