Mit szóltok az origo.hu Fitch-kacsájához?
Azt mondják, kacsa, de azért frankón hatott... kb. kinullázta a kamatemelés miatti forinterősödést.
Érdekesebb kérdés, hogy mi lehet a háttérben? A közismerten ballib origó spekulációja? (ha így van, de jó, hogy ilyet csak így, következmények nélkül megtehetnek... "pénzügyi forrásokra" hivatkozva, amik nincsenek megnevezve :P - nem kéne beperelnie őket a magyar államnak az okozott kárért? )
Vagy nem zörög a haraszt alapon meglehet, hogy valóban erre készülnek, csak most hivatalosan tagadják, aztán két nap múlva mégis jön a hoppá?
Esetleg a kettő kombinációja: eddig nem volt róla szó, de ha már ezzel a kacsával ilyen kitűnően sikerült megingatni az eddig is töredező bizalmat, akkor most már akár lehet leminősíteni is?
Ti mit gondoltok?
Azért továbbra is fenntartom, hogy az ilyen leminősítések NEM egy újságcikk alapján történnek - még csak nem is több cikk alapján.
Azért gondold el, egy hitelminősítő a saját megbízhatóságával játszik, nem engedhet meg magának egy EKKORA baklövést. Nem úgy folyik a minősítés, hogy újságot olvasgatnak, aztán nyomják a szavazógép gombját. :-DD
A minősítési folyamat során súlyozottan vesznek figyelembe sok adatot, gazdasági mutatókat, szakértői véleményeket (nem egyet!!!), egyéb kormányok, szervezetek, pénzpiaci csoportok véleményét, és nem az Origo vagy az Index cikkeit - és még csak nem is feltétlen a kormány KÖZVETLEN nyilatkozatait, hanem inkább azoknak a piaci szereplőkre tett HATÁSÁT.
Ha egy piacvezető minősítő többször téved, hibás előrejelzést ad, akkor hiteltelenné válik, és megszűnik piacvezetővé lenni - ez pedig akkora veszteség lenne nekik, hogy valószínűleg túl sem élnék. Tehát nekik nem az az érdekük, hogy a saját véleményüket ráerőltessék a világra, hanem az, hogy jó, és megbízható, pontos előrejelzést adjanak.
Ha valakit gyengének ítélnek, azért nem őket kell szidni...
Sokan azt hiszik, hogy ezt direkt csinálják, és manipulálják az országok besorolását - ugyan miért tennék? És hogyan tennék, hogy közben megőrizzék a SAJÁT jó hírüket?
Pedro
Lehet. Ez az én véleményem, és én a kormány helyében meg is próbálnék ezért valamilyen pert, vagy hatósági felülvizsgálatot indítani (olyat, mint Soros ellen indított a Gazdasági és Versenyhivatal a 2008as húzása után). Persze ez bizonyítottság kérdése, és lehet az is, hogy nincs direkt rosszindulat mögötte. Lehet, hogy a hitelminősítő nevét keverték össze egyszerűen...
De, hogy a hitelminősítőknek mi érdeke lenne...? Hát, ezzel azért már vitatkoznék.
A hitelminősítők nem valami jótékony nemzetközi szervezetek, mint az ENSZ! Nekik nem az az érdekük, hogy az országok lakosai valamiféle független, pártatlan Igazság Bajnokaiként tartsák őket számon...
Ezeket a hitelminősítőket köztudottan a hatalmas tőkével rendelkező befektetői csoportok hozták létre, és őket is szolgálják minden információjukkal. Az egy másik kérdés, hogy ebből pár infót (nem mindent) nyilvánosságra is hoznak, és az meg egy ebből következő dolog, hogy ezzel egyébként közvetlenül tudják befolyásolni is a piacokat.
Azt meg, hogy a jónépnek mit hoznak nyilvánosságra, meg mit közölnek az uraikkal, egy megint más dolog.
De a hitelminősítők alapvetően a mögöttük álló befektetési csoportok érdekeit követik. Ez nem összeesküvéselmélet, ez egy egyszerű tény. És ezeket a befektetői csoportokat a legkevésbé se érdeklik országok, nemzetek, még a saját nemzetiségük is, csak a pénz. A mögöttük álló, mondjuk (papíron) francia állampolgár befektetők minden szívfájdalom nélkül spekulálnak Franciaország érdekei ellen is, mert azon is lehet keresni.
De a lényeg az, hogy ezek a minősítők semmiképp nem a "népszerűségre", vagy arra hajaznak, hogy a jónép mit gondol róluk, hanem a mögöttük álló tőkés csoportok érdekeit követik. Ennyi.
"a hitelminősítők alapvetően a mögöttük álló befektetési csoportok érdekeit követik."
Ez így van. Na most mi is az érdeke egy befektetési csoportnak? Nem az, hogy "tönkretegyen" egy országot, ugyan az miért lenne jó nekik?
Az a céljuk, hogy pontosan megtudják, hogy egy adott régióban érdemes-e befektetni, és hogy onnan haszonra tegyenek szert. Ha valahol érdemes befektetni, és nem tesik, az nekik veszteség. Ha valahol nem érdemes befektetni, de ők megteszik, az is veszteség.
Éppen ezért tartják a hitelminősítőket, ezért fizetnek igen nagy pénzeket nekik, hogy VALÓS minősítéseket adjanak, mert ha nem, az a BEFEKTETŐNEK kerül igen sokba.
Megint csak ott tartunk, hogy vajon miért is lenne értelme manipulálni a minősítéseket? A befektetői csoportok akkor bíznak meg egy Fitch-ben, vagy egy S&P-ben, ha az JÓ, HITELES minősítéseket ad, éveken keresztül. Persze, megtehetnék, hogy direkt le- vagy felminősítenek egy országot - de hát ezért is nem EGY hitelminősítő létezik, hanem több. Persze, tudom össze is beszélhetnek - de valljuk be, ennek kicsi az esélye - ráadásul ezzel KÁRT OKOZNAK a befektetői csoportnak, tehát ez egyáltalán nem érdekük.
Hidd el. pont a pénzügyi befektetők nagyon is fel vannak készülve az ellen, hogy átverjék őket.
Igen, abban tökéletesen igazad van, hogy a hitelminősítőt messze nem az az ország érdekli, amelyet minősítenek, hanem a gazdájuk pénzét védik. De PONTOSAN EZÉRT elemi érdekük a pártatlanság.
Pedro
"Igen, abban tökéletesen igazad van, hogy a hitelminősítőt messze nem az az ország érdekli, amelyet minősítenek, hanem a gazdájuk pénzét védik. De PONTOSAN EZÉRT elemi érdekük a pártatlanság."
Ugyan már.
Nem a pártatlanság az érdekük, hanem a pártatlanság LÁTSZATA. Nagy különbség.
A pártatlanság látszatára azért van szükségük, mert amíg a többi piaci szereplő ad a véleményükre, addig az ő döntéseiket tudják befolyásolni is. Ezért ügyelnek arra, hogy a döntéseiket mindig próbálják valamivel megindokolni.
Most nem azt mondom, hogy mindig hülyeséget mondanak, nyilván azért fizetnek egy rakat elit közgazdászt, hogy minden döntésüket számszerűleg megindokolva alá tudják támasztani valamivel, így megmarad az objektivitás látszata.
DE abban biztos vagyok, hogy a meghozandó döntéseiket sokkal ELŐBB közlik a gazdáikkal, mint hogy nyilvánosan bejelentsék azt. A gazdáknak meg gyakorlatilag tökmindegy, hogy mi lesz ez a döntés, csak tudjanak róla előtte. Akkor olyan pozíciót vesznek fel. Shortolás. Érdekli őket, hogy ez, vagy az az ország csődbe megy? Fenét. Az érdekli őket, hogy ELŐRE tudják, mi lesz az a döntés, amit majd a kedvenc hitelminősítőjük ki is kényszerít a piacon a bejelentésével. Ha ők már két héttel azelőtt tudják, hogy a hitelminősítő bóvliba vágja mondjuk Magyarországot, akkor arra készülnek, hogy dehogyis vesznek forintot most, megvárják, míg jól leminősítenek, aztán majd akkor, tömegével. Aztán majd a kedvenc hitelminősítőjük kicsivel később "nagy kegyesen" visszavesz egy fokozattal a leminősítésből, ekkor erősödik a forint, akkor meg eladják, amit olcsón vettek. Máris kerestek egy valag pénzt, mert ezeket a szándékokat ők előre tudták, más meg nem. De persze kell valami "objektív" indok, mint régen az "igazságos" háborúhoz a casus belli.
Na, pont EZÉRT jött kapóra szerintem nekik az origo cikke. A szándék megvolt a leminősítésre, csak a pontos ok, meg az időpont hiányzott. Hát, ezt tálcán vitte nekik az origo. Azt már nyilván előre közölték a kenyéradó gazdáikkal, hogy most le fogják minősíteni Magyarországot, csak még meg kell várni hozzá az "objektív" okot. Semmi gond, a tulajaik már ennek megfelelő pozíciót vettek fel régen.
Az okot meg most hozta nekik az origo.
Bocs, de saját magadnak mondasz ellent.
"Nem a pártatlanság az érdekük, hanem a pártatlanság LÁTSZATA."
A befektetőket baromira nem érdekli a látszat. (Az csak minket érdekel.) A befektetőt a HITELESSÉG érdekli.
"A szándék megvolt a leminősítésre, csak a pontos ok, meg az időpont hiányzott. Hát, ezt tálcán vitte nekik az origo."
Ha a szándék megvan, akkor az valami miatt kialakult. Hidd el, hogy nem szorulnak rá egy újságcikkre, a gazdasági mutatók alapján bármikor meg tudják indokolni a döntésüket.
Az időpont? az időpontokat szeretik elhúzni, minél később minősíteni valakit, hiszen a pénzpiaci mozgások lassúak, nem lehet egyik pillanatról a másokra valahová bepumpálni pénzt, vagy kivonni onnan.
"Akkor olyan pozíciót vesznek fel. Shortolás. Érdekli őket, hogy ez, vagy az az ország csődbe megy?"
Shortolással kb. 10-15%-át lehet keresni annak, mint a megfelelő befektetéssel. Akkor érdemes shortolni, ha egy ország gazdasága INSTABIL. (Mint most a miénk.)
Stabil gazdaságok esetében a shortolásnak nincs sok értelme, hiszen sokkal nagyobb haszonra lehet szert tenni a célzott befektetésekkel.
Ráadásul a shortolás csak igen rövid távú lehet (mint most a forint ingatása), hiszen ha egy országban egyébként érdemes befektetni, akkor a shortolás eredményeképpen még inkább érdemes lesz, tehát a tőke még inkább oda fog áramlani. Emiatt nem érdemes leminősíteni egy országot, hiszen rövid idő múlva pont a leminősítés eredményeként felfele kellene minősíteni - ezzel pedig csak a minősítő csinálna bohócot saját magából.
A pénzpiacnak kemény törvényei vannak -ezeket persze meg lehet erőszakolni, de csak rövid távon. És igen, az ilyen rövid távú mozgatásokból sokan jól meg tudnak gazdagodni. De a stabil, főként a szem előtt lévő szereplők (például a hitelminősítők) messze nem engedhetik meg maguknak az ilyen rövid távú "tévedéseket".
Nézd meg, gazdasági helyzetünkből következően a forint másfél éve folyamatosan esik, hol jobban, hol kevésbé, de a hitelminősítők csak most jutottak el odáig, hogy leminősítik az országot - igaz, kétszer is egymás után, és öt minősítő is... Azért erről elég nehéz feltételezni, hogy tévedés, vagy hogy valami összeesküvés lenne.
El kell fogadnunk, hogy a nemzetközi megítélés szerint ENNYIT ÉR a gazdaságunk a jelen helyzetben.
És ismétlem, ennek NEM EGY ÚJSÁGCIKK az oka.
Pedro
Szerintem félreértesz.
Én külön kihangsúlyoztam, hogy "nem mindig hülyeséget mondanak".
Nyilván nem lehet ilyen leegyszerűsítéssel kezelni az összes országot. Stabil gazdaságokra nyilván nem shortolnak, ott valóban a hosszú távú befektetés érdekli a gazdáikat (és mivel a minősítéssel kifejezik azt, hogy az ő gazdáik ide fognak BEFEKTETNI, ezért a többi piaci szereplő is ide fog, ahol pedig sok pénz van, az egymást erősíti).
DE vannak olyan országok, amiket kifejezetten shortolásra, meg spekulációra tartanak. Az, hogy egyrészről hosszú távú befektetésre nem ajánlanak egy országot, az nem jelenti, hogy shortolni se lehetne. Hát mi véleményem szerint ebbe a kategóriába, a shortolásra szánt országok közé tartozunk már jó ideje.
Egyrészről a hitelminősítők folytonosan minősítenek le, másrészről meg folyamatosan küldik az ultimátumokat, hogy "ezt csináljuk, meg azt csináljuk, és AKKOR felminősíthetnek újra". És ezt eddig a magyar kormány (bár lázadozásokkal, de) igyekezett is megtenni, mert nem volt számára más út. Lásd, legutóbb mikor elhúztak IMFék, még aznap bejelentették, hogy módosítják a kifogásolt törvényeket.
Nyilván a kutyából a hitelminősítők se tudnak szalonnát csinálni, ha holnap mind a három bejelentené, hogy Görögország ezentúl AAA+ besorolású, azt senki nem hinné el, és hiteltelenné válnának.
De Magyarország meg (még) egy olyan ország, ami ugyan hosszútávú befektetésre nem javasolt, de a folytonos leminősítés meg zsarolás miatt pont hogy shortolásra alkalmas ország. Ebben is van pénz :P
Na, mára ennyi, nekem holnap dolgoznom kell jó magyar forintért cserébe, amit egyre inkább van kedvem átváltani mondjuk svájci frankba... csak azt sajnálom, hogy nem szeptemberben tettem :P
Azt hiszem, már értem, hogy mire akarsz kilyukadni.
Ebben lehet is igazság, és sajnos talán meg is érdemeljük... Ha stabilabb lenne a gazdaságunk, akkor nem lenne érdemes ezt csinálni velünk. De így persze nyilván kihasználják, hogy könnyű a forintot mozgatni, hogy itt lehet spekulációkat folytatni - bolondok lennének, ha nem használnák ki.
Persze, ez nekünk nagyon nem jó, de hát ilyen a pénzpiac.
Nem jótékonysági intézmény.
Igazad van, én is elteszem magam holnapra. Jó éjt, és köszönöm az érdekes beszélgetést!
Pedro
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!