27évesen karrier váltás?Belefér?
Sziasztok, egész más területre mennék, lenne most annyi félretett pénzem, hogy az egyetemi életet kifizessem(lakás,kaja..stb)
Eddig ács voltam, és szeretnék mérnöki területre menni(villamos).
(érettségim van)
Mennyire lenne hátrány majdnem 31évesen kezdő villamosmérnöként a pályán elhelyezkedni? :) én úgy gondolom,hogy még így is több mint 30évet dolgozhatok az adott szakmában(nyugdíjig),még talán ezt is megunom :)
Véleményetek érdekelne, próbáltam építőiparban kikérdezni az emberek véleményét, de hát ott a legtöbb ember kettőig nem tud számolni,és kb azt kaptam vissza,hogy "ők már nem tanulnának"
Ha nappalira mész, csináld meg úgy, hogy ne csússz meg vele. 7 félév alatt bőven teljesíthető. Illetve, csinálj vele párhuzamosan esti vagy hétvégi képzésben egy villamosipari szakmát IS. Lehetőleg villanyszerelő vagy erősáramú berendezés szerelő középfokú képzést. Leírom miért tenném így (egyébként én is hasonlóan csináltam).
Nagyon sok olyan villamosipari képzés van, amit egy mérnöki diplomával kombinálva akár alkalmazottként, akár egyéniben jó áron el tudsz adni a piacon. Gondolok olyanokra hogy villamos biztonsági, villámvédelmi felülvizsgáló, FAM, robbanásbiztos berendezés szerelő (ez a robbanásbiztos berendezés tervezővel kombinálva jolly joker), stb. Mindegyiknek a villanyszerelő vagy erősáramú berendezés szerelő az előképzettsége. Pl. a VBF-hez 15 vagy 20 kreditet kell teljesíteni energetika tárgyakból főiskolán, akkor villamosmérnökként is megcsinálhatod, egyéb iránt nem. Viszont ha nem energetikára szakosodsz, akkor ezeknél a ráépülőknél erős hátrányban leszel.
Most az épületvillamosságban és az ipari automatizálásban is nagyot megy egy olyan kombinált tudás ami a fizikai megvalósítást, erőátviteli rendszert és az automatizálást, szoftvert is átfogja. Pl. egy erősáramú berendezés szerelő és egy műszerautomatika villamosmérnök együtt nagyon erős duó.
Mint írtam, én is hasonlóan csináltam, van műszerész, automatikai technikus és folyamatban van a villanyszerelő képzésem. Úgy, hogy először csináltam villamosipari szakmát, sokkal átfogóbb, gyakorlatiasabb képet kaptam az egész iparról, mint azon szaktársaim akik gimiből vagy később levelezőn egy másik szakmából betoppanva érkeztek a villamosmérnökire. Hogy ha már 1 évet tudsz is dolgozni szakmával a kezedben a főiskolai éveid végéig, mire a villamosmérnök diploma a kezedben lesz, nem leszel pályakezdő. Úgy gondolom bőven belefér még az idődbe, semmivel sem vagy elkésve. Ha most lennél 31 éves akkor sem késtél volna el vele.
Illetve, van még egy olyan oldala is, hogy a villamosmérnök BSC a beugró a magasabb szintű szakmai tudáshoz, gondolok itt a szakmérnöki vagy MSC képzésekre. Nyilván nem kötelező megcsinálni, de a lehetőséged adott lesz rá, hogy ha úgy döntesz bármikor mehetsz.
Még mielőtt félreértenél, nem azért érdemes megcsinálni egy szakmát is mellette, hogy te vésd ki az irodaház nyomvonalait majd gipszeld be a dobozokat. Inkább azért, hogy ha üzemi területen hardveres probléma adódik, azzal a logikával amit egy mérnöki tudással együtt elsajátítasz, sokkal effektívebben eligazodj. Ez akkor is jól jön, ha a laptopon nézed, hogy hol akadt el éppen a mikrokontrollerben vagy PLC-ben a gyártási folyamat, vagy ha egy 150 ezer m2 irodaház BMS rendszerében a DDC-re nem érkezik meg a feszültségfigyelők felfűzött jele az egyik elosztóból. Akár telefonon, akár személyesen effektíven tudsz segíteni a kollégáknak a probléma feltárásban.
Én is 27 évesen váltok szakmát csak pont irodai munkáról építőiparra, sosincs késő :)
Egyetemre is járok, én vagyok a 2. legfiatalabb a csoportban levelezőn, de nappalin azért arra készülj, hogy te 10 évvel idősebb leszel a csoporttársaidnál, nem hinném, hogy megtalálod velük a hangot. Legalábbis mikor hétköznap kellett bemennem az egyetemre, akkor kb vén rókának éreztem magam...
A levelező annyival jobb, hogy nincs fölösleges beadandó vagy zh minden héten, pont elég nekünk a vizsgaidőszakra felkészülni és nem is várnak el többet a tanárok munka mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!