Ha a dolgozónak próbaidő alatt eltörik a bokája (munkán kívül) és ezért kirúgják, akkor hogyan lehet a táppénzt megigényelni?
Sziasztok!
Anyukámnak a mai napon gipszelték be a lábát, mert kiderült, hogy eltört. Egyből hívta a főnökét, hogy jelezze mi a helyzet, de neki az volt a válasza, hogy akkor előző péntektől ki van léptetve és majd jöjjön a papírjaiért.
Mivel próbaidőn volt, így indoklás nélkül ki lehet rakni az embert, én ezt értem. De mit lehet ilyenkor tenni, hogy az ember anyagilag ne kerüljön nagy bajba ? Le lehet adni valahol a táppénzes papírt és az orvosi leleteket, hogy ne maradjon teljesen pénz nélkül ?
Köszi a válaszokat!
előző péntektől ki van léptetve
Ilyen nincs. Maximum mai naptól mondhatnak fel neki - ennek is írásban kell megtörténnie. Visszamenőleges felmondás nincs.
Gondolom ő azt megoldja, hogy papíron péntektől legyen.
Mik a lehetőségek ?
A munkaviszony megszűnése után nem jár táppénz. DE, ahogy az előző válaszoló is írja, nincs olyan, hogy visszamenőleges felmondás, sőt a felmondást írásban kell átadni, így a telefonon közlés semmit sem ér.
A pénz nélküliség nehéz helyzet. Lehet pl. álláskeresési járadékot igényelni, ha megvan a megfelelő jogosultsági ideje. De a keresőképtelenség miatt nem fog semmit kapni.
Volt rendes munkaszerződés, be volt jelentve?
Ha igen, volt biztosítási jogviszony, jár pénz.
Adja le a táppénzigényt, mert majd a munkáltató bizonyítsa írásban (sms, e-mail, anyukád által aláírt papírral) hogy pénteken kiléptette.
Biztos elveszíti a munkáját, de ha az ambulancia időpontja előtt nem tudja bizonyítani az indoklás nélküli felmondást, márpedig nem tudja, akkor xy időpontban alkalmazásban állt.
De csak ha van munkaszerződés. Táppénz alatt nem lehet felmondani.
Nehogy aláírjon bármit visszadátumozva, utólag nem tudják kileptetni. Ha mégis aláhamisít valamit a főnök, akkor az már büntetőjogi kategória amiért szabadságvesztés is járna, és neki kell bizonyítania, hogy pénteken felmondott már.
Ettől függetlenül lehet hogy azonnali hatállyal megszünhet a munkaviszony és nem jár semmi, csak a mai/tegnapi napig a munkabér, ennek nézz utána.
Sorrend:
1, amint lehet írásban jelezni, hogy betegszabadságra megy anyukád (e-mail megteszi)
2, háziorvos, hogy meginduljon a folyamat
3, főnök amikor telefonál, elmagyarázni neki, hogy ha nincs egy anyukád által aláírt, vagy írásban részére eljuttatott kiléptetési papírja (ami 08 előtt igazoltal fel lett adva postán, e-mail, sms) akkor fel fogjátok jelenteni
a főnök azt a bruttó 50-100 ezer betegszabadságot akarja elkerülni. Ha határozottak lesztek, nem lesz gond, ő is tudja, hogy ez a törvény. Persze jó lenne tudni, van-e szerződése. 15 nap után államtól jár a táppénz, amikor az lejár, jogosan kirúghatja
Köszönöm a sok segítőkész választ!
Igen, van munkaszerződése, be is van jelentve.
Ebben a sorrendben zajlottak a dolgok:
- Anyukám kikérte magát (szóban), hogy elmehessen dokihoz a lába miatt.
- Az orvos elindította a táppénzt, majd beutalót adott korházba
- A korházban megállapították, hogy el van törve a lába
- Anyukám felhívta a főnökét, hogy tudassa vele az eredményt, itt közölte vele (ma napon szerdán), hogy előző péntektől ki van léptetve.
A táppénzes papír fizikai formában még nincs nálunk.
Ha kikérjük az orvostól és én beviszem (mivel anyukámnak most fekvőgipsze van) és leadom a főnökének az megoldás ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!