Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Albérlet vagy (hitelre) saját...

Albérlet vagy (hitelre) saját lakás?

Figyelt kérdés

Nemrégen kaptam munkát, ami állandónak tűnik végre. Eddig is igyekeztem megtakarítani, de most tudnék félretenni rendszeresen, s többet a majdani lakásomra.


Gondolkodom a Fundamentában, hogy jó befektetés lenne.(5 éves) De az ismerőseim között sokan lebeszélnek róla, mert szerintük nem gond, ha albérletben él az ember.(Németországban is így élnek - mondják) De lassan 30 leszek és szeretnék saját lakást. Másrészt miért tömjem valaki zsebét egy törlesztőrészlet árával (kb. 45-50ezer rezsivel/Bp./)?


Hitelt sem biztos, hogy adnak, hiszen egyedülálló vagyok (egyelőre).S úgy tudom, hogy önerő is kell hozzá (40%?).

S ha már venne az ember, akkor nem egy 20 nm-es lyukat szeretne...


Nem tudom mit tegyek? Vannak itt olyanok, akik albérletben laknak már régóta, s jó nekik ez így? Ők nem is raknak félre erre a célra?

Csak nekem vannak nagy igényeim (saját lakás)?


Köszönöm


2011. aug. 17. 13:45
1 2
 1/13 anonim válasza:

Mi közel 18 éve albérletben lakunk. 2007-ben végre megvettük álmaink házát, melyben csak egy évet lakhattunk, mert jött a válság és el kellett adni. Mai árfolyam mellett hálát adunk az égnek, hogy így történt, mert nem tudnánk törleszteni (már 180.000,-Ft lenne).

Hogy kérdésedre válaszoljak, nem jó így albérletben, kiszolgáltatva a tulajdonosnak. Mi is vágyunk ismét egy saját házra. Félretenni nem tudunk. Lottózom, egyszer hátha....:) (Meg a jó Isten majd megsegít)!!!

2011. aug. 17. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Maradj albérletben míg nem rendeződik a helyzet.
2011. aug. 17. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Azt, gondolom, mostanában nem kell magyarázni, milyen kockázatos vállalkozás a hitel. Ha mégis, akkor forintalapút javaslok. Az viszont a vásárlás mellett szól, hogy jelenleg padlón vannak a lakásárak. Igaz, a bérleti díjak sem magasak. Nehéz kérdés.
2011. aug. 17. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Nem feltétlen vagy kiszolgáltatva az albérletben ha jó bérleti szerződést írtok.
2011. aug. 17. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Ha nincs önerőd, akkor sok pénzt kellene felvenni, így sokkal magasabb lenne a törlesztőrészlet mint az albérlet (rezsivel nem kell számolni, mert az mindkettőnél van). Akkora plusz terhet bevállalni kockázatos. Nem létezik biztos munkahely! Nekem is volt ami biztosnak tűnt, nagyon meg voltak velem elégedve, aztán gazdasági okok miatt az egész gyárat kivitték Lengyelországba, és mindenkit kirúgtak. Ha akkor törlesztőm lett volna, akkor nem lett volna őszinte a mosolyom. Később többször is kerültem olyan helyzetbe, hogy bajban lettem volna egy lakáshitellel.

Én akkor vágtam csak bele a lakásvásárlásba, amikor már csak annyi hitelt kellett felvennem, aminek a törlesztőrészlete megegyezett az albérleti díjjal, így nem kockáztattam.


HA bukik a bankhiteled, akkor sokkal többet veszíthetsz, mint az albérleti díjjal.

2011. aug. 17. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Albérlet is jó, ha szerződést köttök, tehát nem feketén veszed ki! Nézd meg mi lett azokkal, akik beteges módon ragaszkodtak a saját lakáshoz! Jól mondják az ismerőseid, nyugat-európában és amerikában messze nincs ennyi saját lakás mint Magyarországon. Sőt! Az azért furcsa, hogy Magyarországon mindenki panaszkodik, de minden külön generációnak van saját lakása. (Nyugaton az emberek 35-40%-ka rendelkezik saját lakással, amíg Amerikában alig 15%!) Szóval nem rossz az albérlet, ha tényleg van hozzá szerződés, ami mind a főbérlőt, mind az albérlőt védi!
2011. aug. 17. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Albérlet. Csak ki kell fogni egy hosszútávút (nem jó dolog évente költözködni).
2011. aug. 17. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
90%

Ezen már én is sokat gondolokoztam.


Albérlet mellett szól:

- Ha költözni kell (mert máshol kapsz állást) akkor azt pikk pakk meg tudod oldani nehézségek és extra költségek nélkül. És itt nem csak város- város költözésre gondolok. Én most a xvii. kerületben élek és itt is dolgozom. De ha kapnék egy jobb állást a II. kerületben akkor hét szentség, hogy odaköltöznék. Mert ha autóval járok át oda akkor az elvisz napi 3000 forintot (ami 60.000 havonta!), ha buszoznék akkor 3,5 órát csesznék el naponta (amit inkább nem teszek). Csomagolok, megyek, kész. Ha lakásomat kéne (pláne hiteleset) eladni ez nem lenne ilyen egyszerű...

- Ha BÁRMI elromlik akkor azt NEM ÉN fizetem. Van egy f@sza kis csőtörés a falban, puff 300.000 a javíttatás. Saját lakásban ez magától értendő költség, albérletben majd a főbérlő megcsináltatja... Ugyan így lehal a fűtés? Majd megcsinálja a tulaj vagy a főbérlő. És még sorolhatnám a végtelenségig az ilyen kicsinek tűnő de évente sok pénzt elemésztő költségeket. Berendezett albérletnél ez fokozottan igaz! Csak egy konyhát berendezni vagy egy millió forint. A jó albérletekbe pedig beépített konyha + fürdőszoba + légkondi + riasztó alap.

- Ha nem bírom a bérleti díjat fizetni - pl.: átmeneti pénzhiány miatt - akkor lehet az esetek 90%-ában alkudozni a főbérlővel, vagy ha nem akkor elköltözöm olcsóbb albérletbe. Ha felmegy a frank vagy királyunk OV. kitalál valami fain kis különadót a hitelekre akkor sem fogják az albérletre ezt ráverni.

- ha bővül a család akkor nincs gond a cserével. Pl. 2 főnek bőven elég 40 nm albi ha jó kialakítású. 2 kisgyerekkel azért már necces lenne.


Albérlet ellen szól:

- sole lesz a tied

- Ha bármi gond adódik (tőzsdekrach, devizahitel, külön adó...) akkor a bank BE FOGJA hajtani rajtad a törlesztőt ha fene fenét eszik akkor is. És alkudozni nem lehet velük...

- Ha már megvetted akkor nagyobbra cserélni zűrös... Ahogy írtam, 2 embernek 100 nm szerintem pazarlás, míg egy 4-5 tagú családnak már ha megengedhetik nagyon is jól jön.


Vicces, de én már kiszámoltam, hogy egy 40-50 nm közötti lakás - amíg nem jön baba - nekünk jóval olcsóbb lenne, mint egy ugyan ekkora házat venni hitelre. 20 évre vetítve.


Budapest, 50 nm-es tégla lakás a példa a XVII. kerületben:


albérlet:

20x12x55.000 forint = 13,200,000 forint.

NULLA járulékos költség

NULLA kockázat

SZABAD költözés bármikor


Egy ilyen lakást megvenni normális (nem getto) környéken átlagosan 12-13M forint kp-ra.

Hitel:

20x12x107,000 forint = 25,680,000 forint!


Ezt a 107e forintot konkrétan egy kinézett ingatlanra adták előkalkulálásnál. Erre még rájön több százezer forint ilyen olyan szirsz@r díj. De legyünk korrektek, számoljunk ennyit.



Tehát dönts:

Laksz albérletben 20 évig 13,2M forintért kényelemben, biztonságban és függetlenségben, NULLA extra költséggel vagy fizetsz egy saját lakást a banknak 20 évig 25,7M forintért egy lakásért, aminek minden járulékos költségét te fizeted. Az albérletben 12,5M forintot spórolsz a 20 év alatt. Majdnem meg tudnád venni a lakást belőle...


Az inflációval nem számoltam, de feltételeztem, hogy mind a hitel, mind a bérleti díj követi majd arányosan az inflációt.

2011. aug. 17. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Én nem vennék fel hitelt úgy, hogy egy jövedelemforrásom van, nincs tartalékom, és a kalkulált törlesztőrészletet épphogy tudnám havonta fizetni. Egyrészt nincs olyan, hogy biztos munkahely, nem lehet számolni az inflációt követő rendszeres béremelésekkel sem, másrészt - ne adj isten - tartós betegség, esetleg munkaképesség csökkenés, vagy munkahely elvesztése esetén, amennyiben a hitelt nem tudnám tovább fizetni, a jelenlegi ingatlanárak mellett tuti, hogy csak veszteséggel tudnám a lakást/házat eladni.
2011. aug. 17. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Igen, úgy látom másnál is ugyanaz a dilemma.


Ha hitelt vennék fel, az nem most lenne, s csak forint alapút. Ezért gondolkodom a lakástakarékosságon pl: 5 évesben. Így, havi 20ezerrel 5 évig fizetve megkaphatsz durván 4 milliót hitellel, melynek a későbbi törlesztője 79 hónapig olyan 38000. De mit tudsz ebből venni Bp-en? Így önmagában semmit. Ehhez még kellene legalább ugyanennyi önerő.


Igazatok van, hogy nincs biztos munkahely. a stabilitást úgy értem, hogy eddig csak nyáron volt munkám, vagy volt olyan, hogy egész évben volt, csak óraadóként, nem teljes állásban tanítottam.Kényszerből pályát váltottam és felköltöztem a fővárosba.


Nem lehet hosszútávon előre gondolkodni,de nem szeretném eldorbézolni a megtakarítható pénzt.

Az embernek vannak hosszú és rövidtávú tervei. (család, saját ház, nyaralás, stb.) Nem feltétlenül egyedül akarok lakást venni, de ez is benne lehet a pakliban.


Valaki írta, hogy csak egy jövedelmem van. Miért, tudsz jobbat? (FLP, MLM stb. nem jöttek be.)


én is felállítottam a pro és contra érveket. Persze most jó így albérletben, s tényleg sikerült elsőre egy egész normális főbérlőt kifognom és jó lakótársat. A lakás is egész jó állapotban van.

Viszont ha nyernék a lottón, s lenne valamennyi önerőm, akkor biztosan váltanék.


Akkor ti, akik az albérlet mellett vagytok, nem is tesztek félre pénzt?


Mindenkinek köszönöm az eddigieket és várom a továbbiakat.

2011. aug. 18. 11:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!