Szerintetek ez lehet munkahelyi baleset vagy sem?
2023. július 21-én a segédburkolóként dolgozó 17 éves fiamat három munkatársával (közöttük a művezető-helyettessel) kiküldték alapanyag-átvételre. Az adott üzlet udvarára szállítás miatt nem lehetett beállni. Előtte pedig végig álltak az autók, így a túloldali - szintén - kijelölt parkolóban álltak meg. A művezető-helyettes és a fiam a kijelölt gyalogátkelőhelyen haladtak át, amikor elütötte őket egy, a megengedettnél elvileg jóval nagyobb sebességgel érkező személyautó elütötte. Az első ütés a fiamat érte. Sorozatos bordatörés, többszörös ágyéki- és háti gerinccsigolya-törést, combcsont- és lábszártörést szenvedett. 4 műtéte volt. Jelenleg a jobboldalára béna, ami az orvosok szerint csak átmeneti lesz.
Ez a véleményetek szerint lehet-e vagy sem munkahelyi baleset? A cégünk jogászai azóta ezen vitatkoznak és ráadásul ugyanazon a jogszabályok alapján.
A tegnapi napon kaptam tájékoztatást a munkáltatótól, hogy a jogászaik végre megkapták azokat a felvételeket vagy azoknak a másolatát, amely alátámasztja/alátámaszthatja a fiam és a másik sérült által elmondottakat. Ehhez érdemes tudni, hogy a célhely mellett állatkereskedés és étterem, míg a másik oldalon (ahol végül megálltak) komplett üzletsor, ill. autómosó van. Emiatt rengeteg a kamera.
A balesetet a rendőrség is vizsgálja, mert nekik hivatalból kötelességük. A rendőrség által nekünk is elmondottak alapján a balesetet okozó autóst kb. 1,5 km-rel visszább a baleset helyszínéről egy belterület traffipax is lefényképezte, mivel 84 km/h sebességgel közlekedett lakott területen belül. Azt is világossá tette a rendőrség, hogy a felvételek alapján a fiam és a kollégája mindent megtett annak érdekében, hogy a kijelölt gyalogátkelőhelyen balesetmentesen tudjanak áthaladni.
Vissza a feltett kérdésemhez és az ezzel kapcsolatban a munkáltató jogászai által mondottakhoz:
Az egyik jogász éppen azért kardoskodik, hogy azért is kell munkahelyi baleset legyen, mert munkaidőben a szerződést aláíró munkaadó telefonos és az adott építkezésen/felújításon műszakvezetőként eljáró felettese írásos utasításának megfelelően távozott anyagbeszerzési céllal negyed magával. A baleset utáni 4. napon vagyis 2023. július 25-én felvett baleseti jegyzőkönyvben leírtak is erről tanúskodnak.
A másik azzal indokol, hogy azért nem munkahelyi, mert nem közvetlen kijelölt munkaterületen, munkaidőben és a munkával összefüggésben történt.
A munkáltató TB kifizetőhely is. Az ügyintézővel személyes kapcsolatban vagyunk (révén a sógorom testvére), így vele többször is beszéltem már. Arról tájékoztatott, hogy csak a baleseti jegyzőkönyv és a vonatkozó jogszabályok alapján tud táppénzt megállapítani. Magánvéleménye és szakmai tapasztalata szerint, hasonló esetekben a munkáltatók bizony 100%-os táppénz kifizetésére alkalmas papírokat szoktak leadni.
Kizártnak tartom, hogy ne munkahelyi baleset legyen. Az pedig, hogy ezen belül mennyire lesz úgymond "nagylelkű" a munkáltató, vagyis az, hogy 100%-is vagy 90%-os lesz-e a betegállomány, az rajuk múlik.
Ha a legjobb tudomásom nem csal, akkor 18 éven alulit ne jelölhettek volna egyáltalán ki árubeszedőnek. A döntést az Államkincstár a benyújtástól számított 21. napon dönt legkésőbb. Ez ne egyenlő a baleset napjával, hisz először Baleseti jegyzők9nyvet kell fel venni.
Tegnapelőtt megjött a hivatalos papír arról, hogy munkahelyi balesetnek ismeri el a cég.
Ráadásul a baleseti jegyzőkönyvbe üzeminek tüntetik fel. A cég jogászaival beszélve, az ő javaslatuk volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!