Az ajándékozó formálhat e bármiféle igényt az ajándékozott pénz felhasználására?
Kicsit furán hangzik a kérdés, megpróbálom elmagyarázni.
Házasodunk a vőlegényemmel idén ősszel, 7 éve vagyunk együtt. Összesen kb. 15 millió megtakarított pénzünk van, amit ugyan nem házasokként, de együtt tettünk össze, mint egy pár, mindketten dolgoztunk végig.
A vőlegényem szülei sajnos pedzegetik, hogy nagyobb összeget adnának nászajándéka (értsd, 10 millió sem kottyanna meg nekik), de azt csakis a fiúknak adnák.
Tehát már próbálják elültetni a fejében azt, hogy a házat amit az ők, a többi családtag és a saját pénzünkből vennénk majd, ahhoz nekem semmi közöm ne legyen, zárjon ki belőle, 1/1 hányadban legyen az övé (igen, nagyon szeretnek). :)
A kérdésem arra irányul, hogy ha tényleg ekkora összeget adnak ajándékként (de legyen csak 2, vagy 5 millió), kötelesek vagyunk e arra, vagy úgy költeni, ahogy ők akarják, esetleg a házra tulajdonjogot formálhatnak e, kiköthetik e, milyen tulajdonrészben legyen a gyereküké, ha tényleg az ő nászajándékuk lenne az egyik része a ház árának?
Az is felmerült bennünk, hogy mivel 2 lakásuk van, férjem egyedüli gyerek, talán a lakást akarják neki adni. Ha véletlen férjem úgy döntene, hogy eladja ezt a lakást, és hozzá tesszük a mi pénzünkhöz, hogy kb 300 km-el arréb családi házat vegyünk, abba nekik lehet beleszólásuk, mert a lakást tulajdonképpen ők ajándékozták?
Nem aranyásó vagyok, de 7 éve furnak sajnos, páromnak is nagyon elege van belőle. Jelenleg úgy gondolja, biztos nem próbálnak meg szemétkedni majd, csak a szájuk nagy most, viszont én úgy érzem, nem alaptalan a félelmem.
Ha még az esküvő előtt adják, az csak a srácé.
De te valami aranyásó vagy?
"Az ajándékozó formálhat e bármiféle igényt az ajándékozott pénz felhasználására?"
Nem.
Az megint másik, különálló kérdés hogy ha valóban hasonlót akarnának (a közös ingatlanotok lényegében ne legyen közös csak a fiuké..) akkor azt miért így oldanák meg.
Egyébként... most tekintsünk el a közösen elért 15 misitektől. A házasságba lépés előtti javak, pénzeszközök, ingatlanok stb NEM, azaz NEM közösek. Nem véletlen van ez így.
A házasság pillanatától szerzett javak KÖZÖSEK. Válás esetén csak és kizárólag azon mehet az osztozkodás, igénybejelentés...
Én nem tudom eldönteni hogy aranyásó vagy-e vagy sem... nem is tisztem eldönteni, jóhiszemű vagyok. Ettől függetlenül azon egy pillanat erejéig gondolkozz el, hogy ha a házasságba az egyik fél bevisz például 180 milliót, a másik 5-öt, akkor milyen alapon lenne pl a leendő ingatlan fele-fele tulajdonhányadú? Ez korrekt?
3
Nem, nekem ha ezt megteszik, nem kell a pénzük, se a házuk. De nem is fogok beleköltözni, inkább veszek fel hitelt és fizetem azt. "Sajnos" sérti az önérzetem, hogy hiába gyűjtöttünk már 15 milliót, még így is megpróbálnak az életünkbe szólni.
Kiköthetik, hogy csak a fiuk vagyona a pénz, kiköthetik, hogy mire ajándékozzák, erre van az ajándékozási szerződés.
Azt nem köthetik ki, hogy a férjed 1/1 tulajdonos legyen, ha közös pénzt is költötök a házra.
Ha ajándékoznak egy lakást neki, az a magyar jog szerint akkor is a férjed különvagyona, ha házasságkötés útján kapja. Ha az ingatlant eladja, és az árából közös ingatlant vesztek, akkor is az ő különvagyona lesz, a beletett rész erejéig, közös vagyon az a rész lesz csak, amit közös vagyonból vesztek, kivéve, ha kifejezetten nyilatkozik róla, hogy nem így van, de ennek jelentősége csak válásnál/ vagyonmegosztásnál lenne lenne.
Az nem szemétkedés, ha csak a fiuknak ajándékoznak, hanem vagyonmegóvás.
Ha nem tetszik, akkor lehet házassági szerződést is kötni ill. továbbajándékozhatja neked a kapott pénzt. A szülők meg 10 évig visszakövetelhetik az ajándékot a fiuktól
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!