Ti mit gondoltok, az olvasás jó dolog?
A fenti kérdésre adott válaszokat, azaz véleményekre vagyok kíváncsi. Ti mit gondoltok, az olvasás hasznos? Melyik jobb: megnézni egy dokumentumfilmet, vagy UGYANAZZAL a tartalommal rendelkező könyvet jobb?
Szerintetek miért érdemes, és MIT érdemes (úgy értem, milyen pártiak vagytok: művészeti vagy tudományos könyveket olvasók?) olvasni?
Keszekusza a kérdés, tudom, bocsánat.
Dokumentumfilmek általában a legalapabb információkat árulják el, és inkább a látványra mennek rá. Egy könyv ugyanabban a témában pedig elmélyül a részletekben, a miértekben.
Ha kikapcsilódni/szórakozni vágysz, akkor művészeti könyvet. Ha nem fárasztja le az agyadat amit napközben csinálsz és fogékony vagy a tudományokra, akkor tudományosat.
Gyors információ átadásra a film szerintem jobb. Bennem sokkal jobban megmaradnak a dolgok a filmekből mint a könyvekből
Ha kevés az időd akkor is a film a jobb mert egy könyv elolvasása 6-10 óra, egy film 1.5-2 óra
Szoktam és szeretek könyvet olvasni, de szerintem baromság, hogy a könyv jobb mint a film(nem a könyvek filmes adaptációjáról beszélek, az külön kategória)
Ha megnézel egy dokumentumfilmet, akkor az agyadnak nem igazán kell hozzá dolgoznia. Vagyis pörög előtted a film, és te készen kapsz mindent, csak ülsz mint Rozi a moziban.
Olvasásnál viszont nagyon sok dolgot az agyad konstruál meg, sok információhoz úgy jutsz hozzá, hogy az agyad alkotja meg azokat. Ez akkor is így van, ha elsőre nem így tűnik. Ezért van az, hogy az olvasáskor megszerzett információ sokkal mélyebben elraktározódik (nem az évszámok és adatok, hanem az összefüggések). Ha megnézel egy dokumentumfilmet, lehet, hogy másnap nem is emlékszel rá, max. a képekre. De ha elolvasol egy könyvet a témában, évek múlva is tudsz róla beszélni.
A másik meg az, hogy azért egy könyvet sokszor egy ember alkot meg, általában a saját kutatásait tárja fel. A dokumentumfilm viszont szelektál, sok ember készíti és az ő szemléletük is megjelenik, mert nem tudnak mindent megmutatni képekkel, amit egy könyv át tud adni a szöveggel. Vagyis a szöveg sokkal részletesebb, mélyebb, komplexebb mint egy film. A dokumentumfilmek egyébként is csak laikusoknak készülnek, akik nem is értenek a témához, csak amolyan érdekességképpen fogyasztják. Ezért is van, hogy az ilyen filmek általában a szenzációkat emelik ki, és ez nagyon félre tudja vinni a dolgokat. A film műfaja is olyan, hogy eleve megszabja annak a határait, hogy mit lehet elmondani és mit nem. És ott van a műsoridő, és még egyéb korlátok, ami egy szövegben azért nincs ott.
Szóval ha valamiről meg akarsz tudni valamit, és komoly információkhoz akarsz jutni, akkor szerintem ne dokumentumfilmet nézz meg, hanem olvass szakirodalmat.
És olyan nincs, hogy egy dokumentumfilm és egy irodalom UGYANAZZAL a tartalommal rendelkezzen. A kérdésed is félrevezető. Egy könyv messze több információkat tartalmaz és sokkal komplexebben, mélyebben adja elő mint egy film. Nem is kérdés, melyik a jobb.
De ha csak mint laikus érdeklődsz, és az érdekességekre vagy kíváncsi, akkor persze inkább a dokumentumfilmet nézd meg.
Az olvasás az jó dolog tutter vágod?
https://www.youtube.com/watch?v=IVHJFwooy9M
Ha csak szigorúan a formátumnál maradunk, akkor nyilván a filmmel több információt lehet(ne) átadni.
A gond az, hogy ami a TV-ben fut dokumentumfilm címen, az limonádé, teljesen lebutított cucc (sokszor tele tárgyi tévedésekkel). Nézz rendes Yútyúb oktatóvideót, és akkor azt mondom, az jobb.
A filmnek annyi a hátránya, hogy nem tudod egyetlen pillantással átlátni, és podaugrani, ami érdekel, vagy olyan változó sebességgel haladni benne, ami neked a legjobban megfelel.
Egy film ugyanarról a témáról vagy sokkal kevesebb információt ad át, mint a könyv, vagy annyira tömény, hogy képtelenség mindent megjegyezni.
És valóban, mivel egy könyv olvasása közben az asszociáció és absztrakció is szükséges, sokkal jobban megmozgatja az agyat és ettől mélyebb "nyomot" hagy.
Arról az apróságról nem is beszélve, hogy jobban karbantartja a helyesírást.
Természetesen hasznos és jó. De azért mindkettő jó, én úgy gondolom, hogy nem is lehet általánosítani ilyképpen, hogy melyik jobb, már csak azért, mert filmekből is vannak maradandó, nagyon eredeti ötletekkel ellátott, igényes dolgok, és könyvek között is lehetnek lapos, semmitmondó, unalmas tartalmú könyvek, és fordítva.
Tehát részemről maga az író vagy filmrendező hozzáállásától függ, hogy melyik jobb, vagy a néző/olvasó ízlésvilágától. A filmrendező is sokat beletesz abba, hogy nagyszerűen megjelenítsen valamit, és nincs kizárva, hogy nem lehet tartalmas egy film.
Filmek közt is vannak olyanok, amelyek nem rágják a szádba a mondanivalót, amikor ilyeneket nézek, felkeltik az érdeklődést, és utána muszáj utánaolvasnom, mert magára nem értettem meg az elvont, absztrakt filmet.
Egyedül az alkotójuktól függ, nem a film/könyv címkéjétől.
Például filmek készítése közben is törekszenek arra, hogy valóságosan alkossanak meg valamit, ahhoz meg észre kell venniük, hogy milyen világot akarnak lefesteni. Nem bábszínházként kell felfogni egy jó filmet, hanem nagyon sok eleven részletet belevinni. Szerintem más oldalról közelíti meg a valóságot és a világot, attól, hogy nem a "gondolatok szintjén", még nem jelenti azt, hogy nem tartalmasabb....
(persze nem valami összedobott kommersz filmekre gondolok), de annak is meglehet a maga művészete, érdekességei. Lehet olyan mélysége, mögöttes mondanivalója, amit filmnézés közben nem veszel észre/nem értesz meg, pedig a filmrendező igényt adott rá, ehhez képest egy könyv is lehet szájbarágóbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!