Mi a legfőbb indoka annak, aki önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást választja évtizeddel a nyugdíjba vonulása előtt?
Mi motiválja azt, aki ilyen jellegű, időközben fel nem mondható megtakarítási formát választ? 37 éves vagyok, tehát nem pályakezdő. A kockázati életbiztosításom módosítottam egy kedvezőbb csomagra és közben az ügyintéző igyekezett rábeszélni egy önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításra. Meghallgattam az érveit, de ez nettó hülyeségnek tűnik számomra, amivel egyedül a pénztár jár jól.
Ti mindenre gondoltatok mikor megkötöttétek?
Ezt a részét értem, csak az volt az elgondolkodtató, hogy a hölgy kiszámolta, hogy a nyugdíjas éveimben mennyi lesz a megélhetési költségem. Ehhez jelenleg 50 és 100 ezer forintot kellene befizetnem havonta. De az inflációt hírből sem ismerte. Az az X millió forint, amit most befizetek 30 év múlva már töredékét sem éri majd, jelenleg viszont elkötelezném magam havi 100 ezerrel. Ami jelenleg azért még számottevő összeg a családi kasszában.
És mikor kérdeztem, hogy jó, de ez a befektetés inflációkövető? (Nyilván tudtam, hogy nem..) Akkor értetlenkedve nézett rám az üzletkötő, hogy már miért lenne az. Nem véletlenül alkalmazzák a nyugdíjszámításnál is a különböző szorzókat a 30-40 évvel ezelőtti bérekre, hiszen ma már semmit nem ér az az összeg. Nagyjából ezt látom ebben a magánnyugdíjpénztár dologban is. A pénztár jelenleg a piacinál jóval magasabb kamaton leköti a betétet, majd papíron egy ingatlanalap, vagy értékpapír árfolyamának alakulása szerint ad némi hozamot, vagy veszteséget. De az esetleges hozam nyilván eltörpül a bankbetét kamata mellett. És valós időben, jelenleg kap érte kamatot.
Szóval nem értem hol van az előnye egy állampapír mellett, ami rövidtávon, lényegesen magasabb hozamot hoz és közel sincs akkora inflációs veszteség, mint a nyugdíjpénztár esetében.
Ja és a jövőbeni megélhetési költségem is a mai áraknak megfelelően számolta ki. Na ha ma egy 30 évvel ezelőtt kalkulált nyugdíjat kapna valaki, az jó esetben 5-10 ezer forintból élne havonta.
Többféle portfólió létezik, van olyan, amelyikben csak kötvények vannak, de olyan is, amiben részvények. Elmúlt évtizedben a jól kiválasztott részvényekkel infláción felüli hozamot lehetett realizálni, mindezt euró avagy dollárban, így szerintem nem baj, hogy nem inflációkövető.
A pénz egy részét lecsípi a nyugdíjpénztár, így ha magadnak válogatnád össze ugyanazokat a részvényeket jobban jársz, de az adóvisszatérítés miatt szerintem versenyképes.
Azt se felejtsd el, hogy csak most magas a kamat állampapírnál, elmúlt években, évtizedben 2,5-5% volt, a jövőben (3-4 év múlva) valószínűleg ugyanerre fog visszaállni, miközben ez a befektetési típus 30, 40 évre szól.
Nekem peldaul azert van onkentes magannyugdij penztaram 30 evesen mert a munkaltatom a cafeteria reszekent ide is befizet egy bizonyos osszeget.
De hogy egy kezzel foghatobb peldat is mondjak: edesapamnak azert volt ilyen szamlaja mert 1) nem ert a penzhez , avagy nem ismeri ki magat a befektetesek vilagaban es 2) nehezen tud sporolni, azaz ha van oyan penze amit el tud kolteni, akkor azt el is kolti. Neki peldaul szerintem jo dontes volt egy ilyen szamla es szerintem a magyarok tobbsege hasonlo cipoben jar. Pelda: gondolj bele mennyit ert a penzugyekhez egy atlagos ember. Az “atlag” definicioja alapjan az emberek fele meg nala is kevesbe ert hozza es ennek szerintem a legfobb tunete a unit linked biztositasok nepszerusegen tetten is erheto.
Az elozo kommentelo valaszat pedig osztom. A kamatok hosszu tavon nem ilyen magasak mint most, es egyebkent a penzed egy reszet reszvenyekbe, mas reszet kotvenyekbe fektetni alapvetoen hosszu tavon egy jo strategia. Az onkentes nyigdijpenztarak eppen ezt csinaljak, ezert szerintem annak, aki nem akar azzal doglalkozni, hogy sajat portfoliot alakotson ki, jo valasztas lehet az Önyp.
Az mas kerdes, hogy penuzgyileg nem fetetlenul ez a legtudatosabb dontes : peldaul nyithat valaki TBSZ szamlat ahol kedvezobb kotseggel tud ertekpapirokba fektetni, raadasul barmikor hozzafer a penzehez. Ekkor bukja a 20% allami tamogatast, ami hosszu tavon elenyeszoen keveset jelent (kb evi fel% hozamnak megfelelot).
Es hogy a konkret kerdesekre is valaszoljak:
hol van az elonye állampapír mellett, ami rövidtávon, lényegesen magasabb hozamot hoz
Az ertekpapirok hozamai elore nem ismertek, igy itt nehez okosat mondani, de rovid tavon valoban kedvezobb lehet az allampapir. Hosszu tavon viszont az ertekpapir piac altalaban veri az allampapirt.
“Ehhez jelenleg 50 és 100 ezer forintot kellene befizetnem havonta. De az inflációt hírből sem ismerte. Az az X millió forint, amit most befizetek 30 év múlva már töredékét sem éri majd, jelenleg viszont elkötelezném magam havi 100 ezerrel”
- Onypbe havi 62 ezer befizetessel kimaxolod az allami tamogatast, ezert annal tobbet nem feltetlen erdemes abba rakni.
- az onypvel nem kotelezed el magad egy havi fix osszeg befizetess mellett. Van egy minimum dij, ami kb havi 10 ezer forint, ennyire kotelezed el magad, a felett annyot fizetsz amennyit jonak latsz.
- az ugyintezo vedelmeben: a befizetett penzedre kapsz hozamot, hosszu tavon inflacio felettit, igy nem igaz, hogy X ev mulva semmit nem er majd a penzed. Ha az ugyintezo nem szamolt az inflacioval es azt mondta, hogy ha most mennel nyugdijba akkor X osszeg kellene hogy felre legyen neked rakva, es ezt visszaosztotta a nyugdijig hatralevo honapok szamaval hogy kijojjon a havi 50-10 ezres befizetes, akkor szerintem alapvetoen helyesen jart el (jelenerteken szamolt), amennyiben a befizeteseidre az inflacioval egyebko kamatot kapsz. Ami meg egyszer: bekeidoben amikor 3% az inflacio, ez teljesul is.
"Mi a legfőbb indoka annak, aki önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást választja évtizeddel a nyugdíjba vonulása előtt?"
Az, hogy a pénzögyi helyzet változik. Most nem érdemes a PMÁP helyett nyugdíjpénztárba rakni a pénzt. De voltak olyan időszakok, amikor az a 15-20%/(a hátralevő évek száma) igenis számított.
És legalább 10 évvel korábban meg kell nyitni, ahhoz hogy a nyugdíjbamenetelkor felhasználhasd. Vagy a hozamokat a NYITÁSTÓL számított 10 év után lehet adómentesen kivenni, 3 évente. A tőkét, csak a BEFIZETÉStől számított 20 év után. Tehát ha hamarabb megnyitod, annak csak előnyei vannak.
Diverzifikáció miatt nem rossz. Én havi 10 ezer forinttal fizetem, az nem hiányzik a kasszából. Az adóból ugye 20%-ot még beledob állambácsi is. Ezen felül meg van pénzem állampapírban és devizában is.
Annak viszont nem sok értelme van, hogy az embernek ez legyen az egyetlen hosszú távú befektetése, mert a hozama nem túl jó.
"Az adóból ugye 20%-ot még beledob állambácsi is."
Ez formailag igaz (ha nem vesszük figyelembe a nyugdíjpénztári levonást), de ha valaki hozamot akar számolni, ami a befektetésekre jellemző adat, akkor kb. el kell osztani a nyugdíjig hátralevő évek számával. Vagy 20-szal.
Nyugdij helyett etfeket vasarolok.
Jobban kamatozik es dollar/euro>huf
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!