Álló munkánál vannak kötelező pihenőidők bevezetve?
Tudom, hogy a képernyő előtt végzendő munkáknál vannak kötelező pihenők, de álló munkánál vannak? 10 órát állok a melóhelyen, van 2xfél óra fizetetlen szünetünk - így összvisz 11 órát tartózkodom a melóhelyen heti 4 nap. Viszont lassan egy éve itt dolgozom és mostanában egyre jobban érzem az állás káros hatásait (lábfájdalom, ha megpihenek itthon, akkor az első lépések nagyon görnyedten mennek csak, egyszerűen nem tudok se ülni se állni, csak feküdni kényelmes.).
Dehát nem azért dolgozom, hogy a heti 3 üres napom csak szenvedéssel teljen és pihenéssel. Szeretném élvezni is a pénzt, amit keresek (bár nyaralni nem futja belőle) és szeretném az életemet is élvezni. Nem hiszem el, hogy muszáj leszek felmondani. Nem akarok 50 évesen viszeres és gyenge, porckopott lábakat.
És mielőtt bárki nekem áll, igenis dolgoztam már kertészetben is napi 9 órát, virágkötészetben is volt részem, pultos is voltam 13-14 órában (na ott mondjuk le lehetett ülni ha nem volt vendég). És nem éreztem magamat soha ennyire rossz fáradtnak. Megvolt akkor is az a jóleső fáradtság, de kialudtam vagy ki tudtam pihenni pár óra alatt.
“ Tudom, hogy a képernyő előtt végzendő munkáknál vannak kötelező pihenők” ezt honnan veszi mindenki???? Kötelező a munkáltatónak biztosítani, hogy a dolgozó óránként 5 percet ne a képernyő előtt töltsön, ezt megteheti azzal, ha más munkát ad neki, nem köteles szünetet adni
Álló munkára is a munka törvénykönyve vonatkozik. 6 órát meghaladó munkához jár 20 perc szünet
52. A munkaközi szünet
103. § (1) A munkavállaló részére, ha a beosztás szerinti napi munkaidő vagy a 107. § a) pont szerinti rendkívüli munkaidő tartama
a) a hat órát meghaladja, húsz perc,
b) a kilenc órát meghaladja, további huszonöt
perc munkaközi szünetet kell biztosítani.
(2) A beosztás szerinti napi munkaidőbe a 107. § a) pont szerinti rendkívüli munkaidő tartamát be kell számítani.
(3) A felek megállapodása vagy kollektív szerződés a munkavállalók számára legfeljebb hatvan perc munkaközi szünetet biztosíthat.
(4) A munkaközi szünetet a munkavégzés megszakításával kell kiadni.
(5) A munkaközi szünetet legalább három, legfeljebb hat óra munkavégzést követően kell kiadni.
(6) A munkaközi szünetet a munkáltató jogosult több részletben is kiadni. Ebben az esetben az (5) bekezdésben foglaltaktól eltérhet, de az (5) bekezdés szerinti tartamban kiadott részletnek legalább húsz perc tartamúnak kell lennie.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!