A temetési költség összegét visszaigényelhetem a hagyatékból?
Nem olyan rég hunyt el az édesanyám. Nem álltunk közel egymáshoz, nem ő nevelt fel és a kapcsolatot sem igazán tartottuk.
Mikor elhunyt, akkor az egész családom behúzta fülét-farkát és köddéválltak. Senki sem adott bele a temetési költségbe, így teljesen egyedül kellett intéznem és állnom az egészet. Ez úgy, hogy közben kierőszakolták, hogy milyen temetést akarnak neki. Mit ne mondjak, nem jött túl jól az a pénz kiesés, de mindenképp szerettem volna, hogy tisztességgel legyen eltemetve.
Ma felhívott a hagyatéki ügyintéző elkérni a halotti anyakönyvi kivonatot és elmondta, hogy a kiértesítés előtt már ott kopogtatott a két testvérem, hogy bejelentkezzenek, mint örökösök.
Nem vagyok irigy, félreértés ne essék, de ezt a viselkedést undorítónak találom.
Egy forintot nem adnak bele a temetési költségekbe, még csak egy ügyet sem intéznek ezzel kapcsolatban, de követelni az örökségüket, azt tudják.
Így ha van arra valami esély, hogy az ő részükből levonásra kerülhessen a temetés költségeinek rájuk eső része, azt mindenképp szeretném megigényelni.
Valaki tud erről mondani nekem valamit? Lehet ilyet? Ha igen mi a folyamata?
Köszönöm!
Mi is hasonló helyzetbe futottunk bele, csak apósomat temettettük el a két tesó nélkül.
A jegyző tájékoztatott, hogy őrizzük meg a temetési számlát és a hagyatéki eljárás indításakor csatoljuk be az ügymenetbe, így ha van örökség, akkor abból levonásra kerül, ha nincs, akkor így jártunk.
Nálunk volt örökség. Pár millió forint bankszámlán, egy autó és egy ingatlan. Az autót és az ingatlant 1/3 arányban örökölte a három testvér, míg a bankszámlán lévő összeg a következőképpen került felosztásra. Kb. 3 millió forint volt rajta, vagyis ugye minden testvérnek járna 1-1. A temetési számla tartozásként volt jelen 450 ezer forinttal. Ennek a harmada ugye 150 ezer forint, vagyis ez az örökösök arányos temetési költségvállalása.
A férjem két testvére tehát fejenként 1 millió - 150 ezer forintot kapott, vagyis 850 ezret, míg a férjem 1 millió + 2 x 150 ezret, vagyis 1,3 milliót.
A hagyatéki eljárás vége egy végzés, ami pontosan tartalmazza, hogy ki mit örökölt. Ezen végzés alapján az elhunyt számlavezető bankjához lehet besétálni és kérni a kiutalást kiutalást.
Ha nincs pénz örökség, akkor arányosan nagyobb tulajdoni hányadot lehet esetleg kapni ingatlanban, autóban, akármiben, mint a másik két testvér.
A jegyző biztosan nem utal senkinek semmit, hiszen az örökségből kaphatod vissza a temetési költség arányos részét, ami ha van, jó, ha nincs, akkor nincs.
"Ha nincs pénz örökség, akkor arányosan nagyobb tulajdoni hányadot lehet esetleg kapni ingatlanban, autóban, akármiben, mint a másik két testvér."
Ez nem igaz!
A hagyatéki terhek kiegyenlítése nem egyezség kérdése.
Jogszabály írja elő, hogy ki köteles a temetésről gondoskodni. Azt hiszem a harmadik, vagy a negyedik pont a közeli hozzátartozó a törvényes öröklés rendje szerint. A közeli hozzátartozó az örökségben való részesedése arányában köteles viselni a temetési költségeket. Ha a teljes költséget állta, akkor hitelező lett, az arányos térítésre pedig igényt tarthat, ha azt az eljárásba benyújtja. Innentől kezdve nem egyezség kérdése a helyzet, ahogy az sem az, hogy egy közmű tartozást az örökös ki akar-e fizetni, vagy sem.
Nem tudom, a 11-es és a 14-es miért lett lepontozva.
Mi most vagyunk egy ilyenben, az ügyvéd ezt mondta:
"Aki fizette a temetést, az hagyatéki hitelezői igényt terjeszthet elő, amit bírósági úton érvényesíthet. "
Lehet, hogy a tesók így előbb benyúlnának a zsebükbe, mert: Egyrészt, ha pereskedés lesz, elveszítik, mert egyértelmű a dolog. Másrészt, amíg tart a pereskedés, nem adható el az ingatlan, nekik meg ugye kell a pénz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!