Megteheti a volt főnököm, hogy nem fizeti ki a ledolgozott munkanapokat?
A helyzet a következő:
Mivel 3 napot írtál, és fogalmunk nincs, hogy milyen jogviszonyban dolgoztál, ezért feltételezem, hogy munkaviszonyban, és legalább 1 hónap próbaidő ki volt a szerződésben kötve.
Tegyük fel, hogy így van.
Jogilag a következő helyzet van: Munkavállalónak a ledolgozott időre bérezés jár! Arról még előre sem mondhat le!
Az megint más dolog, hogy egy "jogellenes munkaviszony megszüntetés" esetén a munkáltatónak milyen lehetőségei vannak és hogy élni akar-e vele.
A mostani szituban a munkáltatónak nincs joga nem kifizetni a dolgozót, vagy akár visszatartani a bérét bármilyen indokkal. A bérből történő levonásnak is vannak szabályai, a munkáltató konkrétan a munkabér előleget tarthatja csak vissza belőle. A történet ilyen viszont nem szerepel.
Amit tehetsz:
Kormányhivatalokban találod a munkaügyi felügyelőséget. Ők az illetékesek ilyen ügyekben (is). Ott tegyél panaszt, és máskor hivatalos formában próbáld megszüntetni a jogviszonyaidat. A felügyelőség intézkedni fog, a munkáltató megtanulja, hogy nem ez a módja a "büntetésnek" (amihez joga sincs), Te pedig megtanulod, hogy nem így lépünk le sehonnan.
Kérdező, legalább hívtad volna fel őket másnap, hogy bocs találtam mást, vagy egy smst küldhettél volna nekik.
Még ha 3 heti pénzed lenne, azt mondom jól van, de 3 napi :D És felehetőleg nem valami agysebészeti munkáról beszélünk, szóval max 20k-ról lehet szó
"Még ha 3 heti pénzed lenne, azt mondom jól van, de 3 napi :D És felehetőleg nem valami agysebészeti munkáról beszélünk, szóval max 20k-ról lehet szó"
No és ha annyi? Attól még jár neki! Ne szoktassuk már arra a munkáltatókat, hogy ingyen is lehet dolgozni nekik...
Ledolgozott időre bérezés jár törvény szerint! JÁR! Senki nem veheti el ezt a jogot a dolgozótól.
Kormányhivatalok -> munkaügyi felügyelőség -> panaszt tenni.
Ne hagyd magad!
24, nem érted, hogy ő is ugyanúgy megszegte a szerződést, és be se telefonált semmi?
Lehet pont aznapra volt a legtöbb meló, amikor nem jelent meg, és szívott miatta mindenki.
Én aztán nme védem a főnököket, de itt a kérdező volt a ludas.
Kedves #24!
Persze, biztasd, tegyen nyugodtan panaszt! Akkor valóban megkapja majd a 3 napi munkabérét... Cserébe kap egy havi büntetést, amiért ilyen buta volt! Aztán majd lehet utána mérlegelni, hogy mégsem volt jó ötlet bepanaszolni...
Ha valaki hülye, hát így járt...
Miről beszéltek?!?!?!?
3 napot dolgozott. Senki nem tudja, hogy milyen jogviszonyban, a kérdező pedig szépen hagyja, hogy miatta a válaszolók "veszekedjenek".
Amint írtam: Ha munkaviszonyban volt, akkor nagy valószínűséggel még próbaidőn volt, amikor ez történt. Munkaviszonyra a Munka törvénykönyve az irányadó. Abban le van írva - ha tetszik nektek, ha nem -, hogy a ledolgozott időre bérezés jár. Próbaidő alatti munkaviszony megszüntetés - mindegy, hogy milyen formában - nem jár semmilyen következményekkel sem a dolgozóra, sem a munkáltatóra nézve. Itt a kérdezőnek annyi "bűne" van csak, hogy etikátlanul kezelte a dolgait a munkáltatóval szemben. Viszont ez nem hatalmazza fel a másik felet arra, hogy Ő is hasonlóan járjon el.
A lőtéri kutyát nem érdekli, hogy ki túlórázott miatta, és miért, ugyanis, ha lebetegszik, a helyzet ugyanez, ettől még a keresőképtelen dolgozó nem fog fizetni azért a cégnek, hogy megoldódjon a helyettesítése.
Kapjatok már észhez!
Ha egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozott, akkor pedig vagy megy dolgozni, vagy nem. Ha nem megy, attól addig, amíg dolgozott, szintén jár bérezés.
A ledolgozott időre járó bérezését pedig milyen jogon osztja szét bárkinek is. Mi van? Hülye ez? Igen az, és mellé még hatalmaskodó is.
"Büntetés". Milyen büntetés? Mi ez? Büntető Törvénykönyv?
Következmény, az igen, ha van rá az MT szerint jogalap. Próbaidő alatt nincs felmondási idő. Innentől kezdve következmény sincs. Ha valaki egy felmondás esetén nem tölti le a felmondási idejét, akkor jár a munkáltatónak a le nem töltött felmondási időre járó távolléti díjának megfelelő összeg. Amit szintén nem vonhat le önkényesen egyik dolgozója béréből sem, hanem felszólítással követelheti tőle. Ha önként nem fizeti meg a dolgozó, munkaügyi pert indíthat a munkáltató. Ha ott is úgy dönt a bíróság, hogy jogos a munkáltató igénye, akkor kiállít róla egy végrehajtható iratot, ami által a munkáltató önálló bírósági végrehajtó útján behajtathatja az igényét.
Viszont itt hol beszélünk felmondási időről 3 nap után? Szinte 100 %, hogy sehol. Egyszerűsített foglalkoztatás esetén pedig fel sem merül ez a fogalom.
Lepontozgatások helyett inkább forgassátok sűrűbben a paragrafusokat...
Köszönöm!
Szóval kérdező: Irány a kormányhivatal munkaügyi felügyelősége.
Valamit nagyon rosszul értelmezel. Ha próbaidő alatt van, ha nem, a felmondási szándékot jelezni KELL, ellenkező esetben nem jogszerűen jár el és büntethető lesz pereskedés esetén.
Hiába kapaszkodsz abba, hogy ki kinek mit oszt szét meg ki túlórázott, ez nem lényeges, mert mindenki azt hisz, amit gondol. A fontos az, hogy nem jogszerűen lépett a munkavállaló, így komolyan megütheti a bokáját. Menjen csak persze, tegyen bejelentést, majd szépen megkapja a 3 napi munkabérét valamint a munkáltató által megnyert perben ennek többszörösét büntiként.
Beszéld csak rá a hülyeségre nyugodtan, örülni fog neki!
Látom, még mindig nem érted...
Nekem ez a szakmám, és napi szinten gyakorlom, tudom miről beszélek.
Kezdjük ott - ismételten -, hogy munkaügyi vonalon nem létezik "büntetés", mint fogalom. Következmények vannak (adott esetben).
3 nap miatt egyik munkáltató sem fog pereskedni, ne nevettessél már meg. Már csak azért sem, mert JOGILAG NINCS MIT KÖVETELNIE. A szóban forgó munkáltató, még ha lenne is jogilag mit követelnie (de nincs), azért sem fog munkaügyi perbe szállni 3 nap miatt, mert az egyik legfontosabb kötelezettségét (munkabér fizetése) nem teljesítette.
A dolgozó valamilyen módon jelezte, hogy megszüntetni a jogviszonyát. Ez onnan tudható, hogy a bérének a kifizetését a munkáltató elmulasztotta, és az is tudható, hogy szétosztotta a többiek között.
"A fontos az, hogy nem jogszerűen lépett a munkavállaló, így komolyan megütheti a bokáját."
Nem volt a jogviszony megszüntetése szabályos, de ettől még komoly bokaütést nem fog elszenvedni, hidd el. :)
Jogszerűtlen akkor lett volna, ha van felmondási ideje, amit nem tölt le. Még ebben az esetben sem indulnak perre a cégek, mert többnyire egy havi bér miatt nem éri meg. Ha valakinek mondjuk havi 800 ezer és 1 millió között van a bére, valamint hirtelen távozásával bizonyíthatóan kárt okozott a gazdasági társaságnak, akkor van értelme pereskedni mind a távolléti díjért, mind kártérítésért. Egyébként csak felesleges körök futása.
Az lenne a tiszteletteljes kérésem, ha nem értesz hozzá, akkor inkább ne szólj bele. Köszönöm!
Ha pedig érteni akarsz hozzá, akkor a Munka Törvénykönyvét, mint jogszabályt ajánlom figyelmedbe, amit az elejétől kell elolvasni és értelmezni, mert belőle kiemelt részek egyenkénti értelmezésével nem fogod átlátni a törvény összefüggéseit.
Te is remek szakember lehetsz. De tényleg.
"Ez onnan tudható, hogy a bérének a kifizetését a munkáltató elmulasztotta, és az is tudható, hogy szétosztotta a többiek között."
Ezt is egyből benyalod, mert a "sértett" puszira bemondja. Igen, a munkáltatók csak úgy szétosztják a pénzét, aha. Kérlek, mesélj még!
Lehet, hogy a munkáltató nem fog mit tenni, de megteheti.
Arról meg nem beszélve, hogy amit írsz, miszerint a dolgozó jelezte felmondását, nettó baromság, olvass már vissza...
De tudod mit? Átállok az oldaladra. Aki ilyen buta, mint a kérdező, az nyugodtan mószerolja be a volt munkáltatóját! Ez remek ötlet! Hajrá!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!