Régen jobb volt a diplomások relatív anyagi helyzete a társadalomban?
Ma a jobban kereső diplomások (gazdasági, műszaki, informatikai végzettségűek) nettó 250-400 ezer forintos fizetéssel kezdenek. Az interneten sok tapasztalatot olvastam már, ami alapján úgy látom, hogy az idősebbek, tapasztaltabbak túlnyomó része is nettó 500 alatt keres. Viszonylag kevesen, sok esetben csak vezető beosztásban keresnek 500 felett. Persze vannak, akik akár millió felett, de relatíve kevesen. (És ezek a jól fizető diplomás szakmák.)
Ezzel szemben sok szakmával sokkal jobban lehet ennél keresni. Pl. nagyon sok vendéglátós hirdetést látok mostanában, hogy kezdenek nyitni a helyek. Pincérként nettó 350 simán elérhető. Szakácsként sok helyen nettó 500-1M közt hirdetnek. Kamionsofőrként is könnye lehet 700-1M körül keresni. Építőipari munkások is találhatnak nettó 300-800 ezres állásokat. Ezek mind alkalmazottak. De vállalkozóként pl. egy építőipari szakmunkás ennél is többet tud keresni. Pl. egy víz-gáz-fűtés szerelő simán meg tud keresni 1-2 M közt.
Persze tudom, hogy ezekbe a tartományokba nem esik bele mindenki, ezek a legjobb lehetőségek, de mind megalapozottak. Konkrét példát láttam, hallottam rájuk.
Ezek alapján azt lehet látni, hogy egy jó képességű fiatal sokkal jobb eséllyel tud jobb anyagi helyzetet elérni valamilyen jó szakmával, mint egy jó diplomával.
(Ráadásul szakmával akár már 18 évesen tud kezdeni, diplomával meg akár csak 24-25 évesen.)
Ezek szakmák voltak, de ha akár egy gyárat veszünk, és összehasonlítjuk egy operátor és egy mérnök vagy gazdasági szakember fizetését, akkor itt persze többet keresnek a szellemi dolgozók, de az arányok nem igazán kedvezőek az ő szempontjukból, ha figyelembe vesszük az elvárásokat, kvalitásokat.
(De láttam már olyan hirdetést is, ahol nettó 400-600-ért kerestek csomagológép-kezelőt.)
Ezzel szemben a klasszikus felfogás az, hogy megéri tanulni, a tanulás befektetés, minél képzettebb valaki, annál többet ér a munkaerőpiacon. A legtöbb iskolában is ezt a világképet kapják a diákok. Ezért merült fel bennem a kérdés, hogy ez régen vajon így is volt, csak mostanában megváltozott, vagy régen se jelentett jobb anyagi helyzetet a diplomás, értelmiségi munka a szakmunkákhoz képest és nem volt jelentősebb a jövedelemkülönbség mértéke a képzetlene(bbe)kkel (nem szakmunkások vagy diplomások) szemben? Tehát régebben (10-20-30-50 éve) anyagilag jobban megérte a továbbtanulás?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!