Ha alkalmatlannak nyilvánítanak orvosi alkalmassági vizsgálaton kapok végkielégítést 9 év munkaviszony után?
En hasonlo cipoben jarok, magas a vernyomasom, 164.
4 muszakban dolgozom, el nem kuldhetnek, mert mondhatnam azt a munkaugyi birosagon, hogy munkavegzes soran szereztem.
En arra szamitok, hogy athelyeznek csak nappali munkavegzesre.
Amikor én még munkaügyi dolgokkal foglalkoztam, az volt a "szokás", hogy felmondják az ilyen dolgozó munkaviszonyát és minden egyéb juttatást biztosítanak vele együtt, amit az MT előírt. A felmondás indoka adott volt (alkalmatlan), vita kizárva.
Ma már kitalálták a "jogászok", hogy nincs előírva az, hogy fel kell mondani az ilyen dolgozónak, csak az van előírva, hogy "nem lehet foglalkoztatni". Náluk ez nem egyenlő a felmondási kényszerrel, hiszen akkor a munkáltatónak fizetési kötelezettsége keletkezne.
Most az a "szokás" (inkorrekt munkáltatóknál), hogy nem foglalkoztat (hiszen nem teheti meg), viszont semmit nem is fizet arra az időszakra, a munkaviszonyt sem mondja fel, hiszen nem nála keletkezett arra az indok. Így véreztetik ki a dolgozókat. Jó esetben betegállományban vagy, amire kapsz némi ellátást, majd az 1 éves táppénzes időszak lejárta után "leszázalékolnak".
Rossz esetben nem százalékolnak le, de munkát sem tudsz végezni, a munkáltató nem foglalkoztathat, te pedig kénytelen vagy emiatt felmondani, ha nem akarod, hogy felkopjon az állad.
Mi itt a probléma? Az, hogy a jogszabályt alkotók nem teszik egyértelművé azt, hogy ilyenkor kinek mi a feladata. Köteles a munkaviszonyt megszüntetni a munkáltató, vagy sem? Mit kell az alatt érteni, hogy "nem foglalkoztatható" az ilyen munkavállaló tovább?
Amíg kormányzati szándék nincs arra, hogy ezeket az anomáliákat megodják, addig nem is lesz megoldás. Mindig ki leszel szolgáltatva a munkáltatódnak. Sajnos...
#5
Ez teljesen butaság.
Olyan nincs, hogy nem mond fel de nem foglalkoztat.
Vagy van munkaviszony vagy nincs.
Ha van munkaviszony, akkor jár fizetés, esetleg rendelkezésre állási díj, ha felmenti a munkavégzés alól.
Ettől a dolgozó még akár el is mehet másik helyre dolgozni úgy, hogy nem szünteti meg a munkaviszonyat. Semmi sem tiltja, hogy több állásod legyen egyszerre...
"Ez teljesen butaság."
Sajnos nem az!
Ugyanis:
A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól munkaköre ellátására egészségi okból való alkalmatlansága esetén. Tehát a munkavállalónak nincs munkavégzési kötelezettsége, így a munkáltatónak sincs foglalkoztatási kötelezettsége, ami miatt az "állásidő" fizetésének kötelezettsége sem állhat fenn, hiszen annak egyik feltétele a munkáltató foglalkoztatási kötelezettsége, ami ebben az esetben nincs.
A mentesülés időtartamára díjazás nem illeti meg a munkavállalót, így biztosítási jogviszonya szünetel, és 30 nap szünetelés után a biztosítási jogviszonyának folytonossága megszakad, ami számos hátrányos jogkövetkezményekkel jár, ráadásul erre az időtartamra (első naptól kezdve) egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie maga után.
Az MT nem írja elő a munkáltatónak a munkavállaló egészségi állapotának megfelelő másik munkakör felajánlásának kötelezettségét.
A munkáltató lehetősége a munkaviszony egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondással történő megszüntetésére adott, de semmi nem kényszeríti a munkáltatót ebbe az irányba, hiszen az MT alapján foglalkoztatási, és így fizetési kötelezettsége sincsen, költségekkel tehát nem jár neki a munkaviszony fenntartása, viszont a munkáltatói felmondás során egy hosszabb ideje fennálló munkaviszony esetén akár több havi végkielégítést, és 30 napnál jóval hosszabb felmondási időre járó távolléti díjat kellene kifizetnie a dolgozójának. Természetesen a felek közös megegyezéssel bármikor és gyakorlatilag bármilyen tartalommal megszüntethetik a munkaviszonyt.
" És még ezt is sajnálják. Szégyen."
Ezzel teljesen egyetértek. Lehet menni a parlamentbe reklamálni! Ott hozzák a jogszabályokat. Éjfél előtt 2 perccel.
"Szóval ha valaki tönkremegy munkavégzés során,"
Ez kicsit más eset. Ha bizonyítható, hogy az egészségkárosodás a munkavégzés által keletkezett, akkor per keretén belül akár még végkielégítés is követelhető a munkáltatótól kártérítés, sérelmi díj mellett.
"Ettől a dolgozó még akár el is mehet másik helyre dolgozni úgy, hogy nem szünteti meg a munkaviszonyat."
Ez így igaz. Ha tud, menjen. Senki nem állította az ellenkezőjét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!