Külföldi munkaviszony után, hazaszeretnék menni szülni, gyes gyed vmi jár?
erről ennyit találtam?segítetek megfejteni?
Példa:
Magyar állampolgár Nagy-Britanniában rendelkezik biztosítási jogviszonnyal. Ezt követően a brit biztosítási jogviszonyát megszünteti, és hazatér Magyarországra, ahol biztosítási jogviszonyt létesít. A magyarországi jogviszony fennállása alatt kiderül, hogy terhes. Tgys-re és Gyed-re válhat jogosulttá, amennyiben az E 104-es nyomtatvánnyal együttesen igazolni tudja a 180 napos biztosításban töltött idejét. A Nagy-Britanniában megszerzett jövedelmet ugyanakkor figyelmen kívül kell hagyni!
A thgy. és GYED igénybevételéhez biztosítási jogviszony kell, legalább a szülést megelőző 2 éven belül 365 napnak. Ha Neked a Magyarországi jogviszonyaid alapján nincs ennyi, akkor figyelembe vesznek az E-104-es nyomtatvány alapján a külföldi biztosításodból maximum 1 évet. Ha annál kevesebb volt, akkor természetesen a kevesebb időszakot. Ha ezzel együtt megvan a 365 nap biztosításod, akkor jogosult vagy a fenti ellátásokra.
A külföldön megszerzett jövedelmet viszont nem veszik figyelembe, csak a biztosításban töltött időt.
A thgy. és GYED esetén a jogosultságot megelőző tárgyév (irányadó időszak) jövedelmét veszik alapul, de csak a Magyarországon megszerzettet. Ha az irányadó időszakban nincs legalább 180 bérezett napod, akkor kitolják az irányadó időszakot a szülés napjáig. Ha addig sem tudnak összeszedni 180 bérezett napot, akkor a minimálbér összegét veszik alapul az ellátások összegének kiszámításához.
A lényeg tehát, hogy a külföldi tartózkodást csak az ellátások jogosultságához veszik figyelembe, az ellátások összegének kiszámításához viszont nem. Már csak azért sem, mert a kinti levont járulékokat nem Magyarország kapta, tehát logikusan nem is fog ellátást kifizetni a rá való tekintettel.
A félreértések elkerülése végett kihangsúlyoznám (lehet, hogy az előző leírásomból nem volt annyira egyértelmű), hogy az ellátás/ellátások igénybevételéhez biztosítási jogviszony kell abban a pillanatban, amikor arra jogosultságot szerez az illető. Tehát kell 2 éven belül 365 napnyi biztosítási idő, valamint hogy biztosítás fennállása alatt, vagy annak megszűnését követő 42 napon belül szüljön a nő (passzív jogú ellátás). Ha valaki terhességi-gyermekágyi segélyre jogosult lett, az többnyire automatikusan jogosult a GYED-re is, ritka kivételtől eltekintve. Ilyen kivétel az, amikor passzív jogon szerez jogosultságot a thgy-ra, mert akkor GYED részére már nem jár. Ha biztosítása alatt keletkezik a thgy-ra való jogosultsága, tehát nem passzív jogon, de a thgy. ideje alatt megszűnik a jogviszonya, akkor GYED-re is jogosult lesz. Csak passzív thgy. esetén nem jár utána a GYED.
A lényeg tehát, hogy valamilyen biztosítási jogviszonnyal a jogosultságkor rendelkezni kell, (szülés napján, vagy a szülés várható időpontját megelőző 28 nap bármelyikén) nem elég, hogy meg van hozzá a szükséges idő.
Remélem, tudtam segíteni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!