Visszakövetelhető-e a tévesen kifizetett munkabér?
Az eset a következő: megegyeztünk a főnökömmel (illetve Teams-ben írásban, de az nem hivatalos dokumentum formájában, csak chaten egyszerű beszélgetésben), hogy felmondok, és a felmondási időt lerövidítjük 30 napról kb 3ra (nem emlékszek már pontosan, de nagyon kevésre). Felmondást mint kitöltött dokumentumot nem adtam le (már ha van ilyen), csak pusztán a felmondási idő leteltével többet nem mentem be, és nem is kerestük egymást. Ezután még 3 hónapig kaptam tévesen a teljes fizetésem, utolsó kifizetés kb 4 hónapja lehetett. Nemrég kezdtem egy új munkahelyen, és kérték a kilépős papírokat az előző cégtől. Mivel én olyat nem kaptam kézhez sem levélben sem postán miután eljöttem, így írtam a cégnek, hogy erre szükségem lenne. Rá pár napra elküldték postán, benne azzal, hogy a felmondási idő végéig dolgoztam ott. (Ezeket csak azért írtam le, mert lehet hogy a történet szempontjából fontos. Itt most lehet még az is kérdés, hogy meddig voltam munkavállaló náluk, gondolok itt arra, hogy lehet utólag papírozták le, hogy eddig és eddig tartott a munkaviszonyom náluk. Mert én a kilépéshez semmit nem írtam alá.)
Most pedig jött egy olyan megkeresés emailben, hogy "bocsi, de adminisztrációs hiba miatt még utaltuk a fizetésed 3 hónapig, ennyivel tartozol, és kérjük vissza 15 munkanapon belül".
Ilyen esetben mi jogos és mi nem az ő részükről és az enyémről, illetve milyen lehetőségeim vannak?
A törvény szerinti felmondási időd 30 nap. Ezt lerövidítettétek 3 napra, de ezek ellenére még 3 hónapig kaptál munkabért tőlük. És nem zavart...
Az MT szerint a jogalap nélkül kifizetett munkabér 60 napon belül követelhető vissza. 60 napon túl akkor követelhető vissza, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő.
Neked fel kellett ismerned, hogy 30 nap helyett 3 hónapig kaptál bért. Jogos a követelésük és az is, ha önkéntes teljesítésed hiányában végrehajtást kérnek rá.
"A végrehajtás pontosan mit takar, vagy mi történik olyankor?"
Ha a munkáltató felszólítása ellenére önként nem fizeted vissza a jogalap nélkül felvett összeget, akkor ügyvéd/közjegyzőhöz fordulnak, és elindítják a fizetési meghagyást. Ez annyit jelent, hogy az ügyvéd/közjegyző küld Neked egy utolsó fizetési felszólítást. Ha érdemben nem reagálsz, vagy nem mondasz ellent, akkor bíróságra kerül az ügy. A bíróság eldönti, hogy jogos a követelése a munkáltatónak, és kijelöl egy önálló bírósági végrehajtót (ÖBV), aki a végrehajtási eljárás lefolytatására jogosult.
Az ÖBV lefoglalhatja a vagyontárgyaidat a fedezet biztosítására, majd árverésen értékesítheti azokat.
Hatósági átutalási megbízást tehet a bankszámládra (inkasszó), közvetlenül letilthatja a béred az aktuális munkáltatódnál.
Ha így sem ér el eredményt, akkor kimegy a lakó- és/vagy tartózkodási helyedre ingófoglalási szándékkal.
Az ÖBV nem dolgozik ingyen. Tehát mindig felmerül végrehajtási költség, amit szintén rajtad fognak behajtani. Nem is kevés. Friss ügyek: 200 ezer forint körüli tartozásra 74 ezer költségigénye volt az ÖBV-nek. 3 millió körüli tartozásra pedig 560 ezer. Jutalékért dolgozik ugyanis.
Ha nem találnak rajtad fogást, akkor behajthatatlanság miatt szünetelteti az ÖBV az eljárást. Majd a végrehajtást kérő (munkáltatód) igénye szerint folytatja.
Fentiek fényében gondold át, mielőtt még jobban rontasz a helyzeteden...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!