Mi értelme az olyan egyetemi szakoknak, amelyek elvégzése után a szak mindegyik hallgatója (vagy legalább 80-90%-a) kilátástalan munkanélküli/hajléktalan csöves/szalagmunkás lesz?
Szám szerint 14 csoporttársammal végeztem azonos időpontban ezen az egyetemi BSc szakon. Plusz körülbelül 10 felsőbb éves, akik ilyen-olyan okokból csúsztak és később tudtak végezni. Ráadásul többféle szakirányon, amelyek egészen más, egymáshoz nem szorosan kapcsolódó szakterületet fednek le.
Na most konkréten egyetlen árva emberről nem tudok, aki elhelyezkedett volna a szakmában vagy akár bármilyen, legalább középfokú végzettséget igénylő munkakörben! Pedig mindegyikükkel tartom valamilyen formában a kapcsolatot, akár személyesen, akár interneten, vagy csak közös ismerősön keresztül értesülök dolgokról. Mindenki totál kilátástalan, nulla eséllyel munkát találni. Legtöbbünk az átképzésben látja a legnagyobb reményt, de ez így 22-23-24 évesen elég gáz.
Tovább lehet tanulni MSc szakon, de arról ugyanolyan tapasztalatokat hallottam, a végzettek sehol nem tudnak elhelyezkedni egész egyszerűen, így sok értelmét nem látom, főleg mert az ország másik felén van és tetemes költségeket emésztene fel. Konkrétan a tanáraim se nagyon tudtak tanáccsal szolgálni, csak hebegtek-habogtak, hogy elvileg lehet vele munkát találni, még ha nem is szorosan a szakmához kötődően, meg alacsony fizetésért, de semmi konkréttal nem tudtak szolgálni!
Korábban végzettek se dolgoznak sehol, többségük otthon ül és nem tudja mi lesz vele, akadnak akik külföldön mosogatnak, felszolgálnak, szalagmunkáznak vagy elkezdtek egy másféle BSc szakot. Olyannal is beszéltem, aki az MSc mellé PhD-t is végzett, de semmi, egyik napról a másikra tengődik, kapott óraadói állást, de nulla fizetését, így otthagyta.
Kérdés, mi a jó fenének ez a szak? Nem elég, hogy átverés az egész, mert a felvételi tájékoztatóban és a beiratkozáson is kecsegtettek azzal, hogy el lehet vele helyezkedni rengeteg helyen, másrészt minek fizetik a tanárokat és az állami ösztöndíjat, ha semmi értelme a szaknak, az ott megszerzett tudás nem hasznosítható a munkaerőpiacon?
A 80-90%-ot pedig azért írtam, mert ismerek körülbelül 3 embert, akik hatalmas erőfeszítésekkel (valami 30 kredit pótlásával) másik szakra épülő MSc-t végzett el és úgy talált munkát a szakmában.
De ez is csak azt mutatja, hogy semmi értelme a szaknak, hiszen jobban jártak volna, ha eleve a másik szak BSc-n kezdik eleve az egészet és nem kellett volna pótolgatni, felzárkózni..
Szabadversenyes kapitalizmus.
Nem az egyetem feladata kitalálni, hogy van-e értelme. Ha van rá igény, jelentkező aki hajlandó fizetni érte, akkor miért is ne tartanák meg. Felnőtt emberek jelentkeznek oda, akiknek tudnia kéne mire vállalkoznak, megéri-e nekik azt tanulni vagy sem.
"Ha van rá igény, jelentkező aki hajlandó fizetni érte"
De nem fizet érte senki, állami támogatással indul a szak.
Az állam fizet érte.
Az egyetem számára van értelme a szaknak, hiszen "fizetve", fel lehet mutatni x darab diákot, oktatót, szakmai munkát és hasonlókat.
A diákok érdekeit meg nagy ívben le....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!