Befektetés.
Most kinéztem már 4 dolgot is, amiben szivesen növelném a befektetéseket.
És kb. 1 M-t tartanék meg költőpénznek, az nekem sokáig elég.
"Mert annak is nő az értéke idővel."
Pont ezt jelenti a befektetés: Azért fekteted be a pénzed valamibe, hogy több legyen belőle később.
Nem feltétlenül rossz befektetés az ingatlan, de érdemes vele körültekintően számolni, mert sok olyan rejtett költsége van, amikkel nem számol az ember, viszont az ingatlan befektetés megtérülését csökkentik. Hogy neked mi éri meg, vagy mit értékelsz haszonnak/kockázatnak, az a te egyéni mérlegeléseden és szempontjaidon múlik.
Általános befektetési alapelv, hogy a befektetni kívánt pénzed minél több féle helyre és módon fektesd be. Szóval ha 20 millió minden pénzed, akkor semmi esetre nem érdemes az egészet egyben befektetni egy ingatlanba, mert semmi pénzed nem marad, amit máshol tartanál.
Én akkor vennék befektetési céllal egy 20 milliós ingatlant, ha van mellette legalább 60, inkább 80-100 millióm egyéb befektetésekben. Hogy a 20 milliós ingatlan csak egy és nem feltétlenül a legnagyobb láb legyen a portfóliómból.
Az arányokon lehet változtatni, de szerintem az a minimum, hogy a 20 millión felül legyen máshol is egy szemmel látható mértékű összeged, ne minden pénzed álljon abban az ingatlanban.
Ha olyan helyen/céllal veszed meg, ahol kiadni is tudod, az további bevételt hoz, vagyis nagyobb a bevételed megtérülése.
Viszont számolni kell a szükséges és potenciális költségekkel is, amik csökkentik a megtérülését.
Pl. Ha kiadod, vagy ha nem adod ki, akkor amortizálódik jobban, ami miatt költeni kell majd rá, mielőtt el tudnád adni. Ha kiadod, akkor a lakók amortizálják valamennyire, viszont legalább tisztán tartják, valamennyire karban is tartják. Ha nem adod ki, akkor üresen áll, használatban nem kopik, de a por, kosz belepi, pókhálósodik, gaz benövi, ha betörés, csőtörés, tűz, bármi történik, az nem biztos, hogy eljut hozzád időben, így nagyobb kár keletkezhet benne, mint ha laknak benne.
Az adminisztratív költségek is csökkentik a befektetésed hozamát. Az adás-vétel lepapírozása, illetékek, közüzemi és egyéb díjak.
Ingatlannál azzal is számolni kell, hogy hiába nő az értéke ELMÉLETBEN, egyáltalán nem biztos, hogy olyan könnyen ki tudod venni belőle a pénzed, amikor szükséged volna rá. Lehet, hogy megduplázódik az ára, viszont ha senki nem veszi meg tőled annyiért és hónapokig, akár évekig is árulhatod, mire meg tudsz tőle szabadulni, akkor azzal mennyire vagy vajon kisegítve?
"vidéken tudnék venni de ki tudja milyen adottságokkal. Pl nincs víz, vagy szr a közbiztonság. Vagy lakhatatlan a ház a telken. Nem tudom. Ezeket nem hiszem hogy ki lehet adni."
Egy rakás elnéptelenedő település van vidéken. De ahol nem tudsz kiadni egy ingatlant, mert senki nem akar odamenni albérletbe, ott vajon mennyivel van nagyobb esélyed eladni az ingatlant - pláne haszonnal?
Olyasmibe érdemes fektetni, amihez értesz, ismered a piac működését és ki tudod számítani, hogy milyen távlatban mekkora a megtérülésed és mennyire tudod eladni, amit vettél. Ingatlan esetén ezek közé a tényezők közé tartozik, hogy a környéket, közbiztonságot, az ingatlanok iránti igény mértékét is ismerned kell, hogy mérlegelni tudd, mennyire jó üzlet, amibe épp beszállni készülsz. (És nem biztos, hogy érdemes az ingatlan ügynökre, ház eladójára hallgatni, mert ő abban érdekelt, hogy neked vevőként felértékelje, amit el akar neked adni. Amikor eladni akarod majd, akkor pont az ellenkezőjével fog majd érvelni, hogy minél olcsóbban tudja tőled megvenni, mint amennyiért eladta neked. Mert ő ért ahhoz a piachoz, a tudásából meg ő fog hasznot húzni, nem te és pláne nem ingyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!