Mik a hasznos diploma-párosítások? Érdemes mérnök msc-re menni?
Nagy dilemmában vagyok, és nem tudom, mi lenne a helyes döntés. Jövőre kell jelentkeznem msc-re, amit mindenképpen akarok. És nem egy másik féle bsc-t szeretnék, hanem mindenképpen msc-t, mert nem mindegy, hogy valakinek csak főiskolai vagy egyetemi szintű a képesítése.
Kicsit csalódtam is az alapszakomban, mert eléggé korlátoltak az elhelyezkedési lehetőségek, mármint sok gépészmérnököt még multikhoz is felvesznek, mert miért ne, bennünk csak a laboránst látják.
Érdemes lenne gépész msc-re menni? Vagy inkább valamelyik gazdasági msc-re? Valaki járt már hasonló cipőben? Nagyon kíváncsi vagyok.
És van még egy lehetőség: külföld. Bár mielőtt még hallottam volna bármilyen storyt, az évfolyamtársak nem hittek benne soha, meg alapból lebeszélt volna mindenki, mert ez a szak elvileg nem elismert külföldön. Mégis sokaknak sikerült, ráadásul alapszakkal (!!!) Angliában, Németországban, és havi 1,5 milliót kapnak. Szóval az is hazugság, hogy évekig kellene gürizni azért, hogy elfogadják a diplománkat külföldön (nem az USA-ba akarok menni), és az is butaság, hogy lehetetlen. Az pedig főleg vonzó, hogy nagyon nem mindegy, hogy egy itthoni msc-s tanulás-gürizés után kapnék kezdőként nettó 200-at (amit csak akkor tudsz félretenni, ha a szüleidnél laksz), vagy a kinti legyen 1 millióból ha a fele lakásra is menne el, de akkor is még egy fél milliód, ami rajtad áll, hogy hogy osztod be, főleg, hogy nem egyedül mennék. (C1-es az angolom).
Valaki tapasztalat? Légyszi, segítsetek, mert az egyetemi nyílt napokon eddig kivétel nélkül csak a saját területüket tudták dicsérni a tanárok.
Egyrészt, kint nem csak a lakás drágább. Kicsit jobban kellene tájékozódnod...
Másrészt, milyen BSc diplomád lesz? Tudom gépész, de milyen szakirány?
Milyen karriercéljaid vannak? Gépészettel akarsz foglalkozni, mint mérnök vagy hosszabb távon inkább vezetői ambíciód vannak?
Vegyészmérnöki bsc-n vagyok. Magát a kémiát, a logikus gondolkodós részét szeretem, de rengeteg benne a magolás, az értelmetlen kivételek, és a tanárok is imádnak rámenni erre. Én pedig megutáltam. Pedig nagyon jó tanuló vagyok. És ugyanez a laborokkal, rengeteget készültem, de mégis mindig bele tud valaki kötni valamibe, ráadásul nem értem, mi a jó abban, hogy kivétel nélkül minden reakcióegyenletet magolj be, értelmezés nélkül. Ha gondolkodsz, pontlevonás, főleg szervesen. Kivagyok :D Viszont a mérnöki tárgyakkal meg teljesen jóban vagyok, imádom a folyamatirányítást, a géptant, a mérnöki fizikát, ott érzem, hogy élek, mert elképzelem magam előtt, hogy mit hogyan kellene összetenni, mi hogy működik, hogyan kellene megtervezni, és a vizsga is általában a gondolkodásra épül.
Itthon szeretek beadandókat készíteni (pl. géptanra kellett reaktort terveznünk, több műszaki rajzot is készítenünk), szeretek feladatokat oldani, átgondolni, úgy mint régen matekon és fizikán, csak nyilván itt magasabb szinten. És szeretem beosztani is a dolgokat, utánanézni mindennek, megszervezni, hogy mi hogy legyen...Ülni a gép előtt, közben egy dokumentumot szerkeszteni, papíron rajzolni, számolni...inkább tervező mérnökként tudnám magam elképzelni. Vagy sokszor látom magam előtt, hogy egy nagyon szép fekete blézer felsőben vagyok egy irodában egy tábla előtt, és előadom a következő időszakra vonatkozó projekteket, terveket. Nagyon jó a nyelvérzékem is, élvezném, ha olykor küldöldön kellene betanulni, vagy időszakosan kint dolgozni, más vezetőkkel kommunikálni.
Az tuti, hogy üzemben nem akarok lenni, és laborban sem. Lehet fura szemekkel nézni rám, hogy akkor minek jöttem erre a szakra, de akkor még mindent másképp képzeltem. Van, aki később találja meg magát. Ráadásul tényleg nem vagyok rossz tanuló, csak nem feltétlenül abban a tipikus pozícióban akarok elhelyezkedni, ahova sablon tennének.
Az a baj ezzel a gondolkodásmóddal, nem lehetsz sikeres mérnöki területen. Az a mérnök aki nem hajlandó lemenni az üzembe kezébe venni a dolgokat amiket tervez, üzemeltet stb. az nem lesz jó tervezőmérnök, üzemmérnök stb. Szóval gyakorlatilag minden ilyesmi irány így bukta. Maradnak a mérnöki értékesítési pozíciók, esetleg a projectmanagement, de a fentiek miatt ott is nagyon-nagyon korlátosak a lehetőségek. Őszintén szólva ilyen hozzáállással én még gyakornoknak sem vennélek fel.
Szerintem kellene keresni egy iparágat, technológiát ami érdekel, aztán elgondolkozni, hogy abban mihez van affinitásod. Csak remélni tudom, hogy értelmes szakmai gyakorlati helyed van és érdemi szakdolgozat témád. Akkor abban az irányban el lehet kezdeni keresgélni esetleg.
Egyébként én mérnök BSc után közgazdasági MSc-t csináltam, de én vezető pozíciót akarok a területemen.
Most akkor mégis mérnök MSc?
Utána már gyakorlatilag mindegy akkor hogy milyen közgáz MSc-t csinálsz, vezszerv, vagy bármi, ott már csak az számít, hogy papír legyen. Sőt már az MSc is lehet levelező, az még jobb szerintem.
De mivel a szakmai munkába nem akarsz belefolyni ezért szerintem tényleg nem így kell megközelíteni, hanem iparág szinten. Mert nem mindegy, hogy elméleti szakembert mire lehet használni éppen adott területen.
Ilyen tervek mellett megfontolandó az MBA inkább a második MSc helyett szerintem.
Igen, az MBA-ról csak jókat hallani, viszont oda kell két év munkaviszony.
Abban gondolkodom, hogy a mestert duális képzésen végezzem el, így megmaradna a nappali munkarend, mégis lenne szakmai gyakorlaton és biztos elhelyezkedésem munka után.
Azért nézz utána jobban az MBA-nak, elég megosztó a kép, nem egyhangúlag pozitív, pláne a magyar képzésekről. Viszont MBA szerintem csak akkor érdemes, ha egyértelműen felsővezetői szint a cél hosszú távon, ha szakmai karrier, akkor phd, doktori stb
Miért ragaszkodsz a nappali jogviszonyhoz? Van valami támogatás, juttatás amire így vagy csak jogosult?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!