Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Munkáltatóm 1-2 hónapja nem...

Kempbor kérdése:

Munkáltatóm 1-2 hónapja nem fizet időben, ezután is nekem kell kérni. Szeretnék ez miatt felmondani, de nem szeretném a felmondási időt letölteni 1 napot sem. Kötelezhet ez esetben? Jár e végkielégítés?

Figyelt kérdés
Plusz nagyon a lejtőn van a cég teljesen eladósodva. A főnököm tartozik ide oda.

2014. nov. 26. 12:16
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A béred nem időben történő kifizetése elegendő indok arra, hogy azonnali hatállyal felmondjál. A teendőd annyi, hogy a felmondó leveledben ezt megfogalmazod. Ha a főnököd ezt nem akarja aláírni, akkor neki ott van lehetőségnek az, hogy felajánlja a közös megegyezést. Ez pedig-mint a neve is mutatja- már tartalmazhatja azt is, hogy te megegyeztél vele a felmondási idő letöltésének felmentése alól.
2014. nov. 26. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ! De közös megegyezés esetén nem követelhetek végkielégítést, ha jól tudom.
2014. nov. 26. 12:32
 3/9 anonim ***** válasza:
19%

Az első jól mondja, de a végkielégítés már más tészta.

1. Ha a szerződésedben nem szerepel végkielégítés, egyáltalán nem követelhetsz.

2. Ha szerepel benne és felmondasz, nincs hozzá jogod.

3. Közös megegyezésnél, ezen is meg kell egyezni(ha volt a szerződésben) De tekintve hogy béreket sem tudja/akarja rendesen fizetni erre mennyi az esélyed?


+1 Sokan még mindig a komm. rendszerben élnek, ma már nem szokás végkielégítést fizetni, kevés helyen van még, és ott is a fejeseknek általában.

2014. nov. 26. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm neked is a választ. Itt [link] nem ezt írják. "Ha a munkavállaló mond fel..." résznél.

Azt olvasom, hogy jár. Vagy nem jól értelmezem?

2014. nov. 26. 12:47
 5/9 anonim ***** válasza:
19%

te mondasz fel + még végkielégítést is kapnál :-)

Gratula!

2014. nov. 26. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
84%

A helyzet a következő:


Ha a dolgozó mond fel, akkor nem jár végkielégítés, hanem "jár a munkáltatónak" a felmondási idő, ami alapból 30 nap. Ennek fele alól nem kell, hogy felmentsen a munkavégzés alól, mivel a dolgozó mond fel.


Közös megegyezés esetén az van, amiben közösen megegyeztek. Automatikusan nem jár végkielégítés ilyen esetben sem!


A munkáltató az által, hogy nem fizeti időben a béred, szerződést szeg. Ha ez többször előfordul, és nem 1-2 napot késik vele, akkor jogod van azonnali hatállyal felmondani a szerződésed. Az azonnali hatályú munkaviszony megszüntetés egy szankcionális jellegű megszüntetési forma, ami annyit jelent, akár a munkáltató teszi meg, akár a dolgozó, valaki adott esetben fizetni fog a másiknak.

Ha Te teszed meg, akkor a munkáltató köteles végkielégítést fizetni Neked, valamint a felmondási időre járó távolléti díjadat is úgy, hogy az azonnali hatályú felmondás átadásával rögtön megszűnik a munkaviszonyod.

A felmondás indokának alaposnak kell lennie, valóságosnak, és tényszerűnek. Tehát pontosan le kell benne írni, hogy mikor mekkora összegű bérrel tartozott, és ténylegesen mikor fizette meg. Fizetett-e utána késedelmi kamatot, milyen veszélybe sodorta a megélhetésed, valamint családod megélhetését ez által.

Az azonnali hatályú felmondás átadását tudni kell bizonyítani. A Te példányodon vetesd át DÁTUMMAL együtt (ez nagyon fontos!) a munkáltatói jogkör gyakorlójával.

Ha nem hajlandó átvenni, akkor két tanú nevének, lakcímének, személyi igazolvány számának feltüntetésével írattasd alá velük, hogy igazolják azt, Te az átadást megkísérelted, de azt a munkáltató megtagadta.


Ha az azonnali hatályú felmondás következményeként nem fizet végkielégítést és felmondási időre járó bért a munkáltató (ha ezek egyébként járnának), akkor a felmondásod átadását követő 30 napon belül Munkaügyi Bírósághoz kell fordulnod ez ügyben. A határidő elmulasztása jogvesztő, tehát ha 30 napon túl akarsz lépni, már hiába. A keresetet Te magad is jegyzőkönyvbe mondhatod a munkáltató székhelye szerint illetékes Munkaügyi Bíróságon, nem kell hozzá ügyvéd. Kéred benne az elmaradt béred, a végkielégítést, felmondási időre járó bért. Ez alapján kitűzik a tárgyalást, megidézik a munkáltatót, akinek bizonyítania kell az állításod ellenkezőjét. Még az első tárgyalásra sem kötelező a jogi képviselet, de ha lesz több is, akkor már igen!

Költségmentesség kérhető, tehát perköltséged nem lesz, csak ha veszítenél!


Ha ebben gondolkodsz, akkor arra figyelj, hogy ezt a bizonyos azonnali hatályú felmondást a legutolsó munkabér fizetési napot követő 15 napon belül kell megtenned, ha még mindig van bérelmaradása a munkáltatódnak.

A pernyertes helyzet az lenne, ha írásban felszólítanád a bértartozása rendezésére, amelyben 8 napos határidőt szabsz ki, és figyelmezteted benne, hogy ha nem rendezi ez idő alatt maradéktalanul az elmaradást, azonnali hatállyal felmondasz.


Én magam ezt már nem tudtam meglépni, mégis pert nyertem, de könnyebb lenne az ügyed.


Az ne tartson vissza, hogy el van adósodva a cég, mert ha felszámolják, a felszámolótól megkapod a jussodat!

Én nem hagynám ott a végkielégítést és a többit sem, főleg ha nem kis összegről van szó...

2014. nov. 28. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm! Ez már válasz. Nem 1-2 napot csúszik a fizum, hanem a szeptemberit most kaptam meg november 28-án.

Azt is úgy, hogy 3 napot adtam neki a kifizetésre. Ekkor kölcsön kért 1 haverjától. Kb. 600000 Ft jár végkielégítés. 20. éve dolgozom a cégnél.

2014. nov. 29. 08:24
 8/9 anonim ***** válasza:
61%

1 eset, nem eset, főleg, hogy ki is fizette utána. Viszont gondolom, késedelmi kamatot nem rakott rá.


Nekem 6 hónapja nem fizetett időben, két havit úgy csikartunk ki belőle, hogy a Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőségtől kértünk segítséget. Érdekes, hogy az ellenőrzést követően másnap rögtön lett fizetés.

Aztán megnyugodott, hogy már nem jönnek egy darabig, és megint nem fizetett. Célja az volt, hogy a végkielégítéseseket így éheztesse ki, és maguktól felmondanak. Mindenki felmondott, de csak én adtam be a felmondásom azonnali hatállyal szigorúan betartva a már említett jogvesztő határidőket, mivel még mindig tartozott 1 havi bérrel. Másnap besétáltam a bíróságra és jegyzőkönyvbe mondtam a "követelésem". Miután a cég megkapta a tárgyalásra idézést, pár napon belül kifizették az elmaradt bérem, de mást nem. A végkielégítést, a felmondási bért, a késedelmi kamatokat a bíróság megítélte, meg is kaptam, a perköltséget, az ügyvédemet pedig fizette a cég, mivel pervesztes lett.

Milliós nagyságrendről beszélünk, pedig sima (minimálbérközeli) melós voltam, igaz 27 évet lehúztam ott.


Ha nem fizetett volna ki az ítélet ellenére, akkor elindítottam volna a cég ellen - fizetésképtelenségre hivatkozva - a felszámolási eljárást. A felszámolótól megkaptam volna utólag a járandóságaimat.


Azért írtam, hogy 1 hónap nem a világ, mert a törvény értelmében a következőknek kell teljesülnie azért, hogy azonnali hatállyal munkaviszonyt szüntethessünk meg:

- lényeges kötelezettségszegés, amelynek szándékosnak kell lennie, vagy súlyos gondatlanságból jelentős mértékben megszegettnek, vagy egyébként olyan magatartást kell tanúsítania a másik félnek, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.


Nálam a bér nem fizetése lényeges volt, súlyos, mivel több hónapon keresztül veszélyeztette a megélhetésem, ráadásul ki akart zárni a telephelyről, mert már annyira idegesítette, hogy nem omoltam össze a mocskos dolgaitól. Ezeket mind tudtam bizonyítani, ráadásul volt egy ellenőrzési jegyzőkönyvem a munkaügyi hatóságtól, hogy szintén ezért kértem segítséget tőlük.


Egyébként furcsa és sokszor érthetetlen bírósági döntések születnek, csak ezért figyelmeztettelek. Nekem iszonyú rendes bírónőt sikerült kifognom...:)

2014. nov. 30. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Értem! Köszönöm a választ!!
2014. dec. 2. 09:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!