11-es diákként van értelme programozónak tanulnom? Vagy a Chatgpt (Al) miatt sokkal kevesebb programozó kell majd, kevesebb fizetésért?
Szerintem a legérthetőbb példa erre, ha a programozás fejlődésére gondolsz.
Annó gépi nyelven (binárisan) lehetett programozni, majd erre jött az assembly, hogy könnyítsen a munkán. De googlezd ki, hogy hogyan néz ki az assembly és mennyire bonyolult és több munka komplex programokat írni benne. Tehát fejlődött tovább a programozás és elérkeztünk az olyan nyelvekhez, mint pl a C/C++ (voltak előtte is nyelvek, de ezeket talán ismerősebbek neked). Gyakorlatilag C++-ban kódot írni assemblyhoz képest maga a megváltás. De ezek még mindig elég alacsony szintű nyelvek voltak és te neked kellett a memóriával bajlódnod. Tehát ezután megjelentek azok a nyelvek, ahol már ez sem volt probléma és konkrétan ha egy modernebb nyelven írt kódot olvasol, az már olyan, mint az angol. Python pl kirívó eset, de az literálisan olyan, mintha csak leírnád amit szeretnél, de még se lett ettől a programozók fizetése kevesebb nem?
Most itt van a chatgpt (meg a github copilot is btw) ami csak egy újabb "absztrakció" lesz a programozás területén, de nem fogja senki munkáját elvenni. Azaz de, sokkal nehezebb lesz csak programozói tudással bejutni, mert nagy eséllyel nem lesz elég csak kódolni tudni, hanem inkább a mérnökies szemlélet lesz a lényeg.
De egyébként miért kell a programozásnál megállni? Van millió terület informatikán belül, amit nem fog tudni csak egy valódi mesterséges intelligencia leváltani. Vagy ha mindenképp a programozás a lényeg, akkor azt jó ha tudod, hogy C és assembly ismeretre ma is nagyon nagy a kereslet és ha jó vagy benne, akkor halálra keresed magad és bárhol eltudsz helyezkedni, pedig már ezer éves technológiák:) persze azt nem mondom, hogy pont programozásra használnád a tudást, de a lényeg, hogy assembly és C erős ismerete még mindig aranyat ér.
De ha ezek az érvek se győznének meg, akkor gondolj arra, hogy most könnyebb programozást tanulni chatgpt-nek hála, törj be a piacra, keress egy csomó pénzt ameddig.lehet, majd lépj informatikán belül valamerre!
"20+ éve vagyok a szakmában. Azóta hallgatom, hogy a következő innováció mindent megváltoztat, vége az IT aranykorának, kevesebb IT-s fog kelleni, a gép elveszi a munkánk"
Ami késik nem múlik, egyszer minden aranykor véget ér, és van, hogy egész hirtelen. Ez a dolgok rendje, a kérdés csak az, hogy a GPT-ből ki lehet-e nézni ilyesmit, és ha ki lehet, akkor az aggasszon-e egy pályaválasztás előtt álló 18 évest (ne).
Én szintén veterán IT-sként amúgy pont az ellenkezőjét látom annak, amit írsz: szinte mindenki nélkülözhetetlennek érzi magát, és egyelőre az is. De az IT egyre inkább normie szakma, részben épp amiatt amit írtál, hogy olyan töretlen munkaerőéhséggel nőtt. Szóval az, hogy az IQ bajnok kockák eddig milyen sikeresen adaptálódtak az innovációkhoz, nem feltétlen jelent sokat a jövőre nézve. A kábelekkel szüttyögés és lenyíló listák programozása meg csak utólag tűnik primitív aljamelónak, és sose tudni hogy mi lesz a következő, főleg ha az aktuális innováció egy általános célú AI, aminek a jövőbeli képességeit az első néhány pillanatból próbáljuk extrapolálni.
#13: max az egybites kódniggerre nem lesz szükség.
Szoftverfejlesztő MÉRNÖKRE továbbra is szükség lesz.
#15: diploma IS kell hozzá, de amúgy alapbol mérnök beállítottságú embernek kell lennie, ami nem tanulható, az egy adottság.
Attól hogy egy 6 hónapos képzés után pythonban vagy valami java-származekban pötyögsz, még kevés leszel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!