Gyes utáni munkába álláskor a béremelés kötelező?
1 éves szabadság után (apagyes) 2022-ben tértem vissza a munkahelyemre ugyanabba a pozícióba. Ezalatt történt egy kollektív fizetésemelés a kollégák részére inflációkövetés címszóval, azaz más ugyanilyen munkakörben dolgozó kollégáknak is emeltek. Amikor ismét munkába álltam, a munkáltató nem ajánlott fel semmilyen béremelést. Azt szeretném kérdezni, hogy ez kötelessége lett volna a munkavállalónak a munkatörvénykönyv szerint, vagy sem?
Illetve ha igen, akkor jogilag visszamenőleg számonkérhető a mulasztás?
Nem nagy összegről van szó, de kb. másfél évnyi az már szemmel látható, és a gyerek mellett minden pénz jól jönne.
Azért most jött elő a kérdés, mert most tudtam meg, hogy volt egy ilyen emelés, amiből kimaradtam.
Köszönöm.
#2 azt az állam adja, az apaszabadságot meg a cég. Van különbség.
Nem kötelességük és ilyen sok kiesés és veszteség után még örülj hogy visszamehettél egyáltalán.
"A munkáltató a 127–132. §-ban meghatározott távollét megszűnését követően ajánlatot tesz a munkavállaló számára a munkabér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó."
Ez alapján kellett volna, hogy tegyen béremelésre ajánlatot, ha az azonos munkakörben dolgozóknak volt béremelés (tehát egységesen mindenkinek abban a munkakörben). Ha csak egyeseknek volt, akkor nem köteles nálad is emelni bért a munkáltató.
"em csökkentettek hogy kigazdálkodjak amit rád költöttek az elmúlt évben."
Csak jelzem, hogy a munkáltató semmit nem költött GYES alatt a dolgozóra. Azt az állam finanszírozza meg és alanyi jogon jár. Tehát még annak is, aki soha nem dolgozott egy napot sem.
A CSED, GYED pedig annak jár, aki előtte "hozzájárult" járulékfizetéssel a közösbe (munkabérből vonják kötelező jelleggel). Cserébe kaphatja ezt a két ellátást. Tehát ez sincs ilyen formán ingyen annak, aki igénybe veszi azt.
Aki szerint anyukák/apukák, akik otthon vannak egy/több gyerekkel évekig csak hokiznak, sok esetben jó karriert beáldozva mindezért, azok nagyon vakon vannak és remélem a saját édesanyjukkal is ilyen stílusban beszélnek.
A kérdésre a válasz, hogyha a távolléted alatt történt kollektív béremelés, akkor annak az átlagával korrigálniuk kell a te béredet is a visszatérésedkor. Ha akkor történt, amikor te is dolgoztál, csak éppen te valamiért kimaradtál ebből, akkor nem kell korrigálniuk.
Amikor beadod a fizetés nélküli szabi megszüntetéséről szóló papírt, írd bele azt is, hogy kéred a béred rendezését. Normál helyen nem szoktak ez alól kibújni, mivel jogszabályi kötelezettség.
Köszönöm a hasznos információkat. Akik pedig csak fröcsögni jöttek szégyelljék magukat.
"Örülj hogy van még munkahelyed"- pont fordítva, hiányszakmában dolgozom, bármikor tudok váltani.
Én nem tudom,hogy itt pár válaszoló mit képzel magáról.Netán, munkáltatók ők is,hogy ennyire nyalják a cégek fenekét?
Kedves kérdező,
az inflációkövető béremelés jár.Nem opció, vagy ha akarok adok, akarok nem.Ez jár és kész punktum.
Amennyiben nem adják meg, munkaügyi per, amit garantáltan megnyersz.
9#
A gyermekvállalás támogatása társadalmi és nemzeti érdek.
És igen, garantáltan megnyered a pert.
A törvény nem konkrétan inflációkövető béremelést ír elő,hanem az azonos munkakörben levő kollégák béréhez történő alapbér igazítást.Ha ez elmarad, elmarasztalják a céget a bíróságon.
Tessék kiszállni a munkáltatók fenekéből.
Miattatok tart itt ez az ország.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!