Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Miért élnek annál jobban az...

Miért élnek annál jobban az emberek minél távolabb vannak az egyenlítőtől? Környezeti adottságok v. intelligencia kérdése a dolog?

Figyelt kérdés

Vagy mindkettőnek függvénye? Már régóta foglalkoztat ez a kérdés de sehol nem találok választ rá.


Mi lenne pl. ha a skandinávok hirtelen Afrikában találnának magukat és Afrika lakossága pedig fent északon? Azaz mennyi függ a környezettől és mennyi az adott népcsoport észjárásán?



2015. jún. 16. 21:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
66%
Mar a kerdes is hibas, pl. a ruszkik rosszabbul elnek a japanoknal, del-koreaiaknal, torokok rosszabbul a katariaknal, kolumbiaiak a boliviaiaknal, olaszok az eszteknel stb.
2015. jún. 16. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
87%

Annyira azért nem rossz a kérdés, van valóságalapja.

A klíma erősen behatárolja, hogy hol mit lehet csinálni. A mérsékelt égövben nagyobb lehetőség van mezőgazdaságot csinálni, ami megalapozza a jólétet és abból nőhet ki a fejlettebb társadalom. Ez történt Európában.

2015. jún. 16. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
#1 válaszoló: Tudom, hogy akadnak kivételek de nem rájuk gondoltam hanem többségre. Ha nem a kevés kivételre koncentrálsz, hanem a kérdésem lényegére, akkor is van véleményed? Ha igen, érdekelne.
2015. jún. 16. 22:23
 4/11 anonim ***** válasza:
29%

"A klíma erősen behatárolja, hogy hol mit lehet csinálni. A mérsékelt égövben nagyobb lehetőség van mezőgazdaságot csinálni, ami megalapozza a jólétet és abból nőhet ki a fejlettebb társadalom. Ez történt Európában."


Akkor vessuk ossze Kolumbiat Norvegiaval, nem vagyok egy foldrajzzseni, de akarhogy is nezem, az elobbinek megiscsak kedvezobb a klimaja, aztan hol tartanak.

2015. jún. 16. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"Ha nem a kevés kivételre koncentrálsz, hanem a kérdésem lényegére, akkor is van véleményed?"


A kerdesed lenyege hibas, mert nem "keves kivetelrol" beszelunk. Es ha picit korulnezel, letezik rengeteg ugyanazon a hosszusagon (vagy szelesseg?) fekvo szomszed orszag, melyeknel nagy kulonbseg van az eletszinvonalon, pl. Svajc, Szlovenia, MO, RO, MD.


Ha meg mindig azt gondolon, hogy az egyenlitotol valo tavolsag a fo tenyezo, akkor megnezhetned meg Oroszorszagon az 1 fore juto GDP-t es nepsuruseget tartomanyonkent...

2015. jún. 16. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Kolumbia pont hogy szar hely ilyen szempontból. Az egyenlítőhöz közel fekszik tele van esőerdőkkel és a banánon és a kokainon kívül nem sokat ad a világnak. Ha már Dél-Amerika, akkor annak déli, mérsékelt égövi része az, ami a leginkább európai. Chile és Argentina olyan szinten termelékeny országok, hogy még Európába is bőven jut az export mezőgazdasági termékeikből. Egészen véletlenül a klíma európai jellegű, emiatt sok mindent lehet hatékonyan termelni.
2015. jún. 16. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Hasonlítsd össze Ausztráliát a vele egy magasságban lévő afrikai országokkal.
2015. jún. 16. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Ezt nem lehet csak a klímára fogni. Egyébként nemrég egy olyan összefüggésre is leltek, miszerint minél távolabb vagyunk az egyenlítőtől, annál kevesebb az esélye a diktatórikus hatalomgyakorlásnak.
2015. jún. 16. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Ausztrália nagy része ma is élhetetlen. Azért lett sikeres ország, mert európaiak gyarmatosították. Ha az őslakosokon múlott volna, akkor egy afrikai jellegű shithole lenne a mai napig. De ott olyan kevesen élnek, hogy a 10 milliós lakosság ellátása viszonylag kis terület megművelésével is megoldható.
2015. jún. 16. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Egyes társadalom kutatók szerint a skandináv országok klímája erősen hozzájárult ahhoz a gazdasági fellendüléshez, ami megalapozta a mai helyzetüket.


Ők azt állítják, hogy északon már a legegyszerűbb dolgok, mint például a hosszú és kemény tél túlélése is jól szervezett társasalmi struktúrákat igényelt, az emberekben nagyon erős a kooperációra törekvés, jól szabályozottak a rendszerek, hiszen mondjuk 1-2 ezer éve ezeken a vidékeken enélkül nem lehetett volna még egy ócska telet sem túlélni, ha nem raktároznak élelmiszert, nem gondoskodnak a tüzelőről, etc...


Mikor beköszöntött a modern ipar, kereskedelem, ami az egész modern gazdaság alapját adja, akkor ezek a rendszerek a szabálykövetéssel, és az erős kooperációs hajlammal jól tudtak illeszkedni az üzleti világhoz, a win-win szituációkra törekvés pedig alapjában véve jólétet teremt.


Az, hogy igaz e az elmélet vagy sem, nem szeretném eldönteni, de gondolatébresztőnek jó lehet.

2015. jún. 16. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!