Tanácsok egy pályakezdő diplomás informatikusnak?
Üdv ha minden jól megy és nem rontom el a záróvizsgát akkor idén végzek az Üzemmérmök informatikus Bprof alapszakon. Ezután jön ugye az álláskeresés. De itt több dologban is elég bizonytalan vagyok.
Főként fejesztői és hálózati/rendszergadai ajánlatok érdekelnek.
1. Mennyi lehet a reális bérigenye az embernek? Mondjuk bruttó 550-600 bemondva egy interjún még oké vagy túl sok?
2. Mit szoktak kérdezni egy interjún mondjuk ha egy c# állásról van szó? Tudom, hogy ahány cég annyi féle teszt de ha mondjuk végig gyakorlom a [link] oldalon lévő példákat akkor már nem érhet meglepetés?
3. Számít valamennyit ha az ember középfokon tud angolul(ugye a covid óta már b2 nélkul is kiadják a diplomát) vagy ez alap?
4. 0 tapasztalatal mennyire van nehéz dolga az embernek ha fejlesztőként szeretne elheyezkedni?
Én az egyetemen 6 hónapig voltam gyakornok egy internet szolgáltató cégnél(Tarr kft) ha ez számít valamit.
1. Teljesen reális a br 500-600-as range tekintve hogy idén eléggé visszaesett a junior pozik száma és elég sok jelentkező van, jobban tudnak válogatni a cégek, sok helyen hiring freeze van ezért általánosan csökkennek a kezdőbérek.
2. Teljesen cégfüggő mit kérdeznek de nagy valószínűséggel ha hackerrankon bonyolultabb példákat meg tudsz oldani túl nagy meglepetés nem érhet.
3. Nem hogy számít-e a középfokú angol, hanem a legtöbb cégnél ez a minimum. Sőt sok cégnél inkább a felsőfok a preferált, de ha nincs is felsőfokú nyelvvizsgád a tudásszinted azért intermediate+ felé kellene hogy hajazzom és valóban ki tudd fejezni magadat akár szaknyelven és meg tudd érteni valamint te is el tudd mondani angolul a szakmai részeket. A legtöbb helyen tesztelik az angol nyelvtudásodat.
4. 0 tapasztalattal elég nehéz most elhelyezkedni mivel ahogy már írtam sok helyen hiring freeze van és nagyon sok jelentkező érkezik 1-1 pozícióra. A nagyon sokat úgy képzeld el hogy 1 nap alatt akár 80-100 önéletrajz is érkezik egy pozícióra. Persze ebben sok a teljesen irreleváns önéletrajz is amikor C# fejlesztőnek beadják pincérek, cukrászok és egyéb olyan "karrierváltó" emberek akiknek közük nincs a területhez viszont tény ha ezeket nem vesszük figyelembe akkor is elég nagy a választási lehetősége a cégeknek.
5. A gyakornoki pozit mindenképp emeld ki, főleg ha ott valami olyan tevékenységet is végeztél ami kapcsolódik ahhoz a munkakörhöz ahová beadtad a jelentkezést
+1: próbáld fényezni a gyakorlati tapasztalataidat hogy miket csináltál, ha vannak önálló projektjeid töltsd fel githunra vagy csinálj portfólió oldalt. De ha ilyenek nincsenek legalább a szakdogádat írd le hogy mit fejlesztettél azzal kapcsolatban stb... a korábbi tapasztalataidról vagy hobbi projektekről szeretnek beszélni az interjún mivel ezzel is fel tudják mérni hogy mennyire tudsz jól kommunikálni és prezentálni valamint miből van tapasztalatod. Az elég csúnyán néz ki ha csak beírod hogy 0 tapasztalat és egy diploma, ezzel lehet nem kelted fel a figyelmet.
Én a rendszergazda pályáról tudok nyilatkozni.
A bérigény munkahelytől függ. Mondjuk pályakezdőként a bruttó 500-at lehet, hogy lesznek, ahol soknak tartják, de ez azért függ a munka konkrét jellegétől, meg magától a munkahelytől is. Ha meg értelmes a vezetés, akkor nyíltan megmondja, hogy mennyit tudnak kínálni. Amelyik azt várja el, hogy gondolatolvasó legyek, hogy ők mit gondoltak ideális munkabérnek, azokat inkább kerülöm. Ez nem a lottóklub...
Kezdőként viszont lehet, hogy nehéz lesz. Az a tapsztalatom, hogy ha már valakinek van egy 3-5 év tapasztalata, akkor már kapnak érte a munkáltatók. De a kezdet nehéz. A pályakezdőktől elég sokan félnek. A gyakorlat mondjuk ilyen szempontból szerintem sokat dob az esélyeiden.
Egy dolog fontos: nem szabad elkeseredni. Lesznek, akikben annyi gerinc sincs, hogy egy sablon e-mailt visszaböfögjenek, hogy "bocs, nem vettünk fel". Valószínűleg olyannal is találkozni fogsz, ahol minimálbérért várnák el azt, hogy te legyél a rendszergazdától kezdve a webdesigneren keresztül a titkárnőig minden. Na, az ilyeneket is ignorálni kell.
Az angol nyelvtudás meg azért egy elég lényeges dolog. Nem kell szépirodalmi stílusban beszélned, de rengeteg dolog lesz, aminek utána kell járnod. (Igaz, mondjuk ugyanazok az információk kínaiul, meg oroszul is általában fellelhetők, és mondjuk tőlem egyszer sem kérdezték meg, hogy milyen nyelvű oldalon szereztem meg adott információt, de szerintem a könnyebb út az angol.)
Nem tudom milyen teruleten akarsz elhelyezkedni, nekem csak fejlesztoi teruleten van tapasztalatom. Itt az osszes kerdesedre az a valasz, hogy attol fugg, hova jelentkezel.
De, hogy egyenkent is valaszoljak:
1. Van ahol a 800 is siman realis es van, ahol az 500 sem.
2. Teljesen cegfuggo, ahol nincs ceges szinten standardizalva az interju folyamat, ott pedig csapatfuggo is.
3. A komolyabb cegeknel eleve mar az interju folyamat (egy resze) is angolul megy, valami hulladek magyar kkv-nel meg lehet soha eletedben nem kell megszolalnod angolul.
4. A jelenlegi piaci helyzetben attol fugg, hogy mennyire vagy igenytelen. Szinte az osszes top cegnel hiring freeze van senior szint alatt (van, ahol felette is csak kiemelt poziciokra toboroznak), de sok gyujtomulti es kkv toboroz most is.
Ha olyan szinten mozogsz, mint ahol a szakmai gyakorlatodat csinaltad, akkor valoszinuleg el fogsz tudni helyezkedni.
{nem a kérdező vagyok}
Mi a helyzet akkor, ha nincs diplomám, de hozom azt ami a hackerrankon van, bármikor, bárhol.
"Mi a helyzet akkor, ha nincs diplomám, de hozom azt ami a hackerrankon van, bármikor, bárhol."
Attól függ el jutsz-e a szakmai interjú részig. Nagy valószínűséggel nem mert rengeteg jelentkező van egy pályakezdő junior pozícióra, így ha beérkezik több 100 önéletrajz a HR-es hölgy megszűri hogy CV alapján kik a legjobb jelentkezők akik a legtöbbet fel tudják mutatni => ilyenkor diploma + nyelvvizsga + szakmai tevékenység alapján kiválasztanak kisebb csoportot (pl. 5 fő) akiket behívnak szakmai interjúra akikkel megoldatnak feladatot és a legszimpatikusabbat veszik fel (amennyiben szakmailag is megfelel). Mivel a legtöbb multihoz nagyon sokan kelentkeznek így bőven tudnak válogatni és nagy valószínűséggel nem kerülsz tovább papír nélkül a szakmai részre, szóval csak annyit tapasztalsz, hogy beadod a jelentkezést x helyre, és sehonnan nem kapsz visszajelzést. Egyébként a szakmai interjú feladatot vélhetően meg tudnád oldani.
Általánosságban tudok beszélni informatikai állásokról:
Sokszor nem az számít, hogy meg tudod-e oldani a feladatot, hanem az, hogy lássák, hogyan gondolkozol. Szóval akármilyen kis apróságnak is tűnik, mondjad, próbálgasd. Ha kukán ülsz, akkor azt hiszik, hogy egy gondolatod sincs, miközben lehet, hogy fejben 99%ig lezongoráztad a jó megoldást, csak az 1% miatt nem jutsz dűlőre a feladattal.
Az önéletrajzba írj bele minden pozitívumot. Lehet, hogy nincs munkatapasztalatod, de biztos rengeteg projekten túl vagy az egyetem által. Írd bele, hogy mittudomén volt egy beadandótok, ahol egy kórház számítógépes rendszerét kellett cakumpakk megcsinálnod, ami egy ~30 órás nagy feladat volt, de megugrottad. Meg azt is sikerként éled meg, hogy az egyik csapatfeladatnál te voltál a csapatfőnök, ahol a vezenyleseddel egy xy rendszert sikerült közösen megoldani, és bár voltak súrlódások a megoldást illetően, de végül mindenki ötlete hozzátett, hogy elkészült a végeredmény, és áltad a sarat, hogy dűlőre tudjatok jutni a 4 fős csapatban mindenki kedve szerint.
Hidd el apróságnak tűnnek az ilyenek, de közben egy pályakezdőtől szinte ezek az elvárhatóak.
Angol szerintem már alap, és nem plusz, de ez minden munkakörre igaz. Velem írattak egy tesztet, miközben utána 3 évig egy szót nem kellett mondanom angolul. :D
Fizu meg.. 500 szerintem teljesen reális, bár város válogatja. Ígérjenek rá, ha nem tetszik. Amit nem szabad: -tól-ig összeget bemondani, mert azzal bizonytalannak fogsz tűnni. Szóval nincs 500-550. Ezt egy HR-estől hallottam.
Sok sikert!
"A kapcsolati halo fontos lesz. Tartsd kapcsolatot minel tobb evfolyamtarssal! Ha az egyik bekerul valahova, lehet hogy be tud ajanlani. Annak idejen en is igy jutottam be az elso munkahelyemre"
Attól hogy te annyira gyenge képességgel vagy megáldva hogy segítség nélkül képtelen vagy felvételt nyerni egy munkahelyre, ez egyáltalán nem általános jelenség a szektorban, semmi szükség erre. Egy szakmailag kompetens ember -mint én vagyok- lényegében ott helyezkedik el ahol akar és a lehetőségek tárháza van előtte. Arra kell törekedni hogy a szaktudásod és a tapasztalatod alapján legyél vonzó a cégek számára, ne azért mert az ismerősöd ott dolgozik. Az első esetben olyan bérigényt mondasz be és olyan feltételeket szabsz amilyet szeretnél az utóbbi esetben pedig örülsz hogy bekerülsz egy helyre és rádbíznak valami egyszerű csicskamunkát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!