Közös megegyezés, rendkívüli munkaviszony megszüntetése. Mikor kell letölteni a felmondási időt?
munkavállalói felmondás
A munkavállaló jogosult rendes felmondással munkaviszonyát megszüntetni. A munkavállaló ezt a felmondást nem köteles indokolni. A felmondási idő a munkavállaló felmondása esetén az általános szabályok szerint alakul, így alapesetben harminc nap, amely a munkáltatónál munkaviszonyban töltött évek számától függően hosszabbodhat meg. A munkáltató a törvény elfogadott értelmezése szerint nem köteles a munkavállalót a rendes munkavállalói felmondás esetén a munkavégzés alól felmondani. A munkavállalói felmondás akkor megfelelő, ha azt a munkáltatói jogok gyakorlójával közlik, írásban adják át neki. Amennyiben a munkaszerződés eltérően nem rendelkezik, úgy végkielégítés nem jár munkavállalói felmondás esetén a munkavállalónak.
A munkavállaló jogellenes munkaviszony-megszüntetésének jogkövetkezményei
Átlagkereset megtérítése
A munkavállaló, ha munkaviszonyát nem a Munka Törvénykönyvének a rendelkezései szerint szünteti meg, köteles a munkáltató számára a rá irányadó felmondási időre járó átlagkeresetének megfelelő összeget megfizetni. Amennyiben a munkavállaló munkaviszonyának a megszüntetése kizárólag azért jogellenes, mert a felmondási idő egy részét nem tölti le, megtérítési kötelezettsége a le nem töltött idővel arányos.
Ezt a szabályt kell alkalmazni akkor is, ha a munkavállaló a határozott időtartamú munkaviszonyát szünteti meg jogellenesen. Ha azonban a határozott időből még hátralévő időtartam rövidebb, mint a munkavállalóra irányadó felmondási idő (és itt határozott időtartamú jogviszony lévén nyilvánvalóan csak a Munka Törvénykönyve alapján számítandó felmondási idő jöhet szóba), úgy a munkáltató csak a hátralévő időre járó átlagkereset megfizetését követelheti.
Kártérítés
A munkáltató jogosult továbbá a fenti összeget meghaladó kárának érvényesítésére is. A munkáltató a munkavállalóval szembeni kárigényét munkaügyi bíróság előtt érvényesítheti. A munkáltató bírósági út igénybevétele nélkül akkor fordulhat közvetlenül az igényével a munkavállalóhoz, ha ennek eljárási szabályait és az ily módon követelhető összeg mértékét kollektív szerződés határozza meg. Kollektív szerződéses szabályozás hiányában a munkavállalóval szembeni közvetlen igényérvényesítésre nincs lehetőség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!