Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Szabad külföldinek magyar...

Szabad külföldinek magyar állampapírt venni?

Figyelt kérdés
Magyar vagyok, de külföldön dolgozok és élek. Szabad nekem magyar állampapírokat venni, vagy ez törvényellenes? Valamint be kell-e jelentenem valahol, akár külföldön, akár otthol?

jún. 29. 05:27
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
"Hát az én adataim nem ezt mutatják, sőt" - lol, talán ne a spot árfolyammal számolj, bro
júl. 3. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 A kérdező kommentje:
Nem kell senkinek semmit bizonyítanom. A témát lezártam.
júl. 3. 17:21
 23/26 anonim ***** válasza:

Na várj, egy valós számokon alapuló számítás hátha segít megérteni.


Tegyük fel, hogy volt 1.000.000 Ft-od befektetni, 2023.07.03-án. Azért ekkor, mert ezek már biztos számok a múltból. Vettél belőle EUR-t. Az akkori árfolyam szerint, középárfolyamon ~375 volt a Ft, így ~2666 Eur-t kaphattál érte. Ezt betetted akkor rögtön Eur magyar állampapírba. Annak a hozama jóindulattal kb 4% (három egész valamennyi) volt. Egy év után, vagyis ma, lenne így ~2773 Eur-od, amit ha visszaváltasz, a mai árfolyamon, ami kb. 395 Ft - szintén középárfolyam, akkor lett mára 1.095.467 Ft-od. Vagyis kaptál a pénzedért 95.467 Ft kamatot.


Ez kb. 9...10% hozam, ami már a nettó nyereséged, vagyis már benne van a váltási díj (mindkét esetben aktuális középárfolyamon adtad-vetted az EUR-t) és ezzel az árfolyamnyereséged is figyelembe lett véve. A 10% Eur-ban mérve tényleg nem lenne rossz hozam, de ez Ft-ban volt számolva! EUR-ban mérve ugyanez csak 4% hozam volt! Nézd vissza! 2666 Eur * 1,04% = 2773 Eur. Tedd most kontrasztba ezt azzal, hogy ha Ft-ban teszed állampapírba ugyan ezt a pénzt, ugyanakkor, akkor alapból kaphattál volna rá 8...20%-os hozamot is. Ezért nem igazán éri meg ilyen számok mellett Eur-ba váltani a Forintot, mindössze nyerészkedés céljából.


Persze más lenne a helyzet, ha tavaly tudtál volna venni Eur-t 310 Ft-ért, ma meg 410-ért tudnád eladni úgy, hogy ugyanezek a hozamok vannak. Ekkor az árfolyamnyereségből már jóval nagyobbat kaszálhatnál mint Ft-ban befektetve a pénzt, de sajnos senki nem tudja előre megjósolni, hogy mennyi lesz az EUR jövő ilyenkor. Ráadásul a kamatlábakra is mindig kiemelten figyelnek az államkincstárnál/jegybanknál. Nem véletlenül! Ilyen drasztikus volatilitásnál már a kamatlábak is megremegnének. Emiatt akkor sem gondolnám, hogy extrém magas hozamot tudnál Eur-os papírral termelni, ha tényleg ilyen magas infláció lenne.

júl. 3. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
23-as, ez jó példa, csak a kérdésben arról volt szó, hogy valaki külföldön dolgozik, euróban kapja a fizetését, és abból akarna magyar állampapírt venni. Euro alapút kapásból nem éri meg, mert külföldön bárhol magasabb kamatot kap, mint Magyarországon. Ha forintra átváltja, akkor meg az euro eladási árfolyammal kell számolni, nem a vételivel, tehát eladja 310-ért mondjuk, vesz forintos állampapírt, majd most visszaváltja, aka vesz 410-ért eurot, ami egy brutál rossz különbözet, cca 30 százalék veszteség. Hiába volt a kamat 17-20 százalék a forintos állampapírra, így ezer eurot "befektetve" 880 körül kapna csak vissza. A kérdező, bár lezárta a témát, szerintem valamiért azt hiszi, hogy az eurójára kapna 20 százalék körüli kamatot.
júl. 3. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 A kérdező kommentje:
Értem, hogy miért nem érte meg. Ahogy mondtad sajnos senki sem tudja az ilyen dolgokat megjósolni, ellenkező irányba is alakulhatott volna. A lényeg, hogy veszteni nem vesztettem vele. A következő egy évben lassan kiveszek mindent és más befektetés után nézek.
júl. 3. 19:10
 26/26 anonim ***** válasza:
24 igazad van, nem jól számoltam a 23-ban, mert tényleg nem forintot akart EUR-ra váltani, de a fenti példában a kamatok valós számok voltak. Fordítva is ki lehet számolni az alapján. A lényeg viszont, hogy az árfolyamból eredő nyereséget legtöbb esetben elviszi a váltási díj. Nem véletlen, hogy EUR-ra 3,x%, forintra meg 17% kamatot adtak. Közben meg annyira elment az EUR-HUF árfolyam, hogy a végén visszaváltva jó esetben is csak ugyan ott leszel. Extrém nagy infláció esetén viszont talán lehet vele szerencséd.
tegnapelőtt 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!