Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogy leszek így szabadságon...

Hogy leszek így szabadságon ünnepekkor?

Figyelt kérdés
November végén kezdek új munkahelyen. Nem akarok még ezzel kapcsolatban érdeklődni az új munkáltatómnál, ezért írtam ki a kérdést ide. Az év hátralévő részére 2 nap szabadságom lesz időarányosan - legalábbis ennyit ír a kalkulátor. Viszont az új munkahelyemen december 20-tól januárig leállás van és nekem ugye ennyi szabim nincsen. Ezt hogy fogják megoldani? Volt már valaki ilyen helyzetben? Vagy bemegyek és egyedül kuksolok majd bent?

2020. okt. 27. 14:48
 1/9 anonim ***** válasza:
89%
Ha normális a munkáltató, akkor kapsz egyéb fizetett távollétet, és ennyi.
2020. okt. 27. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha leállás van, akkor senki nem lehet benn. A munkaadóval kell tisztázni, hogy milyen megoldást tud javasolni.
2020. okt. 27. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
67%
Szerintem fizetetlen szabi lesz az, esetleg legyél "beteg". Ha olyan ötletet dob fel, hogy a jövő évi szabid terhére adja ki, akkor az törvényellenes.
2020. okt. 27. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
91%
A fizetetlen szabi is igencsak törvényellenes lenne. Ha leállás van fixen, akkor távolléti díjat fog fizetni a cég és kész.
2020. okt. 27. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
78%
Állásidő, alapbér. És nem távolléti...
2020. okt. 27. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Állásidő igen, bocsánat, tényleg félreírtam.
2020. okt. 27. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nekem 2016 végén úgy oldották meg ezt a leállás kérdést hogy a következő évi szabadságaim terhére ment ez az egész. Mondták hogy úgy is a munkáltató rendelkezik a szabadságaim nagy részével így ők eldöntötték hogy az megy el erre és kész, ez volt számukra a leg egyszerűbb. Aztán következő évbe kellett tartalékolni év végére 3 napot és nyárra 10 napot a többivel én rendelkezhettem. De mondták ha dolgom lesz és nem lesz addigra elég szabadon felhasználható szabim akkor vagy bemegyek túlórázni csúszóért, vagy a nyári leállás alatt bemegyek ügyeletbe ha nem tervezek nyaralást arra az időre.
2020. okt. 27. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Az utolsó sem szabályos, csak szólok!


Ami szabályos: A munkáltató érdekkörében van leállás, tehát nem a dolgozó befolyásolja ezt. Ha már nincs a dolgozónak annyi szabadsága, amennyit erre a munkáltató szánna, akkor arra az időre alapbér illeti meg munkavégzés nélkül is. Ezt az időt állásidőnek hívják. Arra találták ki.

Másik lehetőség, hogy Te bejársz dolgozni (például az udvart sepregetni), míg a többiek otthon szabadságon vannak. Multiknál ez viszont nem szokás.

Nálunk minden évben volt leállás, akinek nem volt már annyi szabadsága, az bejárt dolgozni, de állásidőt nem engedélyezett. Többnyire karbantartás, takarítás, rendrakás stb. volt a munka.


Munka törvénykönyve:

"A munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget (állásidő) - az elháríthatatlan külső okot kivéve - alapbér illeti meg."


A fizetés nélküli szabadság nem úgy működik, mint a rendes szabadság. Ezt nem adhatja ki a munkáltató, hanem köteles hozzájárulni a törvényben meghatározott esetekben, ha a dolgozó ilyenre igényt tart (például szülés miatt, gyermekgondozás miatt, katonai szolgálat miatt stb.). Minden más esetben a dolgozó kérésére járulhat hozzá a munkáltató, de ez már részéről nem kötelező. Kiadnia, fizetés nélküli szabadságra elküldenie pedig nincs joga, ha Te azt nem kérted.


"123. §. (1) A szabadságot esedékességének évében kell kiadni."

Tehát az sem szabályos, ha a jövő évi szabadságod terhére rendezi az idei távolléted. Egy munkaügyi ellenőrzés ezt értékelni fogja. Általában bírság kiszabásával.

2020. nov. 18. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
elmész hr-hez és megkérdezed
2020. nov. 18. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!