Az emelkedő devizahitel törlesztőrészletek hol jelentkeztek többletpénzként?
A bankok FX SWAP ügyletekkel fedezték a devizát.
A minap láttam egy MNB tanulmányt, hogy a 40 vagy 60 % arányban voltak devizával fedezve a kölcsönök.
Ha ez igaz, akkor az e fölötti részt lényegében tisztán fogadásnak tekinthetjük, amin nyertek a bankok.
A háttérben zajló devizaműveletek a kereslet/kínálat szabályai szerint befolyásolták az árfolyamokat. Tehát a hitelezés bővülése a forint felértékelődéséhez vezetett, míg a devizahitelezés szűkülése a forint leértékelődését okozza napjainkban.
A CHF-re ugyanez a folyamat fordítva hat.
Tehát egy lóversenyen nagyobb eséllyel nyerhettünk volna.
Ebben a szerencsejátékban csak a játék elején beszállóknak volt esélyük nyerni, ők állnak a képzeletbeli piramis csúcsán. Alattuk a piramis egyre szélesedett.
Az utolsó beszállókkal a forint gyengülni, és a CHF erősödni kezdett.
Szerintem mindenki jól járt vele, akinek az áremelkedés előtt volt svájci frankja, mert most több forintra lehet átváltani, mint előtte.
Hogy működik ez az egész körforgás, valaki le tudná írni részletesen?
#4
Köszi. Ki kell szótárazzam, amit írtál, majd írok ha már értem.
#4
Már értem, hogy mit mondasz, de még ellenőrizni nem tudom, hogy igazad van-e.
Hitelintézeti szemle 2008. Hetedik évfolyam 1. szám
SCHEPP ZOLTÁN Néhány gondolat a változó kamatozású devizafinanszírozás kockázatairól
71. oldal
„Hazánkban jelenleg ugyanis épp az új hitelek felvétele révén folyamatosan újratermelődő devizakínálat az egyik fontos oka annak, hogy nem következik be az utólagos hozamkiegyenlítődést eredményező forintleértékelődés. A devizaadósokra az egyik legnagyobb veszélyt épp az jelentené, ha ezen hitelek kereslete hirtelen és jelentős mértékben visszaesne.”
Ha ez bele lett volna írva a tájékoztatókba, akkor kevesebben adósodtak volna el devizában.
SWAP: devizacsere ügylet. Két pénzintézet megállapodik, hogy MOST elcserélnek mondjuk 1 eurót 300 Ft-ra, és később (mondjuk 1 év múlva) pedig visszacserélik a 300Ft-ot 1 euróra. Ezáltal egyik üzletfelet sem sújtja az árfolyamveszteség, bármerre mozdulnak el az árfolyamok. Mivel egyik üzletfél sem veszthet az üzleten, mert pénzt kap a pénzéért, így árfolyam veszteségről és CDS-ről értelmetlen beszélni.
SWAP Egy szemléletesebb példán keresztül:
Péntek délután van, s elromlott a feleség autójában a motor. Mivel hétfőre kell az autó, ezért gyorsan felhívják a szerelőt, hogy meg tudja-e csinálni a hétvégén. A barátság miatt vállalta, ha szereznek be egy motorblokkot, ami hazánkban nincs raktáron, s legközelebb csak Bécsben van. Ára 1000 euró. A családnak nincsen eurója csak Forintja, váltani sem tudnak, mert zárva a bank, de a szomszédnak van, mert Ő kint dolgozik. Azt mondja a szomszéd, hogy tud adni 1000 eurót egy hétre, de letétbe adjanak Neki 300.000 Ft-ot, mert szép dolog a bizalom, de fő a biztonság. Megtörténik a deviza csere. Az 1000 euróval elrohannak Bécsbe, megveszik az alkatrészt, a szerelő beszereli, s mindenki örül. A következő héten főhősünk elmegy a bankba, vesz 1000 eurót, 290.000 Ft-ért (mert most éppen ennyi az ára) és odaadja a szomszédnak és visszakapja a 300.000 Ft-ot. Kérdezi a szomszédtól, hogy mivel is tartozik, s megegyeznek, hogy egy üveg Tokaji Aszú az pont jó lesz. Amit a főhősünk a szomszéddal bizniszelt, az a SWAP. (By. Makkos Albert)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!