Miért szidják a svájci jegybankot? Egy csomó spekuláns sok pénzt bukott. És?
A portfolio.hu-n olvasom, általam tisztelt pénzügyi szakemberektől (Zsiday Viktor, Vakmajom) olvasom hogy milyen rosszul döntött a svájci jegybank tegnap.
De miért? A hírekből eddig az derült ki, hogy rengeteg hedge fund, befektetési alap és egyéni spekuláns sokat bukott a tegnapi döntésen. Ez miért baj? Mert én úgy látom hogy más nem bukott vele, csak ilyenek.
Vagy nem veszem észre a lényeget, ami nem ez? Mit csináltak rosszul Svájcban és az miért rossz és kinek?
Például elég meredek a svájci exportnak...
Eddig a 100 frankos svájci termék (mondjuk óra) 1,2-es váltóval már mehetett is az EU piacára 84 EUR-ért.
Most ugyan az a 100 frankos óra 98 EUR-ért mehet a piacra. Pedig a frankban mért ára nem változott, a dolgozókat továbbra is frankban kell kifizetni, stb...
Ez a termelőknek nem jó.
Viszont ennek az ellentetje is igaz. Eddig 100 EUR-ért vették az órához az alapanyagot - amiért 120 frankot kellett kicsengetni. Most ugyan azt az alapanyagot szintén 100 EUR-ért veheti meg a cég, de már csak 101 frankot kell érte fizetnie.
Kérdés, hogy hol az egyensúly és merre billen a mérleg nyelve a nagy össznépi játszmában.
Zsiday Viktor le is írta, szerinte miért hibázott a jegybank. Olvasd el még egyszer a cikket.
A spekulánsokon kívül más nem bukott vele? Autóhitelesek például?
Mert a jegybankok elsődleges szerepe a saját fizetőeszközük stabilitásának megőrzése. 1-2 perc alatt 30%-os kilengést mindennek lehet nevezni csak stabilnak nem.
Másodsorban a szavahihetőségüket játszották el, mert évekig ragaszkodtak az 1,2-es árfolyamrögzítéshez az euróval szemben, és ezt egyik pillanatról a másikra törölték el, miközben világosan tudható volt mi lesz a következmény.
Sokan nem csak egyszerűen a befektetésüket vesztették el, hanem a brókernél vezetett számlájuk NEGATÍV egyenleget mutat jelenleg. Azaz még ők tartoznak pótbefizetéssel a bróker felé. Zömük nem milliárdos spekuláns, hanem egyszerű kisbefektető.
OTP Supra befektetési alap szintén elvesztette 1-2 év nyereségét. Komoly külföldi brókerházak csőd közeli állapotba jutottak fél nap alatt, stb-stb...
8
És ez kit érdekel? Pont te mondtad, hogy a svájci jegybank feladata és felelőssége a SAJÁT pénzük védelme - az meg nem feltétlen bukott így...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!