Valaki el tudná magyarázni nekem részletesen , hogy mi az az MLM?
Az olyan, mint amikor letolod a nadrágodat, megfogod a bokádat, mögéd áll egy kétméteres, százhetven kilós né... afroamerikai, és magáévá tesz.
Van akinek bejön, de a többségnek tönkreteszi az életét.
A rendszere gyakorlatilag ugyanaz mint a piramisjátéké (tekintve hogy abból jött létre), azzal a különbséggel, hogy itt van valamiféle termék is, vagy szolgáltatás (ez lehet befektetés, pénzügyi tanácsadás meg effélék). Hogy maga a termék vagy a szolgáltatás kalap szamócát nem ér, az más téma ugye, de jogilag ettől még legális a dolog.
És hogy ki jár jól benne? Az elindítója, meg alatta még páran esetleg, a többiek csak veszítenek.
Az MLM olyan, mint a foci: mindenkinek van róla saját véleménye és ahol csak lehet hangoztatja.
Részletesen: https://www.gyakorikerdesek.hu/kereses.php?keres=mlm
Az MLM egy vállalkozási forma, jellemzően egy nagy cég termékeinek árusítására. Legyen a példánkban a nagy cég XYZ. A modern technikának megfelelően XYZ a termékeit webáruházban árulja (régebben az MLM kicsit mást jelentett, de gondolom, számodra az az érdekes, mit jelent most). Más üzleti modellben működő webáruházakkal ellentétben azonban, amikor az XYZ webáruházában megrendelsz egy terméket, akkor azt is meg kell adnod, hogy ki ajánlotta neked az XYZ termékeit, legyen ez mondjuk A, aki az XYZ szerződéses partnere. Ami pénzt a vásárláskor elutalsz az XYZ cégnek, annak egy kis részét, mondjuk 5%-át, A megkapja jutalékként.
Az tehát a modell egyik komponense, hogy A elégedett az XYZ termékeivel, ezért ajánlja a barátainak, a rokonainak, akik ezek után vásárolnak, és XYZ jutalékot fizet A-nak a reklámért.
A modell másik komponense, hogy A nemcsak a termékeket reklámozza, hanem magát az üzleti modellt is. Mondjuk egy B barátjának megtetszik a dolog, ő is szeretne így pénzt keresni, ő is leszerződik XYZ-vel. Ezek után ha valaki B ajánlására vásárol, akkor A és B is jutalékot kap belőle, mert B ajánlotta a terméket, A pedig beszervezte B-t. Ha A, nemcsak B-t szervezi be, hanem rajta kívül még 3 barátját is, akik szintén beszerveznek 3-3 embert, akkor A alatt már összesen 16 szerződéses partnere lesz XYZ-nek. És bárki vásárol ezen 16 ember (plusz A) ajánlására, az után A jutalékot fog kapni. Így jön létre a "többszintű kereskedelem", a "multi-level marketing", röviden, az MLM.
Kb. erről van szó, a pontos szabályozás (mekkora jutalékot kapnak a termék ajánlói, mekkora jutalékot kapnak az ajánlókat beszervezők, stb.) a konkrét cégtől függ. A termék is cégtől függ, de az MLM rendszerben árusított leggyakoribb termékcsoportok az étrend-kiegészítők, a kozmetikumok és a háztartási szerek (tehát például nem fogsz MLM rendszerben forgalmazott laptopot vagy autót venni).
A fő előnye az, hogy nagyon kicsi befektetéssel is bele lehet vágni. Ellentétben sok más vállalkozási formával, ahol esetleg milliós nagyságrendben kell az elején befektetni, itt a kezdeti befektetés mértéke néhány tízezer forint. A példabeli A-nak először muszáj termékeket vásárolnia ahhoz, hogy utána ajánlani tudja másoknak, de nem kell üzlethelyiséget bérelni, nem kell alapanyagokat beszerezni, nem kell gyártósort kiépíteni, nem kell alkalmazottakat felvenni, stb.
A fő hátránya pedig az, hogy a sikerráta nagyon alacsony. A szerződéses partnerek túlnyomó többsége nem tud akkora vásárlást generálni, hogy akár az a kis befektetése is megtérüljön.
-----
A személyes véleményem (tudom, hogy azt nem kérted) az, hogy az MLM egy hibás üzleti modell, és azt javaslom, semmilyen formában ne vágj bele. Erről kituggyával már sok kérdés alatt hosszasan vitatkoztunk, őszerinte nagyon is működőképes. Ha teszel fel specifikusabb kérdéseket, bizonyára ő is és én is újra kifejtjük, miért gondoljuk azt, amit.
Remélem, segítettem.
#7
Őszintén mondom, nagyon tetszik az, ahogy leírtad az MLM lényegét. Ritka, amikor valaki teljesen objektíven képes valamiről írni, főleg egy ilyen megosztó témában.
A TikTok nevű fiatalok körében népszerű közösségi oldal nemrég fektette a szabályzatába hogy nem tűrnek semmilyen pilótajáték vagy MLM (igen így egy lapon említve) promotálását a felületükön. Szerintem ez mindent elmond. Az MLM egy vérgagyi rábeszélős balekvadászat.
Az mlm ugyanolyan piramis hálózatra épül, mint a piramisjáték vagy mésnéven pilótajáték. Annyi a különbség, hogy az mlm esetén van túlárazott termék, amit a hiszékeny balekokra lehet sózni, ezért jogilag nem számít tiltott piramisjátéknak, sajnos. A piramisjáték azért színtiszta csalás, mert nincs semmilyen termék, csak nagy igéretek, de azért a pénzt beszedik és természetesen megpróbálnak beszervezni, mint az mlm esetén is :D, hogy aztán a piramis tetején lévők röhögve degeszre keressék magukat.
Szvsz az mlm-et is tiltani kellene, mert így is éppen elég manipulatív trükköket alkalmaznak a normál kereskedelemben is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!