Ha beadtam ügyfélkapun keresztül a 21T1011U nyomtatványt, hogy magam szeretném fizetni a TB-t, azután kell várnom valami visszajelzésre vagy már utalni is kellene a 8000-et a számlájukra?
Nincs 45 nap, első naptól fizetni kell!
2020.07.01-től változás
Eddig az alábbi biztosítási jogviszonyok megszűnésekor passzív jogon ellátásra voltunk jogosultak 45 napig:
"VÁLTOZÁS:
a 45 nap passzív ellátás jogosultság MEGSZŰNT, a biztosítási, illetve ellátási jogosultság megszűnése utáni első naptól egészségügyi szolgáltatási járulék kötelezettség lesz, be kell jelentkezni 8 napon belül NAV ügyfélszolgálaton, vagy ügyfélkapus regisztrációval és fizetni kell, idén, 2020-ban a havi 7.710.-forintot, tört hónap esetén napi 257.-forintot."
Attól, hogy 6 havi tartozás után érvénytelenítik csak a kártyád, attól arra a 6 hónapra a tartozást be fogják hajtani.
Valószínűleg minden felelős állampolgár meg inkább fizeti első naptól kezdve, ahogy kell, minthogy tartozást halmozzon fel.
A NEAK (régi nevén MEP) hivatalos oldalán olvasható a tájékoztatók alapján passzív jogon jogosult az eü ellátásokra:
"Meddig áll fent az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság a biztosítási jogviszony megszűnését követően?
Az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság a biztosítási jogviszony, illetve az alapul szolgáló jogosultsági feltételek megszűnését követően, a fentiek szerint belföldinek minősülő személyek részére még meghatározott ideig fennáll, ez az ún. passzív jogon való jogosultság.
Ha a biztosítás (pl. munkaviszony) a megszűnését megelőzően megszakítás nélkül legalább 45 napig fennállt, akkor a fentiek szerint belföldinek minősülő személy egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsága további 45 napig marad fenn.
Ha a biztosítás (pl. munkaviszony) 45 napnál rövidebb volt a megszűnését megelőzően, akkor a fentiek szerint belföldinek minősülő személy egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsága azzal – a 45 napnál kevesebb – időtartammal hosszabbodik meg, amennyi ideig a jogosultsági feltétel fennállt (pl. a 30 napig fennálló munkaviszony esetén 30 nappal).
Ha a jogosultsági feltétel (pl. munkaviszony) megszűnését megelőzően az utolsóként megszűnt jogosultsági feltétel nem állt fenn 45 napig, azonban előtte volt 45 napnál hosszabb ideig fennálló jogosultság, és ezek közt max. 30 nap telt el, akkor a – fentiek szerint belföldinek minősülő személy – egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsága az utolsó feltétel megszűnését követően még 45 napig marad fenn."
"
Ki minősül biztosítottnak?
1. alkalmazottként dolgozó
2. szövetkezet tevékenységében személyesen közreműködő tag
3. álláskeresési támogatásban részesülők "
/biztositottak_penzbeli_es_egeszsegugyi_ellatasra
A TAJ számot pedig 6 hónap nem fizetés után érvénytelenítik:
"Elmaradt járuléktartozásomat meddig egyenlíthetem ki anélkül, hogy a TAJ számom érvénytelenítésre kerüljön?
A járulékrendezést, amennyiben a természetbeni egészségügyi ellátást térítésmentesen kívánja igénybe venni, csak és kizárólag az ellátás igénybe vétele előtt tudja rendezni, és ennek a befizetésnek meg is kell érkeznie a NAV-hoz.
Az érvénytelenítés ideje alatt igénybe vett egészségügyi szolgáltatások díját meg kell fizetni.
Amennyiben a járuléktartozás meghaladta a hat havi összeget és erről a jelzést a NAV megküldi a NEAK felé, akkor legközelebb már csak akkor vehet újra – zöld lámpa – mellett térítésmentesen ellátást, ha a befizetés tényét a NAV szintén adatszolgáltatás formájában megküldte a NEAK-nak. A jogszabály értelmében az újraérvényesítés a NAV adatszolgáltatásának NEAK-hoz történő beérkezését követő napon történik meg."
A 10-es által bemásolt szöveg teljesen hibás, téves infókat tartalmaz; nem tudom, honnan másolta (linket nem adott meg)
Ja persze, az nem stimmel, ebben igazad van! Jogos!
Még 6 hónap után is ellátnak, csak akkor már ki kell fizetni az ellátás költségeit.
12-es: nem ártana az adotanodának a törvényeket és jogszabályokat is elolvasnia, mielőtt valamit közzétesz:
"29. §
(9) * Az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság a Tbj.-ben meghatározott belföldi személy részére a biztosítási jogviszonynak, illetve a Tbj. 22. § (1) bekezdés a)-o) és r) pontjában meghatározott jogosultsági feltételnek a megszűnését követően
a) 45 napig marad fenn, ha a jogosultsági feltétel a megszűnést megelőzően megszakítás nélkül legalább 45 napig fennállt,
b) ha a jogosultsági feltétel fennállásának az időtartama 45 napnál rövidebb volt, akkor ezen időtartammal hosszabbodik meg,
c) 45 napig marad fenn, ha a jogosultsági feltétel megszűnését megelőzően fennállt korábbi jogosultsági feltétel 45 napnál hosszabb ideig állt fenn és az utolsóként megszűnt jogosultsági feltétel nem állt fenn 45 napig, de a két jogosultsági feltétel fennállása között 30 napnál kevesebb nap telt el.
(10) * A (9) bekezdésben foglaltak a biztosítás szünetelése esetén nem alkalmazhatók."
1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!