Milyen bitcoin alternatívákat tudtok, amik megfelelnek a követelményeknek?
- Saját natív blockchain (vagy helyette valami más), nem függ más chainektől semmilyen formában, tehát nem token és nem olyan, mint a pirate chain, ami időnként ráteszi magát a bitcoinra.
- Proof of work alapon lehet bányászni bárkinek.
- Decentralizált, tehát nincsenek masternode -ok, csak miner -ek.
- Bárki generálhat kulcsot, nem kell regisztrálni meg fizetni (van olyan coin ahol kell).
- Nincsenek kötelező privacy feature -ök, amik a sebesség, a blokméret, vagy a használhatóság rovására mennek (Grin, Monero kiesett).
- Nem valami amatőr copy paste, ami igazából ugyanaz, mint a bitcoin, csak módosítottak valamilyen paramétert (Példa: litecoin, bch, bsv), hanem technológiailag megpróbál többet adni a bitcoinnál.
- (opcionális) Nincsen mögötte cég meg CEO, aki a premine -ol, meg akinek founders rewardot kell fizetni.
Az utolsót leszámítva ezeknek a követelményeknek csak a Digibyte felelt meg eddig.
A piaci kapitalizacio alapjan azt mondanam hogy barmit mondasz, barhogy ervelsz, a cryptoban levo penz 0.08 szazaleka ert veled egyet. Mivel a teljes market capnek ennyid reszet eri. A bitcoinhoz kepest meg kb 80x kevesebbet er. Értem en hogy szerinted ez a megvaltas, de akik penzt raknak cryptoba nem ertenek veled egyet.
Ez nem jelenti hogy nem lehet digivel keresni, csak azt hogy majd okosab el kell adni ha nem akarsz evekig bagholder lenni.
A bitcoin fejlesztői jelenleg az összes hard forkot megtagadják. Erre a legjobb példa a blokméret, aminél maga Satoshi is megírta egy levelében, hogy az emelkedni fog, viszont végül nem növelték, mert a régebbi bitcoin szoftver nem fogadná el.
Hard fork nélkül viszont nehéz komoly fejlesztéseket hozni. Ebből a szempontból egyébként a Monero jobb, mivel ott ha valaki feltalál valami újat, gond nélkül megy is a fork (pl a Random x áttérés). A Moneroval annyi a gond, hogy a privacy oltárán feláldoznak minden mást. Én inkább arra vagyok kiváncsi, hogy olyan projekt van -e, ami úgy cutting edge, hogy a bitcoin tulajdonságait maxolja ki.
Nincs cutting-edge blokklánc alapú proof-of-work coin. A háromból kettő megy egyszerre.
Blokklánc + PoW: bitcoin és klónjai, még pár hónapig az Eth, de nem véletlenül váltanak PoS-re... A Monero skálázhatóságáról megoszlanak a vélemények, forkolgatás ide vagy oda.
Cutting edge + PoW: gráfos coinok, de ezeket nem tudod bányászni, mert a PoW a tranzakció küldőjének és kedvezményezettjének a gondja
Cutting edge + blokklánc: pillanatnyilag erre tart a világ, de PoS alapon
Ettől még lehet PoW shitcoinokat bányászni, hiszen az idei év bizonyította, hogy bőven van még bennük élet, és kevesebbet számítanak a technológiai bravúrok, mint gondolnánk.
A Digibyte jól skálázható, mert 15 másodperces a blokkidő és van segwit is. Hátránya viszont, hogy tudomásom szerint szöveg alapú. Szerintem jobb lenne egy bináris és tömörített formátum, valamint itt is lehetne korlátlan a blokkméret. A hash algoritmusokat is le lehetne váltani egy CPU barátabbra. A gond, hogy a Digibyte valójában egy módosított bitcoin, nincs az alapoktól újraírva.
A Monero nem skálázódik jól, mert bár a blokkméret korlátlan, a privacy feature -ök miatt nagy a tranzakciók mérete.
"még pár hónapig az Eth, de nem véletlenül váltanak PoS-re...":
Az ethereum más téma, mivel a projektnek nem célja, hogy blockchain alapú decentralizált peer to peer cash digitális arany legyen.
A bitcoin arra tesz kísérletet, hogy visszahozza a nemesfém alapú pénzügyi rendszert, csak digitális alapon. A Pos alapú coin -ok viszont inkább egy olyan váltást idéznek elő, ami az államok terén volt az utóbbi 200 évben, amikor is a királyi egyeduralmat felváltotta a demokratikus kétpártrendszer. Ezek a coinok max ezt tudják elérni a pénzügyi rendszerben, de látszik, hogy a gyakorlatban nem igazán megy, mivel például a Nano(az egyik legjobb Pos alapú peer to peer cash coin) nagy részét a Binance vásárolta fel, így most proof of binance.
Egy jó coin kb így nézhetne ki:
- Bináris és tömörített formátumú blokkok.
- Végtelen blokkméret.
- Nincsenek fölösleges utasítások, csak fizetni lehetne.
- Segwit,így ezzel is csökkenhetne a blokkméret.
- Edwards curve alapú aláírás.
- blokkidő 10 másodperc alatt.
- A védelmet az alacsony blokkidő miatt 8 különböző hash algoritmus biztosítaná, amiből 6 cpu barát, egy gpu, egy meg asic sha256(ha valaki fel akarja törni, nem elég neki egy féle gép).
A blokkméretre Satoshi egyébként azt mondta, hogy a bitcoin adoptációja lassabb lesz a Moore törvény által megjelölt tárhelynövekedéssel. Nyilván ezt rosszul látta, de ez van. Ha a blokkméret fix 1mb, az exponenciálisan megnövelheti a tranzakciók árát. Ha ez így megy tovább, a bitcoinon elérheti a tranzakciók ára az 1 millió forintot is. Ezt nem oldja meg a lightning se, mivel a megnyitáshoz le kell tenni most is az 2x5000Ft -ot az oda/vissza menő tranzakcióhoz.
Ha a bitcoin nem növeli a blokkméretet, vagy csökkenti le a blokkidőt, ahogy az említett POS láncok (DPOS -nál sokkal jobban lehet, EOS 0.5sec), a jövőben a gyakorlatban úgy fog működni, ahogy ma a hagyományos pénz. Ez persze még mindig jobb, mint a Forint, mivel legalább a kibocsájtás nem történik korlátlanul és feláldozandó erőforrások nélkül. Ténylegesen aláírt bitcoinja viszont csak a felső 1% -nak lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!