Jelenleg új munkahelyet keresek, mennyi a felmondási időm? Részletek lent.
Március 16-án új munkahelyem lett, el is kezdtem dolgozni, viszont munkaszerződést nem kaptam, mert a főnököm valahogyan sose ért rá (egyébként se szereti a papírmumkát). Mint kiderült, senkinek sincs munkaszerződése, de a kollégák hozzáállása olyan, hogy amíg jön a fizu, tojnak rá. Utánanéztem és be vagyok jelentve, viszont csak március 21-től. Erre azt mondta a főnököm, hogy nekik könnyebb volt így, mivel tört hétről van szó (na persze...). Mivel levelező képzésre is járok, ezért a 16-21. közötti napokat fizetés nélküli szabiként kezelte (ezt szintén utólag tudtam meg), ez szintén eltér a megbeszéltektől.
Mivel szerződést azóta se írtam velük alá, ezért most ismét munkát keresek. A szóbeli megegyezés alapján 1 hónap próbaidőm van, ami a napokban jár le. Ha sikeres lennék az interjún, akkor nem biztos, hogy szeretném a 30 napos felmondási időt megvárni (főként úgy, hogy ez szintén nincs sehol se rögzítve hivatalosan), mivel se a munkakörülmények, se a főnököm hozzáállása nem tetszik. Ha esetleg nem várom meg a felmondási időt, tartok tőle, hogy nem fizetnek ki, viszont annyira nem szeretek a jelenlegi helyemen dolgozni, hogy nincsenek rá szavak. Kötelezhet-e rá, hogy ezt az időt letöltsem náluk?
(Igen, tudom, butaság volt így elkezdeni dolgozni, viszont kellett a munka és muszáj voltam elfogadni...)
8
Nem sokat számít, mivel csak szóbeli megegyezés történt, így mondatja a kérdező, hogy szóban 3 havi probaidoben egyeztek meg. A munkaszerzodes nélküli vállalkozó nem fog emiatt bíróságra menni, az garantált.
"új munkahely esetén 3 hónap a próbaidő nem 1 és ezen a főnököd sem tud változtatni, mert ez a törvény."
Nincs kötelező próbaidő! Próbaidő akkor van, ha azt a munkaszerződés vagy a felek megállapodása tartalmazza. Ha nem tartalmazza, akkor nem kötöttek ki próbaidőt a munkaviszonnyal kapcsolatban.
"Ha fizetnek utánad járulékot akkor be vagy jelentve, függetlenül attól hogy van e munkaszerződesed"
Nem akkor vagy "bejelentve", ha fizetnek utánad járulékot, hanem akkor, amikor a munkáltató a biztosított munkavállalóját bejelenti. Ha egy bejelentett munkavállaló után nem fizetik tovább az államnak a dolgozótól levont járulékot, attól még a munkavállalót hátrány nem érheti.
"Utána néztem és tényleg 30 nap a próbaidő, ha a munkaszerződésben nincs külön rögzítve az időtartama. "
Mint fentebb már említettem, próbaidő akkor van, ha azt a munkaszerződés vagy a felek megállapodása tartalmazza. Ha nem tartalmazza, akkor nincs próbaidő. A próbaidő kikötése csak egy lehetőség, nem a munkaviszony kötelező eleme. Azon kívül a próbaidő akár 6 hónap hosszúságú is lehet.
"Nincs 30 napos felmondási idő mivel nem írtad alá ...."
Felmondási idő viszont az MT szabálya alapján akkor is van, ha azt a munkaszerződésben külön nem rögzítik. Az MT szerinti 30 napos felmondási időtől (ami akkor van, ha a dolgozó mondja fel a munkaviszonyát) a felek megállapodása alapján el lehet térni (felfelé).
A felek szóbeli megállapodása is munkaviszonyt keletkeztet. A megállapodás írásba foglalása a munkáltató dolga. Ha ezt nem biztosítja a dolgozónak, akkor a dolgozó a munkába állását követő 30 napon belül ezzel az indokkal a munkaviszonyát mindenféle következmény nélkül felmondhatja.
Az írásba foglalt, valamint a szóban megkötött megállapodás között az a lényegi különbség, hogy vita esetén egyik fél sem tudja az állítását igazolni. Ha nem tudnak megegyezni, akkor a bíróság fog dönteni.
Mivel a munkaviszony létrejöttét március 21-től datálták a NAV rendszerben, ezért legkésőbb április 19-én van lehetőséged a munkaviszonyt mindenféle következmény nélkül felmondani, betartva a fentebb említett 30 napos határidőt. Az INDOK ilyen esetben KÖTELEZŐ! Vagyis az, hogy nem foglalta a munkáltató írásba a munkaviszonnyal kapcsolatos megállapodást.
Ezt írásban lépd meg, az egyik példányt átadod a munkáltatónak, a másik példányon pedig dátummal ellátva átveteted velük és megtartod magadnak.
A ledolgozott időre bérezés jár! Ha nem óhajt kifizetni, akkor a kormányhivatalokban található munkaügyi hatósághoz (munkaügyi felügyelőség) fordult panasszal. Intézkedni fognak, hogy mielőbb megkapd a jogos béred.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!