Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ilyen helyzetben vissza tudom...

Ilyen helyzetben vissza tudom követelni az elajándékozott házamat?

Figyelt kérdés
A fiammal és a családjával egy telken élünk, de külön házban. Korábban minden az enyém volt, 6 évvel ezelőtt viszont a fiamra írattam a házamat a telkemmel együtt. A fiam közben elvett egy nőt feleségül, gyerekük lett és isznak. Teljesen pokollá teszik az életemet. Követelőznek, vádaskodnak és a halálomat kívánják. Betelt a pohár, szeretném visszakapni a házamat és a nyugodt életemet. A fiam azt ígérte, hogy békés, nyugodt öregkorom lesz, de nem így lett. Érdemtelenné váltak a házra, ezért szeretném ha elmennének és az utolsó néhány évemet nyugalomban szeretném leélni.

2015. szept. 13. 13:48
 1/5 anonim ***** válasza:
72%
Ha nem voltal hulye es meghagytad magadnak a haszonelvezeti jogot, akkor kidobhatod oket barmikor.
2015. szept. 13. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Hülye voltam és nem hagytam haszonélvezeti jogot magamnak.
2015. szept. 13. 14:07
 3/5 anonim ***** válasza:
66%

Az alábbi esetekben követelheted vissza (bírósági úton) az ajándékot:


582. § (1) A még meglevő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti annyiban, amennyiben arra létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti.

(2) Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett érték*et.


Fontos kitétel tehát az, hogy nem csak a megajándékozott jogsértése esetén, hanem a megajándékozottal együtt élő hozzátartozó jogsértése esetén is visszavonható az ajándék. Ráadásul, amennyiben a jogsértést az ajándékozó közeli hozzátartozója ellen követi el, akkor is visszavonható az ajándék. (Például a megajándékozott személy hozzátartozója az ajándékozó gyermekével kapcsolatosan követ el jogsértést.)


(3) Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett érték*et akkor is, ha az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és enélkül az ajándékozásra nem került volna sor.


Például, ha az ajándékot a lányos szülő azért adta a leendő vejének, mert az esküvő már ki volt tűzve, de végülis a házasságkötés mégsem jött létre, akkor az ajándék visszakövetelhető.


Ha a megajándékozott sérelmet okozott az ajándékozónak, akkor az ajándékozó nem korláttlan ideig követelheti vissza az ajándékot:


(4) Visszakövetelésnek nincs helye, ... ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem követeli vissza.


* Az ajándék helyébe lépett érték például az eladási ár, ha a megajándékozott időközben az ingatlant eladta.

2015. szept. 13. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Egy próbát megér.
2015. szept. 13. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Mi lett? :)
2018. jan. 5. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!