Ez a FIRE vagy korai nyugdíj tényleg elérhető dolog?
Hogyan lehet bukni rajta 10?
Nyilván nem kell eladni amikor éppen lent van, hanem várni kell vele 20 30 évig. Ahogy egy részvény befektetéssel is.
Attól hogy 30-40évesen nem mész nyugdíjba még a befektetéssel nagyon nem lőhetsz mellé
Azzal viszont igen ha nem kezdesz bele.
Állampapír = > nem infláció követő
HA állampapírod nincs akkor meg garantált bukó.
Röviden ugyanazért nem csinálják az emberek ezt, amiért nagyon sok más hasznos dolgot sem: nem értenek hozzá és nem is veszik a fáradtságot, hogy képezzék magukat, mert panaszkodni és okoskodni sokkal könnyebb, mint megoldásokat keresni.
Azt viszont fontos tudni, hogy akár FIRE, akár ETF, az egy szavas (vagy mondatos) tuti tippek mindig leegyszerűsítik a dolgokat és a részleteken mindig rengeteg múlik. Tudás, szakértelem, jó döntések és a megfelelő irányba kifejtett munka nélkül nem lehet meggazdagodni. Aki ilyet ígér, az hazudik - de a FIRE nem is ígér ilyet, csak mint minden tudásnak, ennek is jobban utána kell nézni.
Hosszabban:
Négy fő okból nem csinálja mindenki a FIRE-t:
1. A társadalom súlyosan alulképzett pénzügyi területen és emiatt esélyük sincs tudatosan, megfontoltan kezelniük a pénzügyeiket.
A többség a legegyszerűbb fogalmakkal sincs tisztában, de még diplomás közgazdászt is ismerek, aki KP-ben gyűjti a pénzt "a párnacihában", ahelyett, hogy bevételt termelő befektetései lennének és ezzel sokszorosan javulna az anyagi helyzete.
2. A társadalom jelentős része rendkívül keveset keres és nagy százalékuk még azzal a kevés pénzével is nagyon rosszul bánik, így vagy ténylegesen, vagy csak hiszik, hogy nincs mit befektetniük, ami kamatozhatna.
3. Népszerű tévhit, hogy a kis befektetésből úgysem lesz semmi, ezért elkezdeni sem érdemes kevéssel, így inkább elköltik és tényleg nem is lehet belőle semmi.
4. Vagy megalapozottan, vagy tévedésből azt gondolják, hogy vagy nekik, vagy egyáltalán nem működik és ezért jobb esetben más, számukra megfelelőbb megoldást választanak, rosszabb esetben csak okoskodnak róla, de semmi jobb megoldásuk nincs is helyette...
Tegyük hozzá, az állami intézkedések és a bankok ajánlatai sem feltétlenül segítik, hogy az emberek komolyabb pénzügyi tudatosság nélkül javítani tudjanak az anyagi helyzetükön. Egy csomó olyan hitelt, biztosítást és befektetést is eladnak az embereknek, amikkel csak a bank jár jól, az ügyfél nem, vagy legfeljebb alig, miközben más befektetésekkel (például ETF-ekkel is) sokkal jobban járhatnának, ha nem az üzletkötő reklámszövegének dőlnének be, hanem utánaolvasnának és kiszámolnák, hogy mi mennyit hoz/visz.
A FIRE arról szól, hogy
1. Minél kevesebbet költs olyasmire, ami nélkül meg vagy (sokaknak már ez sem megy, mert a menőséget, képzelt luxust kergetik és "élni akarnak")
2. Mellette minél jobban keress, lehetőleg minél jobban fizető munkával és nem minél több időt munkával töltve (sokaknak ehhez sincs meg a tudásuk és képezni sem nagyon tudják/akarják magukat, hogy jobb fizetést tudjanak elérni)
3. Hogy minél többet tudj már fiatalon befektetni (sokan inkább csak a mai örömökkel foglalkoznak, a hosszú távú gondolkodás helyett - lásd még tücsök és hangya meséje)
4. Minél hosszabb távon fektess be (sokan nem értik a kamatos kamat működését és a hosszú távú hatványozódás hatásának jelentőségét)
Sokan pont azért kritizálják a FIRE-t, mert egyesek extrémen túltolják a garasoskodást és teljesen elfelejtenek élni is mellette. Fontos az arányokat jól belőni. Viszont azt tudni kell, hogy amit kényelemre, szórakozásra, jómódra költesz el, abból nem lesz befektetés és nem növeli a pénzügyi céljaid elérésének a sikerét. Az egyensúlyt neked kell megtalálnod.
Fontos megérteni, hogy a FIRE nem működik,
1. Bizonyos bevételi szint alatt nem tudsz eleget befektetni hozzá, hogy belátható időn belül annyit kamatozzon, hogy abból meg tudj élni.
Ettől még kevés keresettel is érdemes befektetni, mert a semminél bármi több és minden haszon előnyt jelenthet később.
2. Ha már túl öreg vagy hozzá, akkor nincs elég időd hosszútávú befektetésekkel meggazdagodni. (pl. 36 évesen kezdve nem leszel milliomos 40 éves korodra, ha nincsenek eleve millióid.
Ettől még érdemes akkor is elkezdened a tudatos pénzügyi gondolkodást, mert később ettől még lehet belőle valami, csak ne legyenek irreális elképzeléseid.
3. Ha extrém költekezési elvárásaid vannak a nyugdíjas évekre, akkor extrém sok pénzt kell betenned a megtakarításokba már jóval előtte is.
4. Attól, hogy 40 évesen nyugdíjba mehetsz, még valószínűleg szükséges is lesz, de érdemes is lesz mellette továbbra is dolgozni, bevételt termelni. A különbség, hogy ha a befektetéseidből is meg tudsz élni, akkor utána már csinálhatod azt a munkát, amit élvezel is, olyan feltételekkel és annyi időben, amennyi neked megfelel, mert nem attól a munkabértől függ, hogy meg tudsz-e élni vagy nem.
A FIRE képlet egyébként viszonylag egyszerű. Ki tudod számolni, hogy hány évet tervezel "nyugdíjban" élni (a ráhagyással várható élettartamból kivonod, hogy mikor akarsz nyugdíjba menni). Ki tudod számolni a mostani életszínvonalad költségei alapján, hogy mennyi pénzre lesz szükséged a nyugdíjban havonta (nagyjából annyi, de inkább több, mint most). Egyedül az inflációt nem tudod előre, de az nagyjából becsülhető a múltbeli adatok alapján és ahogy közeledsz a nyugdíj időpontjához, úgyis érdemes rendszeresen újraszámolni, pontosítani a kalkulációkat.
Ezek alapján ki tudod számolni, hogy mennyi kamatot kell a nyugdíjas időkben fizetnie a befektetésednek (nagyjából 300-600e Ft havonta). Abból pedig ki tudod számolni, hogy az elérhető kamatok mellett mennyi befektetett tőkét kell addigra felhalmoznod (becslések alapján olyan 100 millió forint, attól függően, mekkora lábon akarsz élni nyugdíjasként). Ezt meg a piacon elérhető kamatok alapján ki tudod számolni, hogy mekkora megtakarítások befektetése mellett nagyjából hány év alatt tudod összeszedni - vagy a számolást megfordítva mennyit kell ahhoz keresned és abból megtakarítanod, hogy egy kitűzött határidőre össze tudd szedni a megfelelő tőkét.
Az ETF-ekről és a többi befektetési formáról is tudni kell, hogy minden haszonnal jár valamennyni kockázat. Minél kevesebbet tudsz magáról az adott befektetési formáról, annál jobban veszélyezteti nem csak a hasznot, hanem a befektetett pénzedet is. A tanulást nem lehet megspórolni.
17: Jó poszt lett. Egyvalamivel nem értek egyet:
Nem kell hozzá tudás, se szakértelem, se jó döntések. Ennek a hajtogatása okozza, hogy annyian halogatják az egészet. Nem kell semmit kitanulni. Meg kell nyitni a tbsz számlát (van hozzá útmutató épp elég), és minden hónapban meg kell venni a szájbavert VWCE-t a fizetésed (lehetőleg minél nagyobb) megtakarításra szánt részéből. Nincs trükk, just do it. Aki ennyit megtesz, már előrébb van, mint a jobbágyok 90%-a. A hosszú távú stratégiával, az ETF piac részleteivel, a számlák toszogatásának ügyes-bajos dolgaival ráér foglalkozni. Majd ha kiokosodtál, és nem bírsz megülni a seggeden, csinálsz a VWCE-ddel amit akarsz.
A VWCE persze behelyettesíthető bármilyen kellően nagy ETF-re, csak valamiért ez lett az európai FIRE-ozók szótárában a diverzifikált tőzsdei befektetés szimbóluma/szinonimája.
Elméletben jó, hogy nem kell csinálni semmit, érteni se, csak az etf-et venni. Ezt könnyű eladni a találkozókon a hülyéknek.
2000-2012 között mire mentél ezzel? Reálértéken 14-ben voltál nullán. Én ez alatt az idő alatt is fixen pénzt kerestem.
Az ilyen hatalmas igazságokkal lehet a legnagyobbat bukni. Ami a netes csoportokban elterjed, mint általános igazság, aztán szembejön a valóság.
Bármikor beüthet újból egy ilyen időszak.
#19 Azért aki nem teljesen hülye, az figyelemmel kíséri a pénzügyei alakulását és nem csak bámul meglepetten, amikor változások történnek a világban. Főleg akkor, ha csak ezekből akar megélni.
Eleve próbálja minél inkább diverzifikálni a befektetéseit és nem kizárólag ETF-ekbe fektet - főleg egy szinten túl.
Nyilván, ha borul a befektetési terve valamiért, akkor látni fogja, hogy a pénzügyi terve olyan szinten megborult, hogy nem tud további megélhetést biztosítani, vagy csak jóval szerényebb életszínvonalon.
Ilyenkor a FIRE nyugdíjas ugyanúgy elmegy dolgozni, mint te, hiszen neki ugyanúgy ott van ez is B tervként.
Eleve a legtöbb értelmes FIRE-al próbálkozónak nem az a célja, hogy semmit ne csináljon és kizárólag a befektetéseiből éljen meg, hanem hogy ne szoruljon rá, hogy mindenképpen dolgoznia kelljen és így a saját feltételei mellett tud munkát választani. Azt csinálhatja, amit szeret, annyi idő ráfordítással, ami neki tetszik és olyan cégnél, ahol szívesen, élvezettel dolgozik, nem kényszer. Nem azért kell dolgoznia, mert csak így tud megélni, hanem mert ő akarja azt a dolgot csinálni és mellesleg hoz némi pénzt is.
Ami egyébként egyáltalán nem feltétlenül jelenti azt, hogy kevesebbet keres, mint korábban tette, csak egy egészen más gondolkodásmóddal válogathat. Sok embert viszont a félelmei visszatartanak attól, hogy így válogasson, amíg nincs egy biztos anyagi háttér a hátuk mögött.
Ha beüt a krach és borulnak a befektetési tervek, akkor még mindig nyitva áll az ajtó, hogy az ember újra munkába álljon a túlélés érdekében.
Aki viszont a krach esélye miatt meg sem próbálja elérni az anyagi függetlenséget, az eleve lemond egy lehetőségről, ami egyáltalán nem biztos, hogy nem működne, ha tenne érte. Viszont biztosan nem fogja elérni, ha nem is próbálja meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!