Kortársaim, csak én vagyok kétségbe esve, hogy mennyire kilátástalan a helyzetünk?
Üdv!
Úgy érzem egyre súlyosabb problémák merülnek fel, nem feltétlenül csak a fiatalok számára, de most kifejezetten az őket (minket) érő nehézségekre gondolok. Egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy ilyen körülmények között hány éves koromra érhetném meg az anyagi önállóságot, hogy csak akár egy saját lakással rendelkezhessem majd.
Én vidéki városban élek, de egyszerűen már itt is horribilis összegek vannak - kis városról van szó és nem agglomeráció - szóval nem is értem ez hogyan lenne megvalósítható azzal a kis fizetéssel amit majd kézhez kapunk (akár friss diplomásként).
És most nem azokra a szerencsés emberekre gondolok, akiknek anyuci-apuci betolja a popsija alá a szíve kívánságait, hanem mint "átlag ember" milyen kilátásaink lehetnek? 40 éves korodra lesz egy kis panel lakásod az összekuporgatott pénzedből? Vagy mindenki vegye fel a csokot? :D hát ez is hatalmas ötlet volt tényleg.. Úgy érzem alig adnak esélyt az országban és már diák éveim alatt kezdhetek ezen stresszelni.
Fiatalok! Nektek mi erről a véleményetek, van tervetek, hogyan tovább? Itthon tudtok így maradni?
Hát azért de...
Berlinben, Zurichben, vagy Amsterdamban diplomás alkalmazottként, mondjuk gépészmérnökként, vagy gyógyszerészként (direkt nem szoftvermérnököt írok) 10 év spórolással, ha el tudod tenni a fizetésed 80-90 százalékát, mert mondjuk a szüleiddel, vagy barátaiddal élsz INGYEN, akkor vehetsz önerőből lakást, vagy akár családi házat is!
Itthon ha megcsinálod ugyanezt, akkor a 25 százalék önerőd lesz meg csupán!
Ha itthon keresel diplomás alkalmazottként havi 300 ezret és elrakod a fizetésed 80%-át (240 ezer Ft-ot), akkor 10 év alatt lesz majdnem 29 millió Ft-od, annyiból már itthon sem csak önerőre telik.
Ugyanez 250 ezer Ft-tal számolva "csak" 24 millió Ft.
(és nem számoltam bele, hogy 10 év alatt a fizetésed is nagymértékben növekszik)
Akk most nyisd meg az ingatlan.com-ot és nézd meg, hogy mit kapni MA 25 millió körül (f.st)!
Nem 10 év múlva, addigra 100 százalékkal is drágábbak lehetnek az ingatlanok.
De egy olyan családiház amilyet Zurichben, vagy közelében vásárolható 10 év munka után, az Budapesten, vagy környékén 120,000,000 forint már ma is.
De egy normálisabb lakás is 70-80,000,000 huf.
Csak, hogy székesfehérváron a fizetés is kevesebb mint Budapesten, vagy közelében, s szándékosan Berlint, Zurichet, vagy Amsterdamot nem Székesfehérvárhoz hasonlízottam, hanem Budapesthez.
Ha Magyarországon játszik székesfehérvár, akkor Németországi, Svájci, és Holland "falvak" is játszanak az összehasonlításban, ottani ingatlanokból pedig 2-3 darabot is tud venni, aki ezeken a helyeken lehúz 10 évet egy multinál mondjuk, alkalmazottként.
(És amúgy székesfehérváron is drágák az ingatlanok, s csak szaladnak egyre feljebb az árak)
Az ingatlan árak egyelőre gyorsabban szaladnak felfele, mint amennyire a fizetés egy átlag karrier során...
Lehet, hogy jön majd zuhanás, durran majd az ingatlan lufi, de az is lehet hogy nem, vagy csak nagyon sokára.
Erről nagyon keveset tudunk.
Például amikor én elkezdtem gyűjteni, akkor volt egy konkrét környék ahol nézegettem lakásokat.
18 millióért adták őket...
Ami alatt összegyűjtöttem 9 millió forintot (majdnem 7 év), ugyanazon a környéken, sőt néhány esetben konkrétan ugyanazok a lakások (közben újra eladó sorba került), amiket annó meg lehetett volna vásárolni 18 millióért, ma 30 millióba kerülnek!
És ez egy olyan környék ami pontosan ugyanolyan maradt mint azelőtt, nem fejlődött semmit, ez a Bp. XX. ker.
És ezek, egyszobás, nagyon régiépítésű lakások...
Téglaépítésű házban.
A vakolat kívűl sok helyen omlik, rohad, néhol csótányok is vannak.
Csak tényleg kijön a fiatal az OKJ-ról vagy az egyetemről és keres 150-200 között, mert az ezerötszáz képzés közül nem a legjobbat választotta vagy mert pl közalkalmazotti bért kap (pl pedagógus, rendőr...). Párja se feltétlen van, nem mindenkinek alakul úgy az élete, ennek ezer oka lehet.
Ha menő szakot végzett, keres 250-et.
Albérlet ... lehet, hogy pl. Budapesten egy normálisabb albérlet 150 is lehet rezsivel együtt.
Ha az első csoportba tartozik, akkor fogalmam sincs, mit kezd magával.
Igazából van olyan ismerősöm is, aki menőmanó egyetemi szakot végzett, dolgozott alatta. Namost még mindig gyakornokként foglalkoztatják, valami nettó 180-200 ezer forintért.
Ha pedig valaki át akarná képezni magát, az nagyon nehéz, közel lehetetlen küldetés. Nomeg a gyakoris válaszolók zömében azt felejtik el, hogy ezek a sulik már nagyon sok esetben fizetősök! Mert adott szakma csak iskolarendszeren kívüli OKJ-ban létezik, mert nincs már annyi felsőoktatási féléve, mert adott szak estin csak fizetősön létezik, stb. Az utóbbi engem is érint (az első érintett a múltban).
Plusz ha munka mellett tanulsz valamit, nem elég, hogy 1-3 évig életed sincs, még nem is kellesz a munkaadóknak, mert gyengébb suli indít tanfolyamot, vagy a suli jó hírnevű, de az estije gyengébb, vagy mert még hozzá kellene tanulni, de ennyi idő már nincs.
Nem negatív akartam lenni (én nem is szoktam figyelni, hogy valami negatív vagy pozitív), hanem tényeket írtam le.
De ha valakinek van konkrét megoldási javaslata, akkor olvasom. Ugyan én nem vagyok albérletes (de javításokra albérletnyi összeget kellene költeni), de olvasom én is és tuti, hogy az albérletesek is.
Ja, arról van szó, hogy ITTHON meg lehet élni, tehát itthoni javaslatot kérünk szépen.
Munkanélküli vagyok, azért érek rá. Délelőtt tanultam, utána némi házimunka, utána angolozás és tanulok + angolozok tovább. Mielőtt ezért is kapnám az ekézést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!