Adósságot is lehet örökölni?
Én amióta tudom az eszemet tisztában vagyok vele, hogy szüleimtől soha nem lesz semmilyen örökségem, ugyanis engem is testvéreimmel együtt nagyon nehézkes körülmények között sikerült felnevelniük, édesapámnak annyi tartozása van, hogy még saját bankszámlája sem lehet.
Eddig nem is lenne semmi probléma, hisz alapból úgy szervezem az életemet, hogy abszolút nem okoz problémát az, hogy nem lesz örökségem, viszont mostanában valaki elejtett nekem egy olyan információt, hogy az adósságok is öröklődnek, amin igen-csak felháborodtam, ugyanis én tisztességes életet élek és már elnézést de hogy jövök én ahhoz, hogy az apám hülyeségei miatt én fizessek? De aztán kicsit átgondoltam és ha belegondolok végül is az a szervezet vagy ember (vagy tudom is én) akinek tartozik apám, az is hogy jön ahhoz, hogy csinál neki valaki hatalmas tartozást és utána meghal, aztán soha senki nem fizet neki. Szóval belátom, hogy az érmének két oldala van és szeretném megtudni, hogy most valójában hogyan is működik ez, esetleg van-e arra bármilyen kiskapu, hogy én ne örököljem azt a bitang nagy tartozást? Hol tudok ezzel kapcsolatban hivatalos információkhoz jutni?
Sajnálom, hogy ez a helyzet, de nekem az égvilágon ehhez semmi közöm, miért nekem kéne fizetnem bárkinek a tartozását? Főleg, hogy én vagyok testvéreim közül az egyetlen akinek valamire való jövője lesz (és mindezt persze majdnem teljesen önerőből), mert az egyikük szellemi fogyatékos a másik meg még mindig az általános iskolát csinálja 16 évesen..
(Édesapám abszolút nem törleszti ezt az adósságot egyébként, mert ő váltig állítja, hogy nem öröklődik, illetve örül, hogy egyáltalán el tud minket tartani)
A gyakorlatban meg ez igy néz ki, hogy pothagyatekot kellene felvetetni, csakhogy addigra már kifizetted az illetéket.
Ha meg "nincs miből " eltemetni a hozzátartozód kérheted az önkormányzatot is, hogy temesse el.A bibi ezzel csak az, hogy sem azt sem a pothagyatek közjegyzői díjàt nem fogod tudni levonni, mivel hónapokkal azután fog jelentkezni költségként- mert az önkormányzat is behajtja rajtad-, mint az első hagyatéki tárgyalás határozata megszületik. És akkor arról nem is -beszéltünk ha a hozzátartozó Ökörapàtin van tárgyalva, a rokonok meg az ország különböző pontjairól utazgatnak a hagyatéki, meg pothagyateki tárgyalásokra és fizetik az úti ktgeket, kieső bevételeket, ismételt közjegyzői eljárási díjakat.
Szóval összességében lehet mínuszos a gyakorlatban az örökség akkor is ha lemond róla valaki. Én is így jutottam végül közel piaci áron az adóssággal együtt örökölt ingatlanhoz, ahol az örökölt rész gyakorlatilag el is tűnt egyéb költség -formájában.
Nagyon köszönöm a válaszokat!
Azt elfelejtettem mondani, hogy nem hiteladósságról van szó, hanem apám nagyon sokáig vezetett egy gyárat, magánvállalkozás címszóval és az ott keletkező, alapból is szinte ipari mennyiségű rezsiköltségeket sikerült jól felhalmoznia, ami után következett egy rossz üzleti döntés és be kellett záratni a gyárat és mivel csődbe ment ezért nem tudta törleszteni és az azóta is megvan. (Emiatt mondom, hogy a hagyaték is 0, mert ha lenne valamije akkor az már nem lenne, mert rég behajtották, vagy nem az ő nevére van írva) Nem tudom ez változtat-e a helyzeten.
:) Sajnos muszáj kiigazítani, de szerintem lehet, hogy csak elírtál valamit. (Hát ez megint hosszú lett. :) )
---
A kérdező az édesapjától való örökségről kérdez és ilyenkor illetékmentesség van, bár régebben volt ilyenkor is illeték, de már mentes. Ott a link, le lehet tölteni a NAV honlapjáról. 2010.01.01.-től értékhatár nélkül illetékmentes az öröklés egyenes ági örökösök között.
"4.1. A tárgyi illetékmentesség szabályai
Mentes az öröklési illeték alól:
1. Az örökhagyó egyenesági rokona..."
---
A hagyatéki tartozásokból levonhatóak az illetékek, bár az igaz mint mondod, hogy addigra kifizette, de utólag levonható. Példaként eladja az örökölt ingatlant, jelentkezik a hitelező a tartozásért, az örökös azt mondja oké de nem adom az egész befolyt összeget, mert előbb levonom a temetést és a hivatali költségeket, ami marad csak annyit adok (akkor is ha több a tartozás).
Tehát visszakapható a temetés és az ügymenet költsége a Ptk. hagyatéki tartozások kielégítésének elsőbbsége miatt. Erre számítani kell.
Ptk. (ilyen sorrendben történik)
7:94. § [Hagyatéki tartozások]
- (1) Hagyatéki tartozások
- a) az örökhagyó illő eltemetésének költségei; (megj.:túlzások nélkül)
- b) a hagyaték megszerzésével, biztosításával és kezelésével járó szükséges költségek (a továbbiakban: hagyatéki költségek), valamint a hagyatéki eljárás költségei;
- c) az örökhagyó tartozásai;
---
Egy további részlet kérdés ami a lényegen nem változtat az csak annyi, hogy a váratlanul jelentkező tartozást követelő az nem póthagyatékit fog kezdeményezni, hanem benyújtja az igényét. Póthagyatéki az csak pozitív értékre kezdeményezhető. Tényleg mellékes mert a tartozást követelni fogja.
Póthagyatéki eljárás
103. § (1) Ha a hagyatéki eljárás (jelen §-ban a továbbiakban: alaphagyatéki eljárás) befejezése után kerül elő a hagyatékhoz tartozó valamilyen vagyontárgy, póthagyatéki eljárásnak van helye. A póthagyatéki eljárásra a hagyatéki eljárás szabályait kell megfelelően alkalmazni.
---
Na ezt elírtad és ez viszont fontos.
#12 "Szóval összességében lehet mínuszos a gyakorlatban az örökség akkor is ha lemond róla valaki."
Ha visszautasítja az örökséget akkor semmi sem érinti az egészből, se a pozitív se a negatív része, vagyis nem kap se a vagyonból, se a tartozásból. Hétköznapi kifejezéssel ő kiszállt az egészből. Árnyalatnyi jogi fogalmi pontosítás, hogy más az örökségről lemondani és más visszautasítani. Lemondani csak az örökhagyó életében lehet, visszautasítani meg a hagyatéki tárgyaláson szokták (egyoldalú jognyilatkozat).
---
Ami nagyon fontos az a tartozás mértékének pontos megállapítása, mert akkor tudsz reálisan mérlegelni, hogy érdemes e elfogadni vagy sem. Mindenképpen tudd meg tőle kiknek és mennyivel tartozik, legjobb ha felszólításokat is mutat. Ha bizonytalan kik és mennyivel tartoznak lehet kérni a hagyatéki hitelezők felhívását, hogy jelentkezzenek az igényeikkel. Ez a hitelezőknek is érdeke és a leendő örökösnek is. Neked mint leendő örökösnek jogod van ennek utána megvizsgálni a mérleget és úgy dönteni, hogy vissza akarod -e utasítani az örökséget. De! És itt jön a de.
Ha valaki a felhívásbeli határidő után jelentkezik és te nem tudtál róla és úgy hoztál bármilyen döntést, azzal neked kell számolnod. Vagyis ha késve jelentkezik egy hitelező, akkor is ki kell elégíteni. Még akkor is ha már nem rendelkezel az örökséggel, mert pl eladtad, vagy elutaztad és akármi.
Tehát ha biztosan felmérhető, hogy a hitelezők kik és mennyit követelnek, akkor érdemes kérni a felhívásukat, de ha lehet az örökhagyó életviteléből adódóan akár még újabb hitelező, akiről a család sem tud, mert hitelt hitelre halmozva vett fel... na akkor jobb visszautasítani az örökséget. Tehát ha lehetnek váratlan mindenféle ismeretlen hitelezők.
Ha elköltötted mondjuk az örökségből származó bevételt, akkor is felelsz mint örökös a tartozásért ami később derül ki! Ha bizonytalan jobb hagyni.
Nem bonyolult csak annak tűnhet. A temetési költségekre meg keress rá, mert több dolog is beletartozik.
linkek:
-------------
Ptk.
törvény a hagyatéki eljárásról
7:96. § [Felelősség a hagyatéki tartozásokért]
(1) Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel.
Egyenesági rokon ( gyermeke)
"Ha visszautasítja az örökséget akkor semmi sem érinti az egészből, se a pozitív se a negatív része, vagyis nem kap se a vagyonból, se a tartozásból. Hétköznapi kifejezéssel ő kiszállt az egészből".
Ez így van. Viszont a hagyatéki tárgyalás költsége, és mivel ő a temetésre kötelezett, ezek a költségek függetlenül attól, hogy visszautasította, összességében mínuszos neki.
De mi lesz a hagyatékkal?
Megy tovább a következő örökösre, oldalágon illeték köteles. Az örökös számol azzal, hogy elfogadja, mivel minimális pluszt lát benne addig, amíg hónapokkal később nem jelentkeznek a hitelezők.
Hagyatékin csak 15 milliós adó-értékbizonytványos ingatlan van, meg 10 millió TŐKE és JÁRULÉKAI hitelezői igény.
Ez naívan 5 millió pluszt feltételez.
Míg nem 8 hónap után kopogtatnak a további hitelezők, újabb 5,5 milliós tartozással.
Mondhatja, hogy ó, hát" ha ezt tudom el se fogadom én sem". Vegyünk fel póthagyatékot. Ja, nem lehet.
De, hát gyakorlatilag a semmire fizettem ki az illetéket és még a teljes örökség értékéig is ki kell fizessem a hitelezőket. Nekem az illeték az mínusz ezzel az egésszel, meg a hagyatéki tárgyaláshoz kapcsolódó költségek is. És adó-értékbizonyítványban meg nem a piaci értéket állapították meg az ingatlanra, így afelett adtam el, miután kitisztáztam a tul. lapot a tartozások alól. Szóval jövőre még szja-t is fizethetek.
Szóval hogy állunk?
Volt egy hagyatéki tárgyalás ( 70.000 Ft + uti ktg. )
Volt 15 milliós ingatlan örökség, 10 millió hitelezői igény .Ezután fizettem a 15 millió 9%-át illetéknek mivel a gyereke visszautasította, testvérként rám szállt az örökség ( 1,35 milliót).
Földhivatalnál bejegyzik az 1/1 tul részem 6.600 Ft.
Csakhogy most így 8 hónap után kiderül még 5,5 milliót követelnek. De hát nekem az örökségből már csak 5 millióm maradt. Addig felelek a tartozásokért.
Ja, de ugye ezek mind végrehajtónál vannak. Akkor 8% végrehajtási ktg., meg végrehajtói munkadíj, illetve kamarai díjat és ugye ezek csak tőke követelések, tehát még kamatot is kellene fizetni.
Összesen kb. 15%-a a tartozásoknak, ez további 1.5 millió költség 10 milliós hitelezői igény kapcsán. Illetve további 750.000 Ft, az 5 millióra.
Na töröltessük a tul lapró a bejegyzett 10 végrehajtást. 66.000 Ft, mert addig kutya meg nem veszi az ingatlant.
Kifizettem mindent, de ahhoz, hogy ne legyek mínuszba eladom a piaci áron 18 milliós ingatlant.
Így, a 15 millió kifizetett tartozás vissza is jött.
Maradt 3 millió, akkor ebből vonjuk le a költségeket.
Hagyatéki tárgyalás + uti ktg. 80.000 Ft
Illeték 1.350.000 Ft
Földhivatali bejegyzés 6.600 Ft
Végrehajtás költségei 2.250.000 Ft
Földhivatali III-as rész törlés 66.000 Ft
és akkor a 3 millió után még 15% szja jövőre 450.000 Ft
Ezeket levonva a 3 millióból, marad - 1.202.600 Ft. De nem csak én, hanem a gyereke is mínuszos, mert temetési költség övé, mint temetésre kötelezett, meg a hagyatéki ktg ráeső részét a közjegyző felé neki is fizetnie kellett, hiába hogy 0 ft-ot kapott.
Pedig jól hangzott a hagyatékin, hogy 15 millió kontra 10 millió az 5 milliós örökség. Meg hogy nem lehet negatív az örökség.
Gyakorlati, saját példa kicsit más számokkal. ;-)
Ezek lehetséges annak aki semmire sem számít és semminek sem néz utána, a felvázoltak alapján elkerülhető mindegyik. "
Mondjuk olyankor nehezen, amikor a hagyatéki tárgyaláson csak van egy ingatlan és semmi tartozás miközben ott ülsz és tudod, hogy Te is hitelező vagy be is adtad a hitelezői igényed, meg találtál az ingatlanba ilyen olyan tartózást szerződést ( pl. otp 400.000 Ft) de lezáró, kifizetést igazoló nincs. túl lapon is csak tőke és járulékai van irva.Végrehajtó elmondja hogy kb mi az aznapi tartozás összeg de csak ha igazolod, hogy Te vagy az örökös. Örökös meg addig nem vagy amig nincs hagyatéki) ergo a -töket láthatód a túl lapon. Igy lett a 400.000 es tőke es járulékaiból pl. 2,1 millió. De ez csak egy tartozás a 11-ből . Amikor rákérdezel a hitelezői igényekre meg a válasz nem érkezett meg be, de ez nem jelenti azt, hogy nincs. Ha van akkor meg vállalni kell.)
Hagyatekin meg van egy 6 milliós ingatlan.
A fórum meg igen ezekre jó, hogy képbe kerüljön a lehetőségekkel a kérdező.
Vitatkozni semmi értelme. Azt elismerem, hogy tényleg fontos felvetés volt az ismeretlen hitelezők említése. Sőt a legrizikósabb része. Ez tény. Ami furának tűnik, hogy erre már volt egy válasz, hogy ezzel az eshetőséggel mit lehet kezdeni, nekem meg úgy tűnik - de javíts ha gondolod - mintha fittyet hányva ismételnéd a rá adott megoldást átugorva. Persze tényleg lényeges akár újra körbejárni az ilyen esetet, mert ezen bukhat egy pozitív öröklés és lehet, hogy kicsit elbeszélünk egymás mellett.
Csak ott a válasz az előzőekben, azt tudja tenni, hogy ha tényleg egy józan életű ember akitől megkérdezhető biztos alapon, hogy mi és mennyi tartozása van, akkor az biztos is. Aki meg olyan, hogy nem érdemes adni arra mit közöl azt sajnos jobb hagyni és visszautasítani az örökséget. Hogy ne legyen további kiszámíthatatlan tartozás.
Ha meg lehet számítani arra amit mond, akkor elég a plusz mínusz egyenleget megnézni. De egy cég,vagy üzem, vagy miről is volt szó, rezsije az önmagában is komoly összeg is lehet.
Talán nem is haszontalan ezt alaposabban tisztázni a kérdezőnek a maga számára, mert manapság nagyon sok a hagyaték visszautasítása, rengeteg embernek maradnak tartozásai.
A lényeg az, arra is lehet bizonyos módon felkészülni és számítani, hogy mennyire lehet ismeretlen adósság. Van akinél szinte biztos, másnál biztos nincs. Kényes.
Egyébként eszembe jutott még egy váratlan tartozási lehetőség is. Időseknek szoktak félmilliós masszázs foteleket eladni úgy, hogy intézik neki a kitelt. Az is rendes összeg és sajnos vannak ilyenek. Meg horrorisztikus árú edénykészletek... ami még nincs kifizetve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!