Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Házasságon kívül született...

Házasságon kívül született gyereket ki lehet olyan módom "zárni" az örökségből, hogy a szülő az ingatlanjait a gyerekei vagy a házastársa nevére íratja?

Figyelt kérdés
2012. febr. 14. 10:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A szülö az ingatlanokat nem irathatja csak úgy más nevére, az ajándékozást meghatározott idön (nem tudom pontosan, hogy 15 vagy 20 év) belül meg lehet támadni.

Eladni megint nem lehet annyira egyszerüen, mert bizonyitani kell, hogy ténylegesen ki lett fizetve, de a házastárs nem veheti meg, mert a házasság vagyonközösséget jelent.

2012. febr. 14. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Azt hiszem félreérthetően fogalmaztam. Úgy értettem, a halála előtt ajándékozza a házasságon belüli gyerekeire vagy a házastársára, így kizárva a házasságon kívül született gyereket. Ezt megteheti?
2012. febr. 14. 11:16
 3/12 anonim ***** válasza:
81%
Jogi akadálya nincs. Megteheti.
2012. febr. 14. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Ez azt jelentené, hogy ha mindent átirat másra, akkor a házasságon kívüli gyerek nem kap semmit? Nincs valami olyan törvény, hogy a házasságon kívüli gyereknek is ugyanolyan anyagi adottságokat kell biztosítania (életében), mint a házasságon belülieknek? Én valami ilyesmire emlékszem mintha ilyet olvastam volna.
2012. febr. 14. 11:27
 5/12 anonim ***** válasza:
75%
Ha jól tudom, itt nem azon van a hangsúly, hogy házasságon belül született-e a gyermek vagy sem, hanem hogy van-e végrendelet. Ha van, akkor kedvezményezett örököl.
2012. febr. 14. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
75%
Bocs, most látom, hogy nem végrendeletről van szó. Ha nem élsz vele egy háztartásban, akkor nagykorúságod eléréséig fizetni köteles a tartásdíjat, de utána nincs veled szemben semmilyen kötelezettsége.
2012. febr. 14. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

És akkor mi az a kötelesrész pontosan? és mire vonatkozik, meg hogyan? Én ezt találtam:

"Kötelesrész


A család alkotmányos és öröklési jogi védelme jegyében a törvény az örökhagyó legközelebbi hozzátartozóinak részesedését a hagyatéki vagyonból akkor is lehetõvé kívánja tenni, ha az örökhagyó rájuk kedvezõtlen végintézkedést tett, vagy vagyonát még életében jelentõs mértékben eladományozta. A magyar jog ilyen esetre kötelesrészes igényt (követelést) biztosít a végrendeleti örökössel, illetõleg a megadományozottakkal szemben.

Kötelesrészre jogosultak


Kötelesrészre jogosultak az örökhagyó leszármazói (gyermekek, unokák, dédunokák), házastársa és szülei, feltéve hogy az öröklés megnyíltakor az örökhagyó törvényes örökösei

.....

A törvény néhány adományt is mentesít a kötelesrész alapjához számítás alól. Így nem tartozik a kötelesrész alapjához:


1. az örökhagyó által a halálát megelõzõ tizenöt évnél régebben bárkinek juttatott adomány értéke;


2. az olyan adomány értéke, amelyet az örökhagyó a kötelesrészre való jogosultságot létrehozó kapcsolat keletkezését (házastárs és házasságból született, valamint örökbe fogadott gyermek esetén a házasságkötést, házasságon kívüli gyermek esetén a fogamzást) megelõzõen juttatott;


3. a szokásos mértéket meg nem haladó ajándék értéke;


4. a házastárs és a tartásra rászorult leszármazók részére nyújtott tartás értéke;


5. az arra rászoruló más személynek (pl. élettársnak, nevelt gyermeknek) ellenérték nélkül nyújtott tartás értéke a létfenntartáshoz szükséges mértékben.

"

Itt van bővebben: [link] Azt értem, hogy ez ide vonatkoyik, de nem igazodom ki rajta, meg nem egészen értem.


Segítene valaki?

2012. febr. 14. 18:54
 8/12 anonim ***** válasza:
75%

Várj, itt valami kavar van.

A köteles rész kizárólag akkor lehet a tied, ha a szülőd elhalálozna úgy, hogy nem vett be a végrendeletbe. De ebben az esetben is csak akkor, ha nem tagadott ki a végrendeletben (ennek megvannak a törvényi feltételei), ebben az esetben ugyanis nem kapsz semmit.

Ha még életben átíratja a többi örökösére és így hal meg, akkor lehet, hogy neked már nem jut semmi.

2012. febr. 14. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Dehat pont hogy erről szólt, amit idéztem: A család alkotmányos és öröklési jogi védelme jegyében a törvény az örökhagyó legközelebbi hozzátartozóinak részesedését a hagyatéki vagyonból akkor is lehetõvé kívánja tenni, ha az örökhagyó rájuk kedvezõtlen végintézkedést tett, vagy vagyonát még életében jelentõs mértékben eladományozta.

Akkor most mi van.... :( ? akkor mégsem erről szól?

2012. febr. 14. 20:10
 10/12 anonim ***** válasza:

Tudomásom szerint a házastárs és eltartásra rászorult leszármazók részére juttatott adomány kiesik a köteles rész alól.

Nem írtad, hogy pontosan miért akar a szülőd kizárni, de azt tudnod kell, hogy erre megvan a törvényes lehetősége:

"Az örökhagyó végintézkedésében kitagadhatja kötelesrészéből a jogosultat a kitagadás okát megjelölve. Csak a törvényben meghatározott okból lehet valakit kitagadni. Ezek az okok a következők lehetnek: az örökhagyó után az öröklésre érdemtelen lenne; az örökhagyó sérelmére súlyos bűncselekményt követett el; az örökhagyó egyenesági rokonainak vagy házastársának életére tört, vagy sérelmükre egyéb súlyos bűntettet követett el; az örökhagyó irányában fennálló törvényes eltartási kötelezettségét súlyosan megszegte; erkölcstelen életmódot folytat, jogerősen öt évi vagy ezt meghaladó szabadságvesztére ítélték, ill. az örökhagyó házastársát kitagadhatja a házastársi kötelezettségét durván sértő magatartása miatt."

2012. febr. 14. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!